Puškvorec obecný: Starodávná vodní rostlina 

Narazíte-li během podzimních procházek na rostlinu s typicky mečovitými listy, puškvorec, vezměte si ji domů. Proč? Najde totiž uplatnění ve vaší lékárničce i v kuchyni, stejně tak zajímavě doplní vaši zahradu.

Puškvorec obecný

Tato rostlina se silnou vůní a mírně hořkou chutí pochází původně z Asie, dnes je již rozšířená po celé Evropě. U nás se vyskytuje v okolí rybníků a stojatých vod, nabízí se tedy puškvorec zasadit například u vašeho domácího jezírka. Na podzim se sbírá oddenek z dvou až tříletých rostlin, který je po nakrájení možné usušit a rozemlít na prášek pro pozdější užití.

     Zapomenutý význam

     Staré herbáře uvádějí puškvorec jako čarodějnou rostlinu, která údajně lidi i dobytek chránila
     před zlými silami.
     Jeho nošení na těle bylo považováno za ochranu před mrtvicí. 

Účinky na zdraví

Puškvorec, který je podáván v tekuté formě, může pomoci s řešením potíží týkajících se trávicího traktu nebo jater. Čaj z oddenku této rostliny může podpořit zklidnění rozbouřeného zažívání po konzumaci těžších a tučných jídel a ulevit od nadýmání. Pokud naložíte oddenek do alkoholu, po vylouhování získáte kapky. Lze se s ním také setkat i jako s přísadou v likérech. V léčitelství je puškvorec spojen s kloubními a kožními problémy, jejichž projevy může mírnit. K tomuto účelu se zpravidla používá puškvorcový odvar. Zde však možnosti jeho použití nekončí, rovněž může být vhodným pomocníkem při podpůrné léčbě otoků a nechutenství.

Sušený kořen puškvorce může pomoci s léčbou závislosti na tabáku, protože zahání chuť na nikotin.

Touto aromatickou bylinu dochutíte řadu jídel, výborně ladí s recepty z asijské kuchyně. Hodí se ale i do sladkých jídel, především do kompotů. Věděli jste, že je puškvorec běžnou přísadou zubních past a žvýkaček? 

ČTĚTE TAKÉ: Oregano alias Dobromysl obecná: Zázrak Středomoří

     Průkaz totožnosti:

     Botanický název: Acorus calamus
     Čeleď: puškvorcovité
     Kde roste: Evropa, Asie, Severní Amerika
     Které části se používají: kořen a oddenek
     Co obsahuje: silice, hořčiny, třísloviny, pryskyřice a cholin 

Mgr. Magdaléna Valíková

Najdi lékárnu

Najít Vaší nejbližší lékárnu:

Použijte vyhledávací pole výše.

Lékárny Alphega od A do Z ►