Podzimní nemoci aneb Rozdíl mezi chřipkou a nachlazením

Chřipka i nemoci z nachlazení patří mezi virové infekce, které nás mohou postihnout nejčastěji v období od podzimu do jara. Původci těchto onemocnění způsobují infekci dýchacích cest. Pokud příznaky a samotnou léčbu podceníme, riskujeme další zdravotní komplikace.

Nachlazení se projevuje pozvolným rozvojem příznaků a je provázeno rýmou, kašlem, bolestmi či škrábáním v krku a pálením nosohltanu. Naopak bolestivost hlavy a kloubů, horečku nad 38 °C a zimnici pozorujeme pouze občas. 

U dětí může být nachlazení spojeno se zánětem středního ucha.

Inkubační doba u nachlazení bývá dva až tři dny v závislosti na typu viru. Nekomplikované nachlazení trvá okolo jednoho týdne a spontánně odeznívá. Podobně jako u chřipky může nachlazení způsobit oslabení organismu a může dojít k výskytu sekundární bakteriální infekce, jako je zánět průdušek. 

S výběrem léčivých přípravků poradí odborník 

U nekomplikovaného nachlazení nebývá návštěva lékaře nutná. Doporučuje se klidový režim, ležet v posteli a dostatečný příjem tekutin. Léčivé přípravky pomohou zmírnit jednotlivé příznaky nachlazení. Bolestivost krku můžeme ošetřit pomocí pastilek, kloktadel a sprejů s desinfekčním a protibolestivým efektem. V případě, že teplota u nachlazení překročí 38 °C, je vhodné horečku srazit pomocí přípravků ze skupiny antipyretik. 

ČTĚTE TAKÉ: Jak pomoci imunitě, aby správně fungovala

    Koho chřipka ohrožuje nejvíce? 

    Mezi rizikové skupiny pacientů patří děti a senioři, lidé trpící onemocněním imunitního
    systému, pacienti s chronickým onemocněním srdce a cév a rovněž pacienti
    s plicními chorobami. Chřipka u těchto pacientů může způsobit zhoršení jejich onemocnění a
    výskyt dalších přidružených komplikací.
    Virus chřipky poškozuje řasinkový epitel na povrchu dýchacích cest. Přes takto poškozený
    epitel jednodušeji pronikají bakterie do dolních cest dýchacích,
    a mohou tak způsobit zápal plic.

Léčba kašle začíná nejprve správným určením typu kašle, jež pacienta sužuje. Z počátku nachlazení se zpravidla vyskytuje suchý kašel, který je dráždivý až vysilující. Suchý kašel většinou postupně přechází na vlhký, produktivní kašel, při kterém dochází k vykašlávání hlenu. Lékárník může pacientovi nabídnout přípravky na zklidnění dráždivého kašle v první fázi nemoci a poté přípravky na podporu vykašlávání hlenu ve druhé fázi. 

Přichází náhle a zůstává dlouho 

Chřipka je nakažlivé virové onemocnění horních cest dýchacích. Přenos nemoci z člověka na člověka se děje nejčastěji formou kapénkové infekce, například při zakašlání. Dalším zdrojem nákazy je přenos virů z rukou do úst, proto je vhodné si během chřipkové sezóny mýt ruce častěji. 

ČTĚTE TAKÉ: Antibiotika: Víte, kdy a jak nám opravdu pomáhají?

Nástup chřipky se může projevit již jeden den od přenesení viru. Po propuknutí nemoci je charakteristické zvýšení teploty nad 38 °C, bolestivost hlavy, kloubů a svalů, zimnice a kašel. Na rozdíl od nachlazení je u chřipky méně obvyklá bolest v krku a rýma. Onemocnění se objevuje náhle. Začíná zvýšením teploty, dále nastupuje zimnice a bolestivost kloubů a svalů, postupně se přidává dráždivý kašel. U dětí můžeme někdy pozorovat gastrointestinální potíže. Po zaléčení postupně klesá horečka, odeznívá kašel a další příznaky. Celková unavenost se může vyskytovat i několik následujících týdnů. 

Jako prevence je možné se nechat proti chřipce očkovat. Světová zdravotnická organizace (WHO) vydává každý rok doporučení na složení očkovací vakcíny. Ideální doba na aplikaci vakcíny je před začátkem chřipkové sezóny, tzn. říjen nebo listopad. Vakcína obsahuje neživý virus chřipky, který má schopnost aktivovat imunitní systém jedince, a zabránit tak následné infekci. Účinnost očkování proti chřipce předpokládá skutečnost, že nedojde k velké změně viru a jeho složení. V případě masivní proměny ve struktuře viru je pravděpodobné, že doporučená vakcína pro daný rok nebude tak účinná, jak se předpokládalo. 

Léčbu neošiďte 

Chřipka se u většiny pacientů léčí symptomaticky obdobně jako nachlazení. Kromě omezení fyzické aktivity je vhodné snižovat horečku, dodržovat pitný režim a do jídelníčku zařadit ovoce s vitaminem C. V případě výskytu epidemie chřipky existují i speciální protichřipková antivirotika. 

Nachlazení i chřipka jsou onemocnění, která vyžadují klid na lůžku a postupný návrat do plného pracovního nasazení. Obě onemocnění je dobré nepodceňovat, i u jinak zdravého jedince může při přechození chřipky dojít například k rozvoji již zmíněné bakteriální infekce, která se na rozdíl od virových onemocnění léčí antibiotiky. 

PharmDr. Eliška Kouřilová
PharmDr. Jan Kouřil

 

Najdi lékárnu

Najít Vaší nejbližší lékárnu:

Použijte vyhledávací pole výše.

Lékárny Alphega od A do Z ►