HOMEOPATIE A CESTOVÁNÍ

Nastává nejkrásnější období v roce - léto, doba cestování po Čechách i exotických krajích a také čas nejrůznějších sportovních aktivit. Homeopatie nabízí na léto vítanou pomoc - řešení letních zdravotních problémů bez vedlejších účinků pro všechny: kojence, děti, těhotné i kojící ženy.

Abychom si dovolenou a letní prázdniny užili bez nachlazení, angín a respiračních onemocnění, je vhodné před dovolenou posílit imunitu. Osvědčilo se podávání léku Oscillococcinum, 1 tuba globulek týden před odjezdem, po celou dobu dovolené 1x týdně a pak ještě týden po příjezdu.

Příjemná cesta bez nevolnosti

Ať už cestujeme jakýmkoliv dopravním prostředkem – autem, lodí či letadlem, často nás přepadne nepříjemná cestovní nevolnost, tzv. kinetóza. Pak si naši cestu vůbec neužijeme, buď ji v lepším případě prospíme, nebo v tom horším prozvracíme. Homeopatie však má řešení – večer před cestou a pak na začátku cesty a eventuálně ještě v průběhu delší cesty užijeme přípravek Cocculine, 2 tablety vycucáme večer, 1 na začátku cesty a pak popřípadě další 1 tabletu během cesty.

Cestujeme-li velmi daleko a překonáváme tři a více časových pásem, můžeme pak trpět takzvanou pásmovou nemocí. Ta se projevuje podrážděností, únavou a nespavostí. Příčinou je narušení pravidelného denního rytmu střídání dne a noci. Po příjezdu na místo podáváme lék

Phosphoricum acidum 9 CH* po tři dny 3x denně 5 granulí a pak po návratu z cesty opět po tři dny 3x denně 5 granulí. Máme-li strach z cesty, například bojíme-li se létat letadlem, i tady má homeopatie řešení: při neklidu a bušení srdce užíváme Aconitum napellus 30 CH, 5 granulí před odjezdem. Při třesu, pocení a svalové slabosti užijeme Gelsemium sempervirens 15 CH, 5 granulí.

Prevence hluboké žilní trombózy

Při dlouhých letech hrozí otoky dolních končetin a také hluboká žilní trombóza. Proto je třeba v letadle hodně pít, procházet se v uličce a procvičovat svaly lýtek i vsedě. Vhodné jsou také kompresivní cestovní punčochy. Homeopatie doporučuje preventivně užívat lék Pulsatilla 5 CH a Hamamelis virginiana 5 CH, 5 granulí od každého léku 2x denně den před cestou, po dobu letu a jeden den po příletu.

 

 

Co si zabalit do cestovní lékárničky?

Oscillococcinum - prevence a léčba virových onemocnění

Arnica 9 CH - při poranění a úrazech

Cocculine - na cestovní nevolnosti

Ledum palustre 9 CH - prevence proti poštípání komáry a přisátí klíštěte

Hypericum perforatum 15 CH - prevence solárních alergií a spálení od sluníčka

 

 

Spálení slunečními paprsky

Nejen na dovolené je třeba se chránit před škodlivým UVB a UVA zářením kvalitními opalovacími krémy, slunečními brýlemi, vhodným bavlněným oblečením a pokrývkou hlavy. Pokud nás přesto sluníčko spálí, podáváme tato homeopatika:

• Belladonna 9 CH, 3x denně 5 granulí - je-li kůže červená a horká

• Cantharis 9 CH, 3x denně 5 granulí - objeví-li se puchýře naplněné čirou tekutinou, hodně bolestivé • Apis mellifica 15 CH, 1x denně 5 granulí - pokud kůže oteče, svědí a pálí

• výbornou prevencí před solární alergií a spálením od sluníčka je podávání léku Hypericum perforatum 15 CH, 1x denně

ČTĚTE TAKÉ: Homeopatii využívá i anglická královská rodina

Průjem

Nepříjemnou komplikací, která nám znepříjemní dovolenou, bývá průjem. Před cestou do exotických krajin doporučujeme týden před, po celou dobu pobytu a ještě týden po dovolené užívat preventivně laktobacily, které posílí střevní imunitu.

Na průjem způsobený zkaženou potravou podáváme Arsenicum album 15 CH, 5 granulí po 3 hodinách. Na bolestivý průjem se stolicí plnou hlenů podáváme Phosphorus 9 CH, 5 granulí 5x denně. Je-li stolice páchnoucí a vodová, pak užijeme Podophylum 9 CH, 5 granulí 3x denně. Jedná-li se o agresivní průjem, který vás přepadne nečekaně, pak podáváme Sulfur 9 CH, 5 granulí 5x denně. Letní úrazy

Zvýšená sportovní aktivita s sebou přináší také nebezpečí úrazů. Základním lékem při poranění, úrazech a zhmožděninách je Arnica Montana 9 CH. Urychluje hojení, snižuje otok a zmenšuje bolest. Dá se použít také preventivně před namáhavými sportovními výkony.

 

PharmDr. Lenka Zemanová

Alphega lékárnice, Louny

 

*CH (cé-há) znamená, že jde o centezimální ředění podle zakladatele homeopatie Hahnemanna. Např. 5 CH znamená, že přípravek byl vyroben z výchozí látky pěti po sobě jdoucími ředěními, vždy v poměru 1:100.

 

Najdi lékárnu

Najít Vaší nejbližší lékárnu:

Použijte vyhledávací pole výše.

Lékárny Alphega od A do Z ►