Nemoci z nachlazení: Udělejte si pořádek v příznacích i léčbě

Chřipka a nachlazení patří mezi virová onemocnění dýchacích cest. Laicky často výraz chřipka chybně označuje různé dýchací infekce, včetně těch bakteriálních. Proto se lze nezřídka kdy setkat s názorem a přáním pacientů léčit chřipku, popřípadě nachlazení antibiotiky.

Jak již bylo zmíněno, jedná se o onemocnění virová, antibiotika určená k zabití bakterií jsou tedy léčbou chybnou. Navíc tak dochází kvůli jejich zbytečnému nadužívání ke zvyšování rezistence bakterií a následně pak ke snížení účinnosti antibiotické terapie. Pouze dojde-li sekundárně ke vzniku bakteriální infekce, má podání antibiotik smysl.

Rozdíl mezi chřipkou a nachlazením

Chřipka, nebo nachlazení?

Chřipka je akutním onemocněním postihujícím dýchací cesty (kašel) a celkově organismus (výrazná bolest svalů a kloubů doprovázená vysokou teplotou). Oproti nachlazení může mít vážnější průběh a je nebezpečná u oslabených jedinců. Kromě léčby příznaků lze podat antivirotika přímo ničící původce nemoci, či je možné nechat se preventivně očkovat proti nejčastějším typům chřipky. Nachlazením se zpravidla označuje běžný mírný zánět sliznic horních cest dýchacích doprovázený únavou, malátností a mírně zvýšenou teplotou. Oproti chřipce je častější, zpravidla méně závažné a jeho léčba bývá zaměřená na potlačení jeho projevů.

    Jak dlouho můžu rýmu léčit nosními spreji?

    Při nadužívání tzv. dekongescentů (což jsou léky obsažené v nosních kapkách
    a sprejích) dochází místo zprůchodnění nosní cesty k postupnému snížení citlivosti
    receptorů v této sliznici a opětovnému vzniku otoku, a tedy chronickému ucpání
    nosu a vzniku tzv. medikamentózní rýmy. Je proto nutné dekongescenty užívat
    maximálně po dobu 5-7 dní a ne déle! Hlavním cílem léčby infekční rýmy je odstranit
    sekret z dutiny nosní a snížit objem nosní sliznice. Ke zmírnění těchto obtíží lze
    lokálně aplikovat kapky, spreje nebo masti, dále inhalovat či užívat roztoky k výplachům
    (aplikátory v podobě konvičky).

ČTĚTE TAKÉ: Když vám lékař předepíše antibiotika

Dnes je samozřejmostí, že nám lze od nepříjemných příznaků pomůže ulevit řada léčiv. Od vysoké teploty nad 38 °C antipyretika, od bolesti různého charakteru analgetika (většinou se jedná o stejnou skupinu látek tlumicích jak teplotu, tak bolest), od dráždivého neproduktivního kašle antitusika a v případě kašle produktivního s hlenem naopak podání léčiv usnadňujících vykašlávání. Na škrabání, pálení či bolesti v krku lze podat řadu látek s dezinfekčním, znecitlivujícím či opět analgetickým účinkem. Lékař či lékárník vám mohou k úlevě doporučit širokou škálu jak přírodních, tak chemickou cestou vyráběných léčiv.
 

Hlavní shrnutí symptomů a rozdíly v příznacích

Chřipka Nachlazení 
náhlý nástup pozvolný nástup
teplota nad 38 °C teplota pod 38 °C (vyšší spíše u dětí)
zimnice mírnější zimnice
bolest hlavy, svalů a kloubů bolest hlavy, svalů, kloubů spíše vzácně
úporný dráždivý kašel častý kašel
rýma s různým výskytem rýma velmi častá
          bolest v krku zpravidla minimální           pálení a bolest v krku časté
jako komplikace záněty plic    jako komplikace záněty vedlejších dutin nosních či středního ucha   

Rýma či lépe rhinosinusitida

Rhinitida (zánět nosní sliznice) a sinusitida (zánět vedlejších dutin nosních) se vyskytují většinou společně, proto je nejlepším označením tzv. rhinosinusitida. I když nás asi napadne, že častým důvodem ke vzniku tohoto zánětu je především nějaká infekce (v 60 až 90% případů virová, v 1 až 30% bakteriální), může mít rýma celou řadu jiných příčin, od čehož se následně odvíjí i léčba.

ČTĚTE TAKÉ: Jak pomoci imunitě, aby správně fungovala

Za zmínku stojí, že na rozvoji rýmy se mohou podílet i vlivy hormonální, vlivy okolí (prach, kuřáctví) či často alergie. Léčivy, která jako svůj nežádoucí účinek mohou indukovat vznik rýmy, jsou některé látky snižující krevní tlak, hormonální antikoncepce nebo antidepresiva.

Efektivní léčba rýmy Velkou skupinu léčiv tvoří již zmíněné látky k uvolnění dutiny nosní, tzv. dekongescenty.  Kromě omezené doby podání je třeba dbát na to, aby tato léčiva neužívaly např. osoby s vysokým krevním, nitroočním tlakem či s podrážděnou nosní sliznici. Velmi vhodným způsobem léčby je také aplikace minerálních a mořských vod, které mohou být navíc obohacené o desinfekčně působící měď, mangan s antialergickým efektem, silice s větrovým či anestetickým účinkem (methol, eukalypt, badyánovou silici) nebo látky zvlhčující a regenerující sliznici, např. dexpanthenol, aloe vera, kyselinu hyaluronovou. Dále lze na trhu najít i přípravky obsahující bylinné extrakty, přírodní oleje či vitaminy.

Nemoci z nachlazení a jejich nepříjemné projevy (včetně rýmy) bývají většinou dobře zvládnutelné klidovým režimem a samoléčbou pomocí volně prodejných přípravků z lékárny. Nachlazení ani chřipku bychom ale neměli zcela podceňovat, zvláště při neadekvátně vystupňovaných příznacích, při podezření na bakteriální infekci nebo u mladších pacientů, těhotných a kojící žen, seniorů či osob s oslabeným imunitním systémem. V těchto případech je vhodné navštívit vašeho lékaře.

PharmDr. Eliška Kouřilová
PharmDr. Jan Kouřil

 

Najdi lékárnu

Najít Vaší nejbližší lékárnu:

Použijte vyhledávací pole výše.

Lékárny Alphega od A do Z ►