Komerční sdělení   

Zácpa - problém, který všichni znají a moc o něm nemluví

Když se řekne zácpa, téměř všichni ví, o čem je řeč. Obtížné vyprazdňování tuhé stolice spojené s velmi nepříjemnými pocity zná většina populace, neboť zácpou trpí až 30% dospělé populace, při čemž ve věku nad 65 let se uvádí až 40%. Zhruba třikrát více postihuje ženy než muže. Přestože většina z nás ji považuje za banální problém, který po čase odezní, může být zácpa také samostatnou nemocí, či příznakem provázejícím i některá závažná onemocnění...

Nejčastějším důvodem akutní zácpy bývá obvykle změna prostředí například na dovolené v cizině (nevyhovující hygienické zařízení, změna stereotypu, jiná voda a strava). Jindy může mít důvod zácpy psychickou příčinu, jako například záměrné odkládání nucení na stolici, protože “teď na to není vhodná doba, nehodí se to“, což je častá příčina vzniku zácpy u školních dětí. U nich pak vznikají v této souvislosti také bolesti břicha, nechutenství nebo bolesti hlavy. Velmi často pak stojí, u mnoha z nás, za příčinou obtíží se stolicí nepravidelný denní režim a špatné stravovací návyky, přičemž často stačí vhodná úprava jídelníčku a trocha pravidelného pohybu.  

Patříte-li mezi podobně postižené, zkuste doplnit do stravy více vlákniny, dodržovat správný pitný režim a pravidelně se hýbat... Podpoříte tak správný pohyb střev a vyprazdňování půjde snadněji. Svůj význam má také nácvik defekačního reflexu (ranní rituály a po té pokus o defekaci)

 Pokud se stav nezlepší, vhodnou úpravou režimových opatření můžeme použít volně prodejné léky. Kromě oblíbených rostlinných čajů a čípků se v současné době se doporučuje převážně užití přípravků, které na sebe váží vodu a zvyšují objem střevních tekutin. Tímto způsobem fungují tzv. osmotická projímadla. Nejsou návyková, nedráždí střevní sliznici a nezpomalují ani nezrychlují pohyb střev. Jsou vhodná pro širokou skupinu pacientů, včetně seniorů, diabetiků nebo těhotných žen.

Jestliže příznaky zácpy přetrvávají i po třech měsících, je třeba navštívit praktického lékaře. Zácpa totiž může být příznakem některých nemocí postihujících orgány trávicího ústrojí jako je například rakovina tlustého střeva ale i další problémy střevní.(trhlinku na konečníku, zánětlivá onemocnění střev, hemeroidy nebo tzv. „líné střevo“) Tuto takzvanou chronickou zácpu mohou způsobit i další choroby související s:

  • nemocemi a úrazy mozku (například roztroušená skleróza, Parkinsonova choroba nebo stavy po mozkové příhodě)
  • metabolickými a hormonálními poruchami (například diabetes nebo snížená funkce štítné žlázy)
  • močovým a gynekologickým ústrojím

V některých případech mohou za vznik zácpy i užívané léky, například antidepresiva, antihypertenziva či volně prodejné přípravky s obsahem železa nebo vápníku.

Nejdůležitějším krokem při léčbě zácpy je zbavit se ostychu, který zabraňuje člověku otevřeně hovořit o svých problémech. Během rozhovoru zjišťuje lékař, jak vypadá Vaše životospráva, zejména co se týče příjmu tekutin, pohybová aktivita a samozřejmě všechny nemoci a další zdravotní obtíže se kterými se léčíte. Zajímat se bude o veškerou medikaci, kterou užíváte včetně potravinových doplňků (vitamíny, vápník, přípravky s obsahem železa).

Součástí diagnózy jsou vyšetření pacientalaboratorní odběry. Na základě všech výsledků pak může lékař stanovit diagnózu a postup léčby, případně pacienta odešle na další vyšetření ke specialistovi. Ten může provést ultrazvukové vyšetření břicha, vyšetření tlustého střeva – kolonoskopii, případně změřit tlak v konečníku či doporučit další specializovaná vyšetření.

Nejčastěji kladené otázky

Jak často by měl člověk mít stolici?

Je to velmi individuální a záleží to na výše uvedených skutečnostech včetně pravidelnosti režimových opatření. O zácpě hovoříme u dospělých i dětí, pokud mají stolici méně než 3x týdně nebo tvrdou stolici s nutností vyššího úsilí při vyprázdnění.

Kdy hovoříme o zácpě chronické?

Pokud příznaky spojené se zácpou přetrvávají u dospělých déle než 12 týdnů v roce. Chronickou zácpu je nutné vždy vyšetřit lékařem, odhalit její příčinu a začít ji léčit, aby nedošlo ke zhoršení příznaků.

Nejsou volně prodejné léky na zácpu návykové?

Pacienti mají tendenci při chronické zácpě léčbu nadužívat, ale to neznamená, že se vytvoří návyk. Pokud netrpíte žádnými chorobami, jejichž průvodním projevem je také zácpa, je možné první příznaky léčit pomocí projímadel, která změkčí stolici. Osvědčil se například nový volně prodejný lék Forlax®10g který má vysokou účinnost a mohou ho užívat i senioři nebo diabetici. Při zácpě se doporučuje rozpustit ve sklenici vody jeden až dva sáčky a vypít je nejlépe v jedné ranní dávce. Nemusíte se obávat nepříjemného pocitu, prášek voní a má citrusovou příchuť. Účinek přípravku Forlax®10g se projeví už během jednoho až dvou dnů od prvního užití, plný efekt projímadla se pak dostaví během několika dalších dní.

Trpím zácpou a ve stolici mám krev. Mám jít k lékaři?

V případě, že se ve stolici objeví krev, je nezbytné co nejdříve konzultovat lékaře, který provede pohovor a potřebná další vyšetření, aby vyloučil závažná onemocnění a rozhodl o dalším postupu.

Odborná spolupráce: MUDr. Jana Vojtíšková, praktická lékařka, Ústav všeobecného lékařství 1. LF UK v Praze

Více informací na www.zacpy.info

Najdi lékárnu

Najít Vaší nejbližší lékárnu:

Použijte vyhledávací pole výše.

Lékárny Alphega od A do Z ►