Kašel: Banalita, která dokáže potrápit

Když se řekne kašel, většina z nás si vybaví více či méně banální onemocnění, které na vlastní kůži několikrát zažila. Není však zcela pravda, že se vždy jedná o banalitu. Kašel může mít mnoho příčin, různé projevy, míru závažnosti a rovněž ho mohou doprovázet různé komplikace.

Kašel

Je důležité, zda se v konkrétním případě jedná o kašel akutní (může trvat až 20 dní), nebo chronický (trvá déle než 3 týdny). Akutní kašel způsobují nejčastěji infekce horních či dolních cest dýchacích, ale může ho vyvolat například i vdechnutí dráždivých látek. Déletrvající – chronický kašel může mít celou řadu příčin. Jedná se například o některé chronické choroby průdušek, plic, srdce, alergie, poruchy funkce jícnu a žaludku, ale také vliv užívání určitých léků nebo psychické vypětí.

ČTĚTE TAKÉ: Podzimní nemoci aneb Rozdíl mezi chřipkou a nachlazením

Jak tedy správně postupovat, pokud máme kašel? Na prvním místě je vždy si uvědomit jeho příčinu. Jestliže se jedná o nachlazení nebo jiné běžnější onemocnění, můžeme se léčit sami. V případě kašle bez nám známé příčiny, kašle trvajícího déle než 3 týdny, vykašlávání krve nebo hnisu, bolestí hrudníku či břicha nebo kašle spojeného s výrazným zhoršením dýchání, častým pálením žáhy či vysokou teplotou, je třeba vždy vyhledat lékaře. Na lékaře je vhodné se obrátit také v případě podezření, že jste začali kašlat v souvislosti s užíváním nového léku.

Jakým způsobem si vybrat účinné léky při samoléčbě?

Hlavním kritériem je určit, zda se jedná o suchý, dráždivý nebo produktivní kašel. Suchý kašel často provází lechtání nebo mírná bolest v krku.  Při přechodu z jednoho teplotního prostředí do druhého či při změně polohy se často objevuje také neovladatelné nucení kašlat. Kašel produktivní je naopak spojen se zvýšenou tvorbou hlenu v průduškách a jeho následným vykašláváním. Tímto typem kašle netrpí jen akutně nemocní pacienti, ale také celá řada dalších lidí. Patří mezi ně zejména kuřáci, ale mohou to být také astmatici nebo jedinci trpící chronickou obstrukční chorobou plic (ale i řadou jiných, ne tak často se vyskytujících onemocnění). 

ČTĚTE TAKÉ: Akutní kašel doprovázející nachlazení

Projevy kašle se samozřejmě mohou v průběhu nemoci, zejména v případě kašle akutního, měnit. Na to je třeba reagovat i úpravou léčby (změnou léků) a režimových opatření. Je potřeba si uvědomit, že nevhodným výběrem léku kašel „nevyléčíme“, ale můžeme ho dokonce přechodně zhoršit. Jestliže si někdo vezme například při suchém, neproduktivním kašli lék, který nutí vykašlávat, kašlat samozřejmě nepřestane. A naopak, když budeme stále tlumit vlhký kašel a neumožníme hlenu dostat se ven z dýchacích cest, můžeme si způsobit jeho hromadění v průduškách a následný zánět.

Suchý versus vlhký kašel

Při kašli suchém, vybereme lék, tlumící dráždění ke kašli.  Vlhký kašel naopak vyžaduje užívání přípravků zřeďujících hlen a podporujících vykašlávání. U dětí se často setkáváme s tím, že zředěný hlen vykašlat neumějí. Ale i v tomto případě je nutné hlen zředit.

Děti totiž sekret z dýchacích cest často polykají. Ten poté projde zažívacím traktem ven společně se stolicí, nebo ho děti vyzvracejí.

Výše zmíněné typy léků lze v určitých případech kombinovat. Přes den můžeme například užívat léky podporující odkašlávání a na noc si můžeme vzít zase ty tlumivé. Brát ale oboje současně je nevhodné. Trpíme-li kašlem, musíme se rovněž soustředit na pitný režim. Dostatečný příjem tekutin je velmi důležitý. Pacienti, kteří málo pijí, se mohou léčit výrazně déle než ostatní.

Pomoc lékárníka

Pokud si sami nevíte s výběrem léku rady, v každé lékárně vám poradí a nabídnou celou škálu možností. Rozhodnout se potom můžete třeba pro kapky, roztoky, sirupy, tablety, šumivé tablety, inhalace, rozpustné granuláty nebo cucavé pastilky. Mnoho léčiv se vyrábí v několika těchto variantách, a tak můžete volit podle toho, co je pro vás nejpříjemnější užívat. Na trhu je široká paleta klasických léčiv, ale i bylinných preparátů, čajů a homeopatik, takže nejsou bez šance ani těhotné nebo kojící ženy a kojenci.

Na závěr malá připomínka: pokud se vám bude zdát, že má lékárník příliš mnoho „šťouravých“ dotazů při výběru léku na kašel, není to proto, že je zvědavý nebo vás chce zdržovat, ale proto, aby mohl na základě těchto informací zvolit pro vás ten nejlepší lék. 

 

        
Mgr. Leona Štěpková
Alphega lékárnice, Hostomice nad Bílinou

 

Najdi lékárnu

Najít Vaší nejbližší lékárnu:

Použijte vyhledávací pole výše.

Lékárny Alphega od A do Z ►