Sníte o volnějším dýchání? Vyzkoušejte rozrazil lékařský

Bylinka rozrazil lékařský se latinsky nazývá Veronica officinalis. Proč právě Veronica? Podle legendy byla pojmenovaná po bohaté Římance jménem Veronika, která pomocí rozrazilu vyléčila císaře Tiberia z malomocenství.

Římané však rozrazil lékařský poznali díky Germánům. Když totiž Římané obsadili území, které Germáni obývali, zjistili, že mají v oblibě rostlinu, které si váží snad nade vše. Rostlinku nazývali v překladu jako „hlavní lék na všechny choroby“ a dodnes se v němčině objevuje její lidový název „Allerweltsheil“. Jakmile tento všelék Římané vyzkoušeli, okamžitě si ho oblíbili také, a když chtěli někomu skutečně polichotit, přirovnávali jeho dobré vlastnosti právě k vlastnostem rozrazilu lékařského.

Rozrazil má své místo také v magii. Dokáže prý zlepšit vizionářské schopnosti a zvyšuje sílu tzv. třetího oka.

Rozrazil lékařský je krásná rostlinka se světle modrými kvítky. Jeho stonky se plazí po zemi, listy jsou malé, zoubkované a leskle stříbřité. Listy při doteku velmi snadno odpadávají, a tak byly pojmenovány německým „Mannertreu“, tedy mužská věrnost.

Léčivka se sbírá v době květu, tedy přibližně od června do srpna, seřezává se přímo u země. Ihned po sběru je nutné ji rychle usušit na nějakém stinném, avšak vzdušném místě. Při sušení se rostlinka neobrací, protože by z ní mohly snadno odpadnout květy. Při umělém sušení teplota nesmí překročit 35 °C. Během sušení nesmí rozrazil zhnědnout, hnědá barva ukazuje na nežádoucí štěpení hlavní obsahové látky – glykosidu aukubinu.

Rozrazil lékařský, bylinka pro volnější dýchání

Připravte si z rozrazilu čaj, šťávu či tinkturu!

ČAJ

Stačí jedna vrchovatá lžička usušené kvetoucí natě a ¼ litru vody. Rostlinu spaříme, krátce vylouhujeme a můžeme pít.

ŠŤÁVA

Čerstvou nať umyjeme a protlačíme přes domácí odšťavňovač, naplníme do lahviček a uchováváme v chladu v ledničce.

TINKTURA

Dvě hrsti kvetoucí natě pokrájíme nadrobno a vložíme do 30-40% žitné pálenky. Necháme čtrnáct dní stát na slunci, nebo na teplém místě. Poté přelijeme do lahviček a uskladníme.

Mnohé využití, nežádoucí účinky žádné

Rozrazil se v minulosti používal proti mnohým chorobám – na zvětšenou slezinu, proti průjmu, na podporu vykašlávání hlenů, voda z rozrazilu proti morové nákaze, šťáva s medem na spáleniny. Jak tuto léčivku využíváme dnes?

Velmi ceněné účinky má rozrazil na dýchací cesty. Máme-li kašel, pomůže nám s vykašláváním, neboť podporuje rozpouštění hlenů. Pozitivně působí také při léčbě chrapotu, astmatu a tuberkulózy.

Blahodárné účinky rozrazilu ale neocení jen naše dýchací cesty. Už v minulosti byl odvar z rozrazilu považován za zázračný čisticí čaj. Rozrazil totiž obsahuje látky, které pomáhají čistit krev a snižovat v ní hladinu cholesterolu. Působí rovněž jako prevence kornatění tepen. Rozrazil je močopudný, proto je vhodný pro léčbu zánětu močových cest a močového měchýře. Při léčbě revmatu a dny je zase velmi účinná rozrazilová tinktura. Tinktura se vtírá do kůže a třikrát denně se pije 15 kapek rozpuštěných ve vodě či čaji.

ČTĚTE TAKÉ: ARONIE ČERNÁ: VITAMINOVÁ BOMBA PRO KAŽDÉHO

Také pokožka si dokáže z rozrazilu vzít to nejlepší. Pomáhá totiž mírnit chronické ekzémy i další kožní choroby. Na léčbu těchto komplikací se doporučuje čerstvá šťáva, která se dávkuje dvakrát až třikrát denně po jedné lžičce. Pomoc u rozrazilu můžeme hledat také, máme-li zanícené a těžko hojící se rány (např. bércové vředy). V tomto případě je ideální ránu opláchnout čajovým odvarem a na noc přikládat na postižené místo teplé čajové zábaly. Skvělé výsledky má také jako kloktadlo proti zánětům dásní.

U rozrazilu zatím nebyly objeveny žádné nežádoucí účinky, lze jej tedy užívat dlouhodobě. Avšak neměli bychom překračovat denní doporučenou dávku 5 g sušené rostliny.

  Průkaz totožnosti

Botanický název: Veronica officinalis

Čeleď: jitrocelovité

Kde roste: Rozrazil lékařský roste v celé Evropě, na Kavkaze a ve východní části Severní Ameriky. Nejradši má lesy, louky, meze, pastviny a vřesoviště. Spokojí se se suchými stanovišti chudými na živiny, proto z naší české, intenzivně využíváné, kulturní krajiny pomalu ustupuje.

Které části se používají: kvetoucí nať

Co obsahuje: třísloviny, hořčiny, glukosid aukubin, organické kyseliny, saponiny, pryskyřici, vosky, silice, vitamin C

 

 

 

Najdi lékárnu

Najít Vaší nejbližší lékárnu:

Použijte vyhledávací pole výše.

Lékárny Alphega od A do Z ►