Migrénovník: Voňavý a nenáročný pomocník

Léčivou rostlinu, která pochází z Afriky, si můžete vypěstovat i u vás doma. Aby se jí dařilo, potřebuje dostatek světla a mírnou zálivku. Její typické aroma připomíná vůni máty a růže.

Migrénovník

Chcete-li migrénovník pěstovat raději venku, můžete jej přidat do truhlíku k dalším rostlinám. Pamatujte však, že není mrazuvzdorný a zajistěte mu zazimování. Pěstování této rostliny je nenáročné a pokud náhodou zapomene na zalévání, občasné sucho dobře zvládne. Migrénovník má podobné nároky na pěstování jako rýmovník.

Poměrně rychle roste, za rok až několik desítek centimetrů, je tedy vhodné jej zaštipovat a tvarovat. Během léta květy migrénovníku hrají růžovými až světle fialových odstíny. Množit lze řízkováním.

Tetradenie, latinsky Tetradenia species, také Iboza species, jsou názvy pro migrénovník.

Domácí lékárnička

Migrénovník, jak už název napovídá, může pomoci při bolestech hlavy a migrénách, ale také může pomoci ovlivnit průběh respiračních onemocnění. Pokud vás postihnou akutní bolesti hlavy, zkuste několik čerstvých lístků rozemnout mezi prsty a vdechujte jejich vůni, uvolňují se z nich totiž vonné silice. Rozmačkanými listy můžete rovněž zkusit lehce masírovat spánky a zadní část krku.

Pro získání šťávy z listů vám poslouží hmoždíř. Pokud máte dostatečné množství migrénovníku, můžete se pustit do výroby domácích mastí.

Nepřehlédněte

Pozor na kožní alergické reakce, kůže na vonné silice může reagovat. Při pálení a pnutí kůže místo okamžitě omyjte.
Můžete se setkat také s navrhnovaným využitím při problémech s trávením, výtažek z listů údajně podporuje vyvolání zvracení. Vnitřnímu podání migrénovníku se raději vyhněte a při potížích tohoto charakteru si nechte doporučit vhodnou léčbu lékárníkem.

Tetradenie je rodem rostlin z čeledi hluchavkovitých, který zahrnuje přibližně 20 druhů, které volně rostou v Africe. Typicky jsou to výrazně aromatické keřovité rostliny, které mohou dorůstat do výšky až 5 metrů. U nás nejčastěji rostou podél řek, na okrajích lesů nebo ve světlých lesích.
 

 Průkaz totožnosti:

Botanický název: Tetradenia species
Čeleď: hluchavkovité
Kde roste: pochází z jihu Afriky, prospívá při dostatku světla a spíše teplejším počasí
Které části se používají: listy
Co obsahuje: aromatické terpeny a fytosteroly

 

Najdi lékárnu

Najít Vaší nejbližší lékárnu:

Použijte vyhledávací pole výše.

Lékárny Alphega od A do Z ►