Oregano alias Dobromysl obecná: Zázrak Středomoří

Oregano známe především jako koření vynikající chuti. Kamarádka mi z dovolené v Řecku ale přivezla oreganový olej. Hned mě zaujal, protože se konečně objevil přípravek alternativní medicíny, který u nás v České republice prozatím nevyrábí příliš mnoho farmaceutických společností.

Malinká lahvička voněla mořem, sluncem a bylinami. Vůně mi připomněla pizzu. A aby ne, vždyť oregano (dobromysl) je základním kořením na pizzu. Oregano se používá k léčebným účelům již tisíce let, a to zejména ve Středomoří a starém Egyptě. Egypťané tuto rostlinu uctívali jako zasvěcenou bohu Usirovi.  Pro staré Řeky byla symbolem radosti a štěstí. Toto pravé středomořské oregano roste v horách Řecka, Kréty, Turecka a v himálajských horách. 

Oregano výrazně zvyšuje naši imunitu a zkracuje průběh infekčních onemocnění.

Oregano Dobromysl obecná

Léčivá droga obsahuje zejména silice s tymolem, karvakrolem a dalšími terpeny. Karvakrol je hlavním nositelem léčivého účinku oreganového oleje. Je účinný proti virům, bakteriím, plísním i parazitům. Byl zaznamenán pozitivní účinek na tak odolné bakterie, jako je zlatý stafylokok, Salmonella či Escherichia coli.  Karvakrol dokáže proniknout buněčnou membránou do bakterií a dalších mikroorganismů, kde narušuje jejich integritu. Následně výrazně zhorší metabolismus bakterií a může zastavit i jejich množení. 

ČTĚTE TAKÉ: Kopřiva je plevel! A nebo ne…?

Oreganový olej je také velmi účinným antioxidantem, chrání naše buňky proti volným radikálům. Lékařský výzkum, který probíhal na univerzitě v newyorském Long Islandu, prokázal, že účinné látky oregana dokážou za jistých okolností přinutit rakovinné buňky k jejich samozničení. 

    Pro děti? Oreganový sirup! 

    500g čerstvého oregana, 750g cukru (nejlépe třtinového), 1l vody, 2 celé bio citrony 

  1. Bylinky vložíme do hrnce, zalijeme 1,3 l studené vody a přidáme 2 bio citrony pokrájené na kousky i s jadýrky.
  2. Pecičky nám pomůžou při za- hušťování sirupu, obsahují pektin. Směs 10 minut povaříme, odstavíme a dáme na 48 hodin na slunce. 
  3. Po 48 hodinách na slunci bylinky změní barvu. Přecedíme je přes bílé plátno, lehce vymačkáme a přidáme cukr.
  4. Sirup s cukrem dáme do velkého nízkého kastrolu se silným dnem a zahříváme. Nevaříme na silném plameni, sirup necháme probublávat do zhoustnutí.  
  5. Hotový uvařený sirup naplníme do lahví a pro jistotu můžeme sterilo- vat. Litrovým lahvím stačí 15 minut při 80 °C.
  6. Uchováváme v místnosti se stálou teplotou (nejlépe ve sklepě nebo ve spíži). 
  7. Pozor! Dětem se sirupy radí podávat až od jednoho roku. Pozor si musejí dávat také alergici.


Dobromysl má i protialergické účinky. Olej je totiž bohatý na kyselinu rozmarýnovou, která působí protizánětlivě. Nosní výtěry potvrdily u testovaných pacientů užívajících dobromysl snížení počtu bílých krvinek, jejichž zvýšený počet bývá indikátorem zánětlivého onemocnění. 

ČTĚTE TAKÉ: Rýmovník: Bojovník proti nachlazení i hmyzu

Velmi významný je rovněž protiplísňový účinek oreganového oleje. Plísně představují pro náš organismus velké zatížení. Napadají nejen kůži, ale často se mohou pomnožit (zejména po antibiotické léčbě) ve střevech a jsou příčinou průjmových a zažívacích obtíží. Mohou napadnout také játra, a snížit tak jejich detoxikační schopnosti. Neléčené plísně v játrech mohou časem způsobit cirhózu až rakovinu. Plísně se mohou vyskytovat i v naší krvi, kde obalují červené krvinky a mohou vyvolat ucpání cév. Často také napadají dýchací cesty a bývají příčinou nepříjemných kašlů a dýchacích obtíží. 

Účinné látky jsou v oreganovém oleji přítomny ve velmi koncentrované podobě. Proto je dávkování velmi malé – užívá se pouze jedna kapka dvakrát denně. Olej je velmi silný, a tak se doporučuje ředit ho do lžíce olivového oleje. Není vhodný pro malé děti, těhotné a kojící ženy. 

    Průkaz totožnosti: 

    Botanický název:  Origanum vulgare 
    Čeleď:  hluchavkovité 
    Kde roste: Dobromysl obecná se ze Středomoří rozšířila do dalších oblastí Evropy,
    kde zplaněla.
    V České republice se vyskytuje poměrně hojně v teplejších oblastech, nalezena byla
    také v Krkonoších v nadmoř- ské výšce 750 m. 
    Které části se používají: kvetoucí nať 
    Co obsahuje: silice (hlavně thymol a karvakrol), třísloviny, hořčiny, tanin,
    těkavý olej, gumopryskyřici, antioxidanty


PharmDr. Lenka Zemanová
Alphega lékárnice, Louny 

Přijďte se poradit přímo do naší Alphega lékárny:
Lékárna U Svatého Mikuláše, Beneše z Loun 321, Louny
Tel.: 415 653 469

 

Najdi lékárnu

Najít Vaší nejbližší lékárnu:

Použijte vyhledávací pole výše.

Lékárny Alphega od A do Z ►