Proč přestat s kouřením?

Kouření. Toto slovo zní jako zaklínadlo. Pro jednoho znamená vysvobození od vypjatých situací a ukojení touhy po nikotinu. V druhých toto slovo vyvolává negativní pocity spojené se závislostí, nemocemi, typickým zápachem a utracenými financemi. Do které skupiny patříte vy?

Kouření je jeden z nejběžnějších zlozvyků či závislostí, kterých se chceme zbavit. Podle statistik chce s kouřením přestat celých 70 % kuřáků. Proč je tak těžké se jednoho rána probudit a cigaretu si prostě nezapálit?

Za vše může závislost, a to dvojího typu – fyzická a psychická. Fyzickou závislost způsobuje nikotin. Jakmile ho kuřák vdechne do plic, absorbuje ho do krve a již po deseti sekundách se dostává do mozku. V mozku se naváže na receptory a okamžitě probouzí pocit štěstí a požitku. Jakmile je nikotin do mozku „dodáván“ pravidelně, receptory se mnohou zmnožit. Jejich větší počet potom vysílá signály o potřebě dalšího nikotinu a vzniká závislost.

Čtěte také: Jak přestat kouřit? Zbavme se desítky let starého zlozvyku

Kouření oslabuje imunitní systém, a zvyšuje tak riziko výskytu chřipky a infekčních onemocnění. Způsobuje předčasné stárnutí. Může ovlivnit zrakový nerv a způsobit předčasnou ztrátu zraku. Ženy se mohou potýkat s neplodností, muži zase s nízkým počtem spermií. Zapomenout nesmíme ani na zvýšené riziko rakoviny a plicních onemocnění.

Závislost ale můžeme porazit. V lékárně si můžete zakoupit nikotinové žvýkačky, náplasti či pastilky, které vám boj se závislostí pomohou vyhrát.

Čas strávený bez nikotinu

Pozitivní změny na vašem zdraví

20 minut Krevní tlak a tepová frekvence se vrací k normálnímu stavu.
8 hodin Hladina nikotinu a kysličníku uhelnatého (jedovatý plyn v cigaretovém kouři) v krvi se sníží na polovinu. Hladina kyslíku v krvi se vrátí do normálu.
24 hodin Kysličník uhelnatý je eliminován z těla, plíce začínají čistit hlen a další látky, které kouření v těle zanechalo.
48 hodin V těle již není žádný nikotin a výrazně se zlepšuje schopnost rozeznávání chutě a vůně.
72 hodin Dýchání je snazší, zvyšuje se hladina energie.
2 – 12 týdnů Zlepšuje se krevní oběh, díky čemuž jsou chůze a běh mnohem snazší.
3 – 9 měsíců Funkce plic se zvyšuje až o 10 %. Mizí kašel a problémy s dýcháním. 
1 rok Riziko infarktu se snižuje zhruba o polovinu.
10 let Riziko rakoviny plic se snižuje zhruba o polovinu.
15 let Riziko infarktu se snižuje na stejnou úroveň jako u nekuřáka.

 

Najdi lékárnu

Najít Vaší nejbližší lékárnu:

Použijte vyhledávací pole výše.

Lékárny Alphega od A do Z ►