CHŘIPKA NEBO NACHLAZENÍ?

Tak je to tady, téměř na polovinu z nás během období mezi říjnem a dubnem „něco“ vleze. Nejčastěji se huhňavým hlasem někomu ozveme do telefonu: „Já mám chřipku jak trám, ale to víš, do práce musím, snad to pres neděli vyležím.“ Cestou z práce autobusem plným kýchajících lidí si uvědomíme, že v domácí lékárničce to asi zeje prázdnotou, protože poslední platíčko paralenu jsme včera půjčili sousedovi, tak ještě zaběhnout do lékárny.

Stojíme ve frontě, a když na nás konečně dojde řada, řekneme: „Dejte mi, prosím, něco na chřipku.“ A většinou na nás zpoza táry zazní otázky jako: „Co vás trápí nejvíce? Máte rýmu? Je řídká, nebo hustá? Smrkáte zelený hlen? Máte kašel? A je spíš suchý, dráždivý, nebo odkašláváte? Bolí vás klouby? Máte teplotu? Bolí vás v krku? Jak dlouho máte potíže?“ A lékárník se vyptává a vyptává, pak konečně vyloví něco ze šuplíku, poučí vás, jak máte lék užívat, a vy se konečně vydáte k domovu a myslíte si: „To je vyptávání, proč mi nedali prostě něco na chřipku?“

Vážení pacienti, my se vám tímto omlouváme a chtěli bychom vám trochu vysvětlit, proč jsme, my lékárníci, tak zvědaví. Většina z vás letos chřipku nejspíš ještě neměla. Tím však neříkám, že jste simulanti.

S největší pravděpodobností jste nachlazení. A to je rozdíl. Chřipka i nachlazení jsou nemoci virové, které se přenášejí kapénkovou infekcí, mají převážně sezónní výskyt, jsou vysoce nakažlivé a léčba je v obou případech pouze symptomatická, léčí se konkrétní potíže, nikoli příčina choroby.

Rozlišit obě onemocnění můžeme na základě příznaků. Virologické vyšetření, které odhalí přesného původce, je složité a nákladné, proto se provádí jen vzácně. I lékaři v ordinacích se při stanovení diagnózy orientují na základe epidemiologické situace.

 

NACHLAZENÍ

■ pozvolný začátek

■ teplota, většinou do 38 °C

■ rýma, zpočátku řídká s vodnatým a čirým hlenem, později hustým

■ kašel bývá častěji vlhký, pacient odkašlává

■ potíže při symptomatické léčbě většinou odeznívají zhruba do týdne, rekonvalescence bývá rychlá

■ komplikace nejsou časté, nachlazení pacienta většinou neohrožuje na životě

 

 

 

CHŘIPKA

■ náhlý začátek potíží z plného zdraví

■ teplota je vysoká, až ke 40 °C

■ rýma typická není, ale sliznice muže být zduřelá, objevuje se pocit plného nosu

■ častý je kašel, spíše suchý, dráždivý, velmi úporný

■ celkově bývá pacient schvácený, silně jej bolí hlava, klouby

■ potíže i pres užívání léku přetrvávají až tři týdny, rekonvalescence bývá pomalá

■ chřipka může mít vážné komplikace, oslabené jedince ohrožuje na životě, úmrtí způsobená chřipkou nejsou nijak vzácná

 

Jak se tedy nachlazení liší od chřipky?

Příznaky již známe, avšak mnohem lepší by bylo, kdyby se nám letos v zimě vyhnuly jak nachlazení, tak chřipka. Můžeme pro to něco udělat, a proč jeden onemocní a jiný, i když se pohybuje ve stejném prostředí, odolá? Jako u každé nakažlivé nemoci vstupují do hry tři faktory:

■ jaké viry nemoc způsobují a jak jsou infekční

■ jaké dávce viru je člověk vystaven

■ v jakém stavu je imunita jedince

 

Z těchto skutečností můžeme ovlivnit pouze dvě poslední. Pokud se budeme vyhýbat přeplněným prostorům a nemocným jedincům, můžeme snížit dávku viru, kterou do sebe dostáváme. Protože, jak jsme již zmínili, léčba se u obou onemocnění omezuje na zmírnění příznaků.

Je zbytečné jít si sednout do čekárny u lékaře, pravděpodobně uslyšíte, že si máte „něco“ koupit v lékárně. Symptomatické léky totiž nejsou hrazeny ze zdravotního pojištění a většinou není jejich výdej vázán na lékařský předpis. Nepožadujte od lékaře předepsání antibiotik. Ta totiž virovou infekci nevyléčí, jsou vyhrazena na léčbu bakteriálních komplikací. A neschopenku může lékař vystavit i tři kalendářní dny zpětně.

Jak můžeme posílit imunitu?

Imunitu lze podpořit nespecificky, tedy celkově. Velký význam má v tomto směru životospráva. Prospívá sport a otužování. Stres naopak imunitu oslabuje. Lékárny také nabízejí celou řadu doplňků stravy. Účinný je také například extrakt z echinacey, některé přípravky se zinkem nebo látky obsažené v hlívě ústřičné.

Z potravin má příznivý vliv na posílení imunity konzumace zázvoru. Oblíbený je také vitamin C, ten ale příznaky již probíhající infekce spíše zmírňuje a urychluje uzdravení.

Proti chřipce existuje daleko účinnější, cílená prevence. Očkování. Když jej však lékaři nebo lékárníci v podzimním období doporučují, často slyší, že pacient na chřipku netrpí, že jednou očkování zkusil, ale že mu pak bylo hrozně a tak dále. Očkování odmítají i jedinci zařazení do rizikových skupin (diabetici, osoby s chronickým onemocněním plic a průdušek, onemocněním srdce a cév, senioři nad 65 let), kteří dostávají vakcínu bezplatně. Výsledkem je, že populace v České republice patří k nejméně proočkované v rámci Evropské unie.

Virus chřipky je v něčem záludnější než jiné viry. Má totiž mnoho podtypů a navíc přibližně jednou za deset let projde velkou změnou a předešlé druhy vakcín na něj nefungují. Světová zdravotnická organizace každoročně na základe sběru a hodnocení celosvětových dat doporučuje, jaké tři podtypy viru by mely být obsaženy ve vakcíně pro danou sezónu.

V očkovacích látkách se nevyskytují celé živé viry, pouze jejich části, které vyvolají potřebnou imunitní odpověď a zároveň způsobují minimální nežádoucí účinky. Očkovat je potřeba s předstihem, nejlépe od poloviny září do konce listopadu, během epidemie už je pozdě, chřipka se šíří rychle a účinná hladina protilátek se vytvoří až za sedm až deset dnů.

Co dělat, když už nás nemoc dostihla?

Domácí lékárnička by mela s předstihem obsahovat nějaký preparát na teplotu, rýmu či kašel. Těchto léků existuje celá řada, často obsahují více účinných látek, které mohou zmírňovat několik příznaků najednou. V lékárně vám poradíme, jaký přípravek si vybrat s ohledem na váš vek, chronická onemocnění, užívané léky a především přihlédneme k vašim současným potížím. K léčbě samozřejmě patří i dostatečný přísun tekutin a především klid na lůžku, už jen s ohledem na to, abychom nenakazili druhé.

Jaké bývají nejčastější chyby při užívání léků na nachlazení?

Pacient volí lék bez ohledu na to, co jej konkrétně trápí. Velmi často přichází ovlivněn reklamou a požaduje například přípravek na utlumení kašle, i když má kašel vlhký a odkašlává. V tomto případě dochází k nahromadění sekretu v průduškách, kde se stává živnou půdou pro bakterie, a běžné nachlazení se muže zkomplikovat bakteriálním zánětem průdušek. Totéž se týká i rýmy, jinak se léčí rýma s řídkou sekrecí, jinak ta s hustým hlenem.

V široké nabídce léků proti chřipce a nachlazení je pro laika těžké se orientovat a pacienti mnohdy užívají sice dva léky s různým názvem, ale se stejnou účinnou látkou. Je tedy dobré podívat se na složení přípravku. Pokud vám v domácí lékárničce zbyly nějaké léky bez originálního obalu a nevíte si rady, jsme tu pro vás, přijďte se poradit. Například u paracetamolu nesmí denní dávka u dospělého přesáhnout 4 g a interval mezi jednotlivými dávkami by mel být alespoň 6 hodin. Při užívání paracetamolu se rovněž nesmějí pít alkoholické nápoje.

Léky s kyselinou acytylosalicylovou se nesmějí podávat dětem. Některé léky, například s ibuprofenem, mohou dráždit žaludek. Pokud pacient dlouhodobě užívá i jiné léky na bolest, měl by zvolit lék bez obsahu ibuprofenu. Jsou mezi námi také pacienti, kteří užívají, pravděpodobně ze strachu z léku, příliš malé dávky. Často slýchávám, že pacientovi není večer lépe, i když si ráno vzal jednu tabletku.

A kdy přeci jen vyrazit k lékaři?

■ Pokud vás bolí v krku a přetrvávají teploty, muže se jednat o angínu.

■ Pokud vykašláváte hlen zbarvený dožluta nebo dozelena. V takovém případě se muže jednat o zánět průdušek.

■ Pacient má úporný kašel, ale hlen vykašlávat nemusí, zato přetrvávají horečky. Hrozí zápal plic.

 

Samozřejmě není možné na těchto stránkách vyjmenovat všechny komplikace. Organismus oslabený virózou snáze podléhá bakteriální infekci, takže při zvlášť těžkém průběhu nebo pokud se stav nemocného nezačne zlepšovat do tří až čtyř dnů, nezbývá než navštívit praktického lékaře. Stejně tak by si měly počínat i osoby patřící do výše zmíněných rizikových skupin.

 

PharmDr. Hana Pužejová

Alphega lékárnice, Netolice

 

Najdi lékárnu

Najít Vaší nejbližší lékárnu:

Použijte vyhledávací pole výše.

Lékárny Alphega od A do Z ►