Meruňka: Oranžový poklad plný vitamínů

Každý rok vídáváme v letních měsících stromy obalené malými oranžovými plody. Sladká chuť meruněk jako by v nás probouzela pocit blaha. Málokdo z nás ale tuší, že tyto nenápadné plody jsou jedním z nejzdravějších druhů ovoce.

Ovoce zdraví, jak jsou meruňky často nazývány, roztančí naše chuťové buňky jen pohledem na jejich svěže oranžovou barvu. Ta je způsobena vysokým obsahem betakarotenu, který je známý především pro své schopnosti udržet naše tělo déle opálené. Kromě toho myslí meruňky také na naši linii – ve 100 gramech totiž nalezneme pouze 57 kalorií.

Meruňky nám nabízejí širokou škálu zdraví prospěšných látek. Nalezneme mezi nimi látky podporující jak činnost imunitního systému, tak peristaltiku střev či příznivě ovlivňují hladinu cholesterolu. Nesmíme zapomenout ani na zpomalení procesu stárnutí organismu, podporu růstu vlasů a nehtů nebo na schopnost udržet naši pleť zdravou a svěží.

To, že meruňky nejen skvěle chutnají a skládají jedinečnou symfonii jak s čokoládou a tvarohem, tak s masem či sýrem, a podporují zdraví našeho těla, věděli již v Číně před 4000 lety. Západní Evropa její kouzlo odhalila až okolo roku 800, střední Evropa na oranžové plody čekala až do 14. století, o to více však její účinky využívá v dnešní době.

Na první pohled velmi nenápadná meruňka v sobě skrývá netušená tajemství. Odhalte je společně se svým tělem a dopřejte mu nejen zdraví, ale také krásu a svěžest. 3 snědené meruňky pokryjí více než polovinu vhodné denní dávky betakarotenu.

 

VYUŽIJTE MERUŇKY TAKÉ V KOSMETICE A PŘIPRAVTE SI VYNIKAJÍCÍ PLEŤOVOU MASKU!

Potřebujete: 2 - 3 oloupané meruňky, mléko, med

Čerstvé meruňky ponořte na okamžik do vroucí vody a oloupejte. Poté je vypeckujte a vložte do mixéru. Mixováním se z nich vytvoří pyré příjemné konzistence. Přidejte půl sklenice teplého mléka a jednu lžíci medu. Směs aplikujte na tvář a nechte působit asi 20 minut. Poté masku smyjte teplou vodou.

 

Najdi lékárnu

Najít Vaší nejbližší lékárnu:

Použijte vyhledávací pole výše.

Lékárny Alphega od A do Z ►