Meruňka: Oranžový poklad plný vitamínů

Každý rok vídáváme v letních měsících stromy obalené malými oranžovými plody. Sladká chuť meruněk jako by v nás probouzela pocit blaha. Málokdo z nás ale tuší, že tyto nenápadné plody jsou jedním z nejzdravějších druhů ovoce a jsou výbornou prevencí rakoviny.

Ovoce zdraví, jak jsou meruňky často nazývány, roztančí naše chuťové buňky jen pohledem na jejich svěže oranžovou barvu. Ta je způsobena vysokým obsahem betakarotenu, který je známý především pro své schopnosti udržet naše tělo déle opálené. Kromě toho myslí meruňky také na naši linii – ve 100 gramech totiž nalezneme pouze 57 kalorií.

Meruňky nám nabízejí širokou škálu zdraví prospěšných látek. Nalezneme mezi nimi látky podporující jak činnost imunitního systému, tak peristaltiku střev či příznivě ovlivňují hladinu cholesterolu. Nesmíme zapomenout ani na zpomalení procesu stárnutí organismu, podporu růstu vlasů a nehtů nebo na schopnost udržet naši pleť zdravou a svěží.

To, že meruňky nejen skvěle chutnají a skládají jedinečnou symfonii jak s čokoládou a tvarohem, tak s masem či sýrem, a podporují zdraví našeho těla, věděli již v Číně před 4000 lety. Západní Evropa její kouzlo odhalila až okolo roku 800, střední Evropa na oranžové plody čekala až do 14. století, o to více však její účinky využívá v dnešní době.

Jádry proti rakovině

V okamžiku, kdy si chceme pochutnat na sladké meruňce, se pro nás stává její pecka naprosto zbytečnou částí a míříme s ní přímo do odpadkového koše. Ani pecka však na toto místo nepatří. Jádra meruněk totiž obsahují vitamin B17, též zvaný laetril. Laetril se objevuje ve více než 1 200 rostlinách, jeho nejvyšších obsah je ale právě v meruňkách. Jedná se o látku, která se spojila s problematikou protirakovinotvorných účinků.

Preventivní účinek se objevuje tehdy, když začneme požívat každý den 100 mg vitaminu B17. Jedno meruňkové jádro obsahuje 4 – 5 mg této zdraví prospěšné látky. Nic se ale nemá přehánět a rozhodně není nutné, abychom denně zkonzumovali kolem 20 plodů. Je moudré sníst tolik jader, kolik bychom snědli celého ovoce.

Meruňková jádra si však zaslouží pozornost nejen kvůli zmíněným protirakovinotvorným účinkům. Jsou totiž výtečnou přírodní alternativou prevence nejrůznějších civilizačních onemocnění. Zkombinujeme-li požívání jader se zdravou stravou, dostatečným pohybem a vhodným přísunem vitaminů, naše tělo vytvoří se zdravím nerozlučnou dvojici.

Odhalte tajemství vitaminu B17

Ptáte se, jak je možné, že vitamin B17 dokáže ovlivňovat výskyt a růst rakovinových buněk? Jednoduše je zabíjí. Molekula vitaminu B17 totiž obsahuje nejen glukózu a benzaldehyd, ale také kyanid. Kyanid je vysoce toxickou látkou, která může při požití velké dávky způsobit i smrt. Avšak ve svém přirozeném stavu je chemicky nečinný a na živé tkáně nemá absolutně žádný vliv.

Existuje pouze jediná látka, která dokáže vitamin B17 probudit k životu a uvolnit z něj kyanid přímo do těla. Čas od času se jí říká odemykací enzym, představujeme vám beta-glukosidázu. Tento enzym se v těle nachází v množství, které vitamin B17 odemkne, pouze v rakovinných buňkách. Zde je ho vždy vysoké množství.

Kyanid uvolněný z meruňkových jader zaútočí na zdravé i nádorové buňky. Zdravé buňky se schovají do svého „úkrytu“ pod látku zvanou rhodanáza. Tato látka kyanid rozkládá, čímž dokáže zdravé buňky spolehlivě ochránit před poškozením. Naopak beta-glukosidáza nacházející se v nádorových buňkách kyanid aktivuje a v jádru samotné rakovinné buňky dojde ke zničení a likvidaci nádoru.

Na první pohled velmi nenápadná meruňka v sobě skrývá netušená tajemství. Odhalte je společně se svým tělem a dopřejte mu nejen zdraví, ale také krásu a svěžest. 3 snědené meruňky pokryjí více než polovinu vhodné denní dávky betakarotenu.

 

VYUŽIJTE MERUŇKY TAKÉ V KOSMETICE A PŘIPRAVTE SI VYNIKAJÍCÍ PLEŤOVOU MASKU!

Potřebujete: 2 - 3 oloupané meruňky, mléko, med

Čerstvé meruňky ponořte na okamžik do vroucí vody a oloupejte. Poté je vypeckujte a vložte do mixéru. Mixováním se z nich vytvoří pyré příjemné konzistence. Přidejte půl sklenice teplého mléka a jednu lžíci medu. Směs aplikujte na tvář a nechte působit asi 20 minut. Poté masku smyjte teplou vodou.

 

Najdi lékárnu

Najít Vaší nejbližší lékárnu:

Použijte vyhledávací pole výše.

Lékárny Alphega od A do Z ►