Čekáme miminko II: Pohodový druhý trimestr

Období, kdy jsme se potýkaly s náročnými začátky těhotenství je pryč, už jsme přivykly faktu, že čekáme miminko a že nás bude za pár měsíců minimálně o jednoho víc. Máme za sebou první velká vyšetření. Ve většině případů ustávají nevolnosti, které nás provázely prvním trimestrem. Pohodový druhý trimestr začíná.

Druhým trimestrem se rozumí období mezi 14. a 27. týdnem těhotenství. Miminko má na začátku tohoto období několik desítek gramů, na konci se blíží hranici jednoho kilogramu. To je dobře vidět i na bříšku maminky, které viditelně roste. Neměly bychom proto zapomínat bříško pravidelně mazat, aby byla kůže dostatečně elastická a předešly jsme vzniku strií. 

Čekáme miminko II: Pohodový druhý trimestr

Během druhého trimestru se miminko zcela zformuje, má vyvinuté všechny orgány, plně vyvinuté ruce i nohy. Od 16. týdne se již můžeme dozvědět pohlaví miminka, pokud ho chceme znát. Náš lékař by se měl předem informovat, zda nám má pohlaví miminka prozradit. 

Nevolnost mizí, ale vyhráno nemáme 

Většinu žen opouští v druhém trimestru těhotenské nevolnosti, které je provázely prvním trimestrem, ale mohou se objevit jiné problémy, které jsou spojené zejména se zvětšující se dělohou. Patří mezi ně nutkání k častému močení, otoky a křeče nohou, zácpa, hemeroidy či křečové žíly. Časté bývají také bolesti zad. Mohou za ně těhotenské hormony, které uvolňují vazy a tkáně spojující klouby, navíc se s narůstající hmotností a zvětšujícím se bříškem mění i držení těla, a to nám odpovídá bolestí zad v křížové oblasti i v horní části zad. 

ČTĚTE TAKÉ: Kojení a příkrmy. Jak je správně načasovat?

Problémům můžeme předcházet pravidelným pohybem. Doporučují se každodenní procházky, můžeme se také zapsat na cvičení pro těhotné, které bývá určené právě ženám od druhého trimestru. Ať už se rozhodneme pro jógu, pilates, balanční cvičení s míčem, plavání nebo jiný druh cvičení, vždy je třeba dobře sledovat odezvu, kterou nám dává naše tělo. Nikdy bychom neměly cvičit přes bolest nebo se zbytečně přepínat. Aktivita by nám měla být příjemná a měly bychom se při ní i po ní cítit dobře. 

Začínáme cítit první pohyby 

Prvorodičky začínají mezi 18. a 22. týdnem těhotenství registrovat první pohyby miminka. Vícerodičky mohou pohyby zaznamenat i dříve. Jak poznat, že to, co cítíme, je právě pohyb miminka? První pohyby se přirovnávají k doteku motýlích křídel, zpravidla cítíme bublání, vlnění nebo tepání, které nám může připadat trochu cizí, ale nemusíme si být jisté, že právě tyto projevy jsou pohyby, brzy se však začnou objevovat častěji a budou nabývat na intenzitě, pak už nezůstaneme na pochybách, že to skutečně pohyby miminka jsou. 

Důležitá vyšetření 

I v druhém trimestru nás čeká několik důležitých vyšetření. Pravidelné návštěvy poradny pro těhotné většinou probíhají jednou za měsíc. Okolo 20. týdne nás navíc čeká velký ultrazvukový screening, nebo také druhý screening, a zátěžový test na těhotenskou cukrovku neboli OGTT.

    4 tipy, jak na bolavá záda v těhotenství 

    1. Dbejte na správné držení těla. 

    2. Jděte si zaplavat. Plavání pozitivně působí na pohybový aparát.
    Voda nadnáší a ulevuje od zátěže, na kterou si tělo musí zvykat. 

    3. Protáhněte se v jógové pozici kočky. Na podložce zaujměte vzpor klečmo s rovnými zády,
    s nádechem skloňte hlavu k hrudi a vyhrbte záda, s výdechem záda prohněte.
    V rytmu dechu několikrát opakujte. 

    4. Pořiďte si bederní pás. Široký bederní pás pomáhá správnému držení těla
    v bederní a křížové oblasti zad, a tím uleví od přetížení.

 

Při ultrazvukovém screeningu ve druhém trimestru probíhá kontrola růstu a vyvinutí orgánů plodu. Ultrazvukem se zjišťuje celá řada informací. Měří se příčný průměr hlavičky, obvod bříška, poměr obvodu hlavičky a obvodu bříška, délka stehenní kosti. Sleduje se možný výskyt abnormalit jako je rozštěp rtu nebo srdeční vady, umístění placenty a množství plodové vody. 

Obávaný test na těhotenskou cukrovku 

Zátěžový glukózový test na těhotenskou cukrovku je mezi budoucími maminkami často diskutovaným tématem. Proč se vyšetření obávají? OGTT test se provádí mezi 24. a 28. týdnem těhotenství. Na vyšetření je nezbytné přijít nalačno, což už samo o sobě může být pro těhotné nepříjemné, trvá tři hodiny, během kterých se třikrát odebírá krev. Poprvé před vypitím roztoku glukózy, poté hodinu a dvě hodiny po něm. U některých nastávajících maminek vyvolává vyšetření nevolnost, někdy dokonce zvracení, a právě proto patří vyšetření k velmi nepopulárním. 

Velký ultrazvukový screening nebo-li druhý screening hradí pojišťovna.

Výsledky testu se dozvídáme po několika dnech od vyšetření. Dostáváme informaci o naměřených hodnotách z každého ze tří odběrů krve. Pokud kterákoli z hodnot přesahuje stanovenou hranici, měla by být nastávající maminka sledována a léčena v diabetologické poradně. Léčba těhotenské cukrovky je založena na dietních opatřeních a dostatku pohybu. V případech, že tato opatření nestačí, bývá nezbytná léčba tabletami nebo inzulinem. 

Když druhý trimestr končí, jsme už velký krok za půlkou těhotenství. Je čas začít pomýšlet na výbavičku a na návštěvu předporodního kurzu, protože den, kdy budeme poprvé držet miminko v náručí, se už blíží. 

 

Najdi lékárnu

Najít Vaší nejbližší lékárnu:

Použijte vyhledávací pole výše.

Lékárny Alphega od A do Z ►