Jak pomoci imunitě, aby správně fungovala

Stres, nezdravá strava, nulová fyzická aktivita, prochladnutí z podcenění teplého oblečení, útoky bakterií a virů jsou nárazy, pod kterými se náš imunitní systém otřese. Prevence je nejúčinnější řešení zdravotních problémů, ke kterým v důsledku oslabení imunity dochází.

Imunita je schopnost organismu rozlišit škodlivé a neškodné látky, které mohou pocházet z vnějšího prostředí, ale i zevnitř. Na tomto procesu se podílí imunitní a lymfatický systém. 

Jak pomoci imunitě, aby správně fungovala

Existují dva druhy imunity, nespecifická a specifická. Nespecifická imunita, která je vrozená, zapsaná v naší DNA a v případě potřeby své obranné schopnosti proti nákaze aktivuje takřka okamžitě (v rámci minut až hodin). Specifickou imunitu získáme po narození a od tohoto okamžiku se do její paměti zapisují nemoci, které jsme prodělali. Její reakční doba je počítána na dny. 

Okamžitá obranná reakce 

Získaná imunita funguje na principu akce a reakce. Když do těla přijde cizorodá látka, imunitní systém ji zkontroluje a na základě toho vytvoří příslušnou protilátku. O tento proces se starají buňky zvané lymfocyty. Tyto látky po kontaktu s určitými mikroorganismy vyvolají produkci protilátek a při opětovném kontaktu si pamatují, že už se s daným mikroorganismem potkaly a ví, jak na něj reagovat. 

ČTĚTE TAKÉ: Rakytník: Imunita ve vašich rukou

Imunitní systém nechrání tělo jen před škodlivými látkami, někdy může bojovat proti látkám, které jsou tělu vlastní. Tato reakce se označuje jako autoimunitní onemocnění (roztroušená skleróza, celiakie, lupenka atd.). 

    Zelená lékárnička 

    V přírodě najdeme několik rostlin, které mohou stimulovat správnou funkci imunity.
    Některé bývají  zpracované do kapek, jiné jsou ve formě tablet nebo kapslí, můžeme
    taky zvolit variantu extraktů a čaje. 

    VILKACORA (KOČIČÍ DRÁP) 

    Jedná se o dřevnatou liánu rostoucí až do třiceti metrů. Její květy jsou častou
    složkou detoxikačních čajů, ale zároveň mohou nabudit imunitní systém. Tato rostlina
    pochází z Amazonských pralesů a Inkové ji používali pro své hojné léčivé účinky. 

    TŘAPATKA NACHOVÁ (ECHINACEA) 

    Kořen této rostliny se zpracovává do lihových kapek.
    Užívání kapek je časově omezeno:
    oporučuje se je konzumovat maximálně šest týdnů, aby nedošlo k poškození jater. 

    LAPACHO 

    Z kůry z větví stromů, která má červenou barvu, lze připravit odvar, který
    povzbudí celý organismus, podpoří rekonvalescenci a posílí jaterní činnost.

Signály špatně fungující obranyschopnosti 

Rýma, bolest v krku, teplota, klasické příznaky, které si s oslabenou imunitou spojíme pravděpodobně všichni. Varovných signálů je ale mnohem víc. Pociťujete dlouhodobou únavu? Máte problémy se spánkem? Trpíte na stále se vracející opary a koutky? Máte pocit, že na vás „něco leze“? Ano? Pak zpozorněte. Vaše tělo říká, že imunitní systém nestíhá správně pracovat a je potřeba jeho činnost podpořit. 

ČTĚTE TAKÉ: CRP test: Konec nadbytečnému užívání antibiotik

V severských zemích si lidé běžně posilují imunitu pomocí sauny. Účinek sauny spočívá v cíleném přehřátí těla, což podpoří cirkulaci krve a pohyb potřebných látek v celém organismu. Otužovat se můžeme i v domácích podmínkách a bez sauny. Studená sprcha nebo krátká chůze bosýma nohama po trávě s ranní rosou nastartují organismus. 

Další možnost je masírování celého těla hrubou rukavicí nebo kartáčem a solným roztokem (jedna lžíce soli na sklenici vody). Důležité je masáž provádět vždy směrem k srdci. 

Jelikož dobrý stav těla výrazně podporuje vyvážená a pravidelná strava, věnujte pozornost tomu, co máte na talíři. Dbejte především na dostatečný přísun čerstvého ovoce a co nejméně tepelně upravené zeleniny. 

Dnešní obchody nabízejí širokou škálu čerstvých vitaminů i v zimě, o čemž si naši předci mohli nechat jenom zdát. Proto se na zimu připravovali, zavařovali a uskladňovali ovoce a zeleninu. Největším zdrojem vitaminu C pro ně bylo kysané zelí, které si vlastnoručně naložili. Každá rodina měla svůj osvědčený recept a šlapání zelí bylo tradicí. Vitamin C je silný antioxidant, přímo na buněčné úrovni bojuje proti volným radikálům i vzniku mnoha typů onemocnění. 

    Znáte Kneippův chodník? 

     Kneippův chodník je osvědčená procedura v lázních. Jedná se o dvě nádoby vody,
    v jedné je teplota vody přibližně 12 ˚C a ve druhé je teplota asi 40 ˚C.
    Začínáme pochodovat v teplé vodě asi jednu minutu a potom na půl minuty přejdeme
    do studené vody a znovu přešlapujeme, tento cyklus několikrát zopakujeme, končíme
    ve studené vodě. Po domácím wellness si oblékneme teplé ponožky.

Babská rada na závěr 

Lidem, kteří jsou unavení a vyčerpaní z důvodu snížené odolnosti organismu se doporučuje domácí kvasnicová kůra. Do sklenice vody přidáme 2-3 dkg droždí, promícháme a necháme projít varem. Popíjíme za studena 2x až 3x týdně. Kvasnice navíc napomáhají rychlejšímu hojení bolestivých koutků i akné. 

Existují další způsoby, kterými můžeme imunitu stimulovat. Vyberte si z dostupných zdrojů ten, který vám bude vyhovovat.

Bc. Veronika Trubáková, DiS.
Alphega lékárnice Frenštát pod Radhoštěm

Přijďte se poradit přímo do naší Alphega lékárny Javorník, Havlíčkova 32, Frenštát pod Radhoštěm, tel.: 556 801 256

 

 

Najdi lékárnu

Najít Vaší nejbližší lékárnu:

Použijte vyhledávací pole výše.

Lékárny Alphega od A do Z ►