PROTI BRADAVICÍM MRAZEM, CIBULÍ ČI VLAŠTOVIČNÍKEM

Malé i větší. Bezbarvé i tmavé. Ať už jsou jakékoli, dokážou nám znepříjemnit život a navíc mohou být nevzhledné. Ne nadarmo jejich výskyt na obličeji odedávna spojujeme s čarodějnictvím (alespoň v pohádkách). Jak si s nimi poradit?

Bradavice jsou malé nezhoubné nádory (novotvary) způsobené lidským kožním papilomavirem HPV. Papilomaviry se v lidské populaci běžně vyskytují a většina z nich nevyvolává u člověka žádné onemocnění. Virus je přenosný dotekem a může proniknout do podkoží například malým poraněním.

Bradavice se nejčastěji vyskytují na rukou, na nohou nebo v obličeji, přičemž hlavním důvodem je, že se v těchto partiích nachází vysoké množství potních žláz, kterými může HPV virus proniknout do pokožky. Pokud je s již vytvořenými novotvary neodborně manipulováno, může infikovaná krev snadno nakazit své okolí, a vytvořit tak další bradavice.

S bradavicemi má zkušenost každý desátý člověk

Bradavice mají individuální inkubační dobu od několika týdnů, přes měsíce nebo dokonce roky. Člověk tedy může přenášet bradavice, aniž by sám nějaké měl. Infekce se šíří buď přímým kontaktem s člověkem, který bradavice má, nebo společně užívanými předměty a prostory (ručníky, podlahy, sedátka).

Nejčastěji se tak děje našlápnutím infekčních šupinek kůže oddrolených z nohou jedinců, kteří jsou bradavicemi postiženi. Tyto odpadlé infekční šupinky kůže obsahují původce bradavic, papilomaviry. Šupinky kůže ulpívají zejména na dřevěných podložkách, na dlaždicích v okolí bazénu a na podlahách v šatnách a sprchách. Přenesení infekce usnadňuje poranění nohou, zejména ragády (prasklinky kůže mezi prsty u nohou), ploché nohy nebo nohy otlačené nevhodnou obuví.

ČTĚTE TAKÉ: Vyhněte se dehydrataci a užívejte se léto naplno

Bradavice se léčí nejprve lokálně. Používají se k tomu keratolytické masti, imunomodulační léky, léčba chladem, chirurgická léčba seškrábnutím ostrou lžičkou nebo vyříznutím. Systémová léčba se využívá pouze v úporných případech.

Keratolytika se používají k odstranění šupin kůže a zmohutnělé rohové vrstvy. Nejčastěji se užívá kyselina salicylová v 5 až 10% koncentraci ve vazelíně nebo močovina (urea) v 5 až 10% krému. Léčba chladem tzv. kryoterapie využívající nízkých teplot zahrnuje aplikaci tekutého dusíku nebo sněhu CO2. Tekutý dusík je tekutina s bodem varu -196,5 °C v tepelně izolované nádobě. Aplikuje se pomocí vatové štětičky po dobu alespoň 60 sekund, aby byla způsobena kryodestrukce. Účinnost CO2 je nižší než účinnost tekutého dusíku. Prudce vypuštěný CO2 z tlakové bomby se zachycuje v koženém váčku nebo dřevěné trubici, na jehož stěnách krystalizuje sníh, ze kterého se uhněte váleček o teplotě -78,5 °C. Před seškrábnutím bradavice se někdy pomáhá zmrazením projevu.

 

 

Jiné bradavičnaté útvary

Bradavicím jsou podobná moluska. Jedná se o polokulovité papuly velikosti špendlíkové hlavičky až hrachu, bělavé, žlutavé i narůžovělé barvy. Je pro ně typická centrální vkleslina. Projevy jsou jednotlivé nebo mnohočetné. Moluska způsobují viry skupiny poxvirů, šíří se stejným způsobem jako bradavice. Při zmáčknutí z nich lze vytlačit bělavou hmotu obsahující virové částice. Postihuje hlavně děti, více chlapce v okolí genitálu nebo na očních víčkách. Odstraňují se ostrou lžičkou nebo zmrazeným tekutým dusíkem.

 

 

Nesmí chybět ani trocha „babských“ rad

Plátky cibule naložené v octu se přes noc přiloží na bradavici a přelepí ná- plastí. Druhého dne se odstraní změklá kůže bradavice. To se opakuje tolikrát, než se bradavice zcela odstraní i s kořenem.

Vlaštovičník větší se podává nejčastěji ve formě tinktury, kterou lze poměrně dobře dávkovat, což je vzhledem k jeho jedovatosti velmi důležité. V žádném případě by se však vlaštovičníku nemělo užívat bez dozoru odborníka, jako bezpečná se jeví snad jen aplikace mléka na bradavice (pokud jste si ale jisti, že jde skutečně o bradavice a ne například o mateřské znaménko).

Prevence na prvním místě

Prevencí klasických bradavic je zabránění vniknutí viru do organismu. Musíte pečovat o svoji kůži. V místech, kde je přesušená a praská, je žádoucí pravidelné promazávání a změkčování kůže. A naopak v místech s výrazným pocením a tendencí k maceraci udržujte sucho. Při pobytu v bazénech, saunách a posilovnách používejte vlastní ručník a nechoďte naboso. V případě, že trpíte bradavicemi, neměli byste do vyléčení tato místa navštěvovat.

 

Petra Lichnovská

Alphega Lékárna Frýdlant, Frýdlant nad Ostravicí

Najdi lékárnu

Najít Vaší nejbližší lékárnu:

Použijte vyhledávací pole výše.

Lékárny Alphega od A do Z ►