Zbavme se lupů jednou provždy

Z povrchu našeho těla se stále odlupuje vrstva kůže, a to platí i pro pokožku hlavy. Ruku na srdce, kdo z nás se někdy nepotýkal s drobnými bílými šupinkami, které nám z vlasů spadávaly přímo na ramena oblečená do černého svetru?

Lupy. Hodně viditelné šupinky kůže, které nám znepříjemňují život svěděním či pá­lením. Jsou to v podstatě mrtvé buňky kůže, které se odlučují v nadměrném množství. Mo­hou mít mnoho podob i příčin a vyskytují se na mastné i suché pokožce hlavy.

Tvorba lupů je proces, který nelze zcela elimi­novat, mírné šupinatění kůže lze ohlídat správ­ným používáním kvalitní vlasové kosmetiky, úpravou životosprávy či doplněním vhodných vitaminů. Lupy, které jsou způsobeny nemo­cí, jako je seborrhoická dermatitida, lupénka či atopický ekzém, by měl diagnostikovat a lé­čit dermatolog.

 

 

Tip od našich babiček!

Vyzkoušejte potírání hlavy citronovou šťávou – podporuje růst vlasů, zabraňuje jejich nadměrnému maštění a svědění kůže.

 

 

Proč ale někdo lupy má poměrně často a jiný sotva ví, co jsou? Vinu můžeme přičítat poruše mazových žláz. Právě proto mívají větší pro­blémy s lupy muži – jejich pokožka je obecně mastnější než ta ženská. Příčinou jsou jejich hormony, které stimulují produkci mazu.

Nejčastějším projevem lupů je svědění vlasové pokožky. Je však důle­žité myslet na to, že bychom si pokožku hlavy neměli škrábat. Škrábání náš problém totiž jen zhorší. Naší další častou chybou je přílišné kar­táčování vlasů s cílem dostat lupy pryč. Kartáčování ale pokožku jen zbytečně dráždí.

Jaký vybrat šampon?

Na pokožce hlavy je často přítomna kvasinka Malassezia furfur, nebo Pityrosporum ovale. Šampony by proto neměly obsahovat alkalic­ké mycí složky, silikony, barviva, ani konzervační látky (parabeny). Naopak bychom si měli vybrat šampony s obsahem zinku, selenu či konopného oleje, které působí zklidňujícím a antiseptickým účinkem.

 

 

Lékaře navštivte v případě, že:

- kůže hlavy svědí a je podrážděná

- vypadávají velká ložiska lupů

- vznikají žluté strupy

- na kůži jsou červené fleky a záněty

 

V případě velkého počtu lupů proto doporučujeme šampony s antimy­kotickým působením (piroctolamin, ketokonazol – například Nizoral). Při zahájení léčby je ale dobré zamys­let se, jaký typ lupů a vlasové pokožky vlastně máme.

Mastné lupy

Vyskytují se na mastné a svědivé po­kožce hlavy. Lupy jsou větší a ulpívají spíše na pokožce než na oblečení. Je vhodné používat šampon se silnými protiplísňovými a antibakteriálními účinky. Při řešení tohoto problému pomáhají účinné látky jako pirithi­on zinku, selen, piroctolamin, (Vichy Dercos – mastné lupy, Cutishelp ko­nopný šampon, Ictyocare).

Suché lupy

Tento typ lupů vypadá jako malé drobné šupinky, které jsou vidět po celé délce vlasů nebo na obleče­ní (ramena, záda), někdy vypadají jako poprašek sněhu. Pokožka může být suchá, svědivá a podrážděná, můžou se objevit i červená místa. Pro léčbu se doporučují uklidňující a hydratující šampony – fyziologic­ké šampony, Ictyocare, Vichy Dercos na suché lupy.

ČTĚTE TAKÉ: Kondicionér, blazám, maska... Co vše potřebují naše vlasy?

Tvorbě lupů ale můžeme zabránit také úpravou jídelníčku. Správná strava nám totiž pomůže zabránit vysoušení pokožky.

Nutný je dostatečný pitný režim a v jí­delníčku by neměly chybět potraviny, jako jsou zelenina, ryby, vejce či se­mínka (konopná, lněná, dýňová). Na­opak bychom se měli vyhýbat smaže­ným jídlům, mléku, sýrům (především zrajícím), cukru, bílé mouce, čokoládě nebo arašídům.

Pomoc můžeme rovněž hledat u nej­různějších doplňků stravy. Doporučuji například beta karoten, vitaminy B, selen, probiotika, chlorellu, pupalko­vý a rakytníkový olej či Omega 3, 6, 9 mastné kyseliny.

                        

10 NEJČASTĚJŠÍCH PŘÍČIN VZNIKU LUPŮ

1. nevhodná a příliš dráždivá vlasová kosmetika

2. nedostatečné opláchnutí šamponu nebo kondicionéru

3. extrémně horký a vlhký vzduch – opalování na prudkém slunci a vysoušení vlasů horkým vzduchem totiž urychluje vysoušení pokožky hlavy

4. stres, psychické napětí

5. studené počasí, suché vytápění místností

6. špatná výživa, chybějící vitaminy a minerály

7. pomnožení kvasinek a plísní v těle

8. kožní onemocnění – seborrhoická dermatitida, lupénka, atopický ekzém

9. nadměrné množství mužských pohlavních hormonů v krvi

10. nadměrná konzumace cukru

 

Mgr. Marcela Pitříková

Alphega lékárnice, Frýdlant nad Ostravicí

Najdi lékárnu

Najít Vaší nejbližší lékárnu:

Použijte vyhledávací pole výše.

Lékárny Alphega od A do Z ►