Reishi: Zázračnou houbou v Asii znají již 4000 let

Houby nesmějí chybět snad na žádném letním prostřeném stole. Jejich chuť nelze ničím nahradit. Kromě toho, že jsou houby skvělým zpestřením našeho jídelníčku, jsou také prospěšné lidskému zdraví. Mnohé z nich mají v asijských zemích tisíciletou tradici a pěstují se výhradně pro jejich pozitivní účinky. Mezi ně patří i reishi.

Reishi se řadí v pestrosti obsahu účinných látek mezi houbami na první místo. Český název této červenooranžové houby je lesklokorka lesklá. V Asii je používána již přes 4 000 let. V Číně byla dokonce obdařena různými vznešenými synonymy jako „zázračná houba“ či „šťastná bylina“ nebo „rostlina s duchovní silou“, symbolizující bohatství, dobré zdraví, dlouhověkost a dokonce nesmrtelnost.

Její výjimečnost tkví v obsahu látek, jako jsou glukany, imunoproteiny, triterpenoidy a nukleosidy. Plodnice obsahují velké množství organicky vázaného germania, které zvyšuje příjem kyslíku krví až jedenapůlkrát a působí jako silný imunostimulant. Vedle toho působí organické sloučeniny germania jako stabilizátor pomáhající organismu vyrovnat se se stresem.

Reishi působí protizánětlivě, podporuje funkci jater, žaludku, má vliv na snižování obsahu tuků a hladiny cholesterolu v krvi. Konzumace této houby je také vhodná při vysokém krevním tlaku, je prevencí trombogeneze a rozpouští krevní sraženinu.  Plicní a srdeční choroby, bronchitida, nespavost, nechuť k jídlu, bakteriální a virové choroby, žloutenka – ani jedna z těchto nemocí se před reishi neprosadí.

Starý čínský text dokonce doporučil starším lidem používat lesklokorku pro osvěžení paměti, zvýšení orientačních schopností a soustředění. Houba totiž příznivě ovlivňuje regulaci metabolismu, zvyšuje tvorbu bílkovin v krevní plazmě a kostní dřeni, což zabraňuje stárnutí.

Najdi lékárnu

Najít Vaší nejbližší lékárnu:

Použijte vyhledávací pole výše.

Lékárny Alphega od A do Z ►