Komerční sdělení

Kráčejte bez bolesti. Malá pomůcka, velká úleva

Naše nohy jsou něco, co je naší neoddělitelnou součástí. Potřebujeme je každý den ke svému životu, abychom chodili, běhali, skákali ať už při práci, či ve svém volném čase. Často je vystavujeme zátěži, kterou si ani neuvědomujeme, a jsme také trochu pohodlní používat preventivní opatření proti vzniku následků. A pokud se nám již změny na nohách objevily, zpravidla o své nohy nepečujeme tak, aby se tyto změny dále nezhoršovaly.

Věděli jste, že chodidlo nohy je složené z 26 kostí, obě nohy mají dohromady 52 kostí, což je jedna čtvrtina všech kostí v lidském těle? Kosti jsou spojeny klouby, klouby zpevněny vazy a pohyby v nich jsou ovládány svaly.

Červené lodičky

V každodenní praxi se lékaři setkávají s pacienty, kteří mají různé deformity přední nohy, nebo s pacienty, kteří trpí systémovými onemocněními. Zmíněné deformity vznikají nesprávným výběrem bot, nadváhou či přetěžováním nohy dlouhodobým stáním během vykonávání pracovní činnosti. Všechny tyto faktory mají vliv na propadnutí klenby, což má za následek rozšíření přední části nohy a vybočení palce směrem ven.

Již Leonardo da Vinci řekl: „Lidské chodidlo je stroj mistrovské konstrukce a umělecké dílo.“

V kombinaci s vysokým podpatkem, kdy se nám změní těžiště těla ze zadní části chodidla (paty) na přední část nohy, vznikne ještě větší tlak na prsty. Ty na sebe silně tlačí a stav se ještě zhoršuje. Palec na noze se vytáčí a začíná nás bolet nárt a následně celá noha.

Další příčinou vzniku bolesti může být nošení nových bot z tvrdého materiálu po delší dobu, krátké špičaté obuvi anebo pevné obuvi pro sportovní účely (lyžování, bruslení, běh) z důvodu zajištění dostatečné opory během sportovní aktivity. Takto deformované prsty jsou v obuvi utlačované a nejčastěji na horní straně mezičlánkového kloubu odírané o obuv, čímž vzniká otlak. Opakovaným nošením obuvi se otlak opakuje a následně vzniká ztluštělé místo, které vše dále zhoršuje.

Terapie je konzervativní, nebo chirurgická. Žádná konzervativní metoda neodstraní výrůstek, pomáhá však ke zlepšení stavu. V případě, že je konzervativní léčba neúčinná či nedostačující, je důležité navštívit specialistu, který doporučí další postup terapie.

Věnujte dostatečnou pozornost prevenci i v mladém věku

Mezi konzervativní metody patří fyzioterapie a aplikace pěnových polštářků (náplastí) mezi prsty. Dále aplikace pěnových náplastí ve tvaru kroužků na vystouplé klouby jako prevence otlaků. A v neposlední řadě nesmíme zapomínat na spadlý nárt a změnu těžiště nohy. I zde lze aplikovat pěnové náplasti.

Na český trh přišly produkty FARMASAN – pěnové náplasti mezi prsty s otvory na deformity. Náplasti jsou klasifikované jako zdravotnické prostředky a jsou vhodné pro běžnou populaci, pro sportovce, ale také pro pacienty s deformitami přední nohy.

Náplasti jsou vyrobeny z měkkého pěnového materiálu, jsou tělové barvy s velmi dobrou přilnavostí, která zajistí, že náplast zůstane na stejném místě po celý den. Pěnové náplasti mezi prsty především brání vzniku deformit na druhém a pátém prstu. Oddělují prsty i v případě, že se již deformity objevily, a pomáhají tak fyziologickému stavu. Pěnové náplasti na prsty pomáhají chránit vaši nohu před vznikem bolestivých otlaků na vystouplých kloubech anebo místech, kde dochází ke kontaktu vaší nohy s obuví.

ČTĚTE TAKÉ: Trápí vás kuří oko? Noste vhodnou obuv!

Náplast na chodidlo odspodu snižuje tlak na přední část nohy, tím brání rozšíření nohy a stlačení prstů v obuvi, což je příčinou vzniku halluxu. Netvoří pouze mechanickou bariéru mezi obuví jako běžné náplasti, ale brání obuvi tlačit na vaši nohu tím, že vyčnívající kloub je umístěn do otvoru náplasti a pěnové okolí snižuje tlak. Pomáhají i při stavu, kdy již máte otlak – svým otvorem uprostřed a svým tvarem rovněž snižují tlak obuvi na postižené místo.

Deformity prstů

  • Vbočený palec (hallux valgus) je získanou deformitou, kdy se palec postupně oddaluje od své fyziologické osy.
  • Vybočený pátý prst je obdobou halluxu, zde se však jedná o stáčení pátého prstu (malíčku) ke čtvrtému prstu. V některých případech může dojít až k překřížení prstů.
  • Kladívkové prsty („skrčené prsty“) – vznikají deformací kloubů, které vznikají porušením rovnováhy mezi krátkými a dlouhými svaly nohy. Jejich výskyt stoupá s věkem a nejčastěji postihuje druhý prst.

Najdi lékárnu

Najít Vaší nejbližší lékárnu:

Použijte vyhledávací pole výše.

Lékárny Alphega od A do Z ►