Akné: Projevy lze zmírnit

Akné je chronické zánětlivé onemocnění, často je k němu přidružena porucha keratinizace (rohovatění). Až 80 % z nás se s prvními pupínky setkala nebo setkává v období puberty. Slabší forma akné často přetrvává do vyššího veku. Hlavní příčinou vzniku akné je hormonální nerovnováha, na vzniku se podílí také dědičnost a stav imunitního systému.

V důsledku hormonální nerovnováhy (v období puberty, stresu, při užívání léku apod.) dochází ke zvýšené aktivitě mazových žláz a ke zvýšené tvorbě mazu, který vyvěrá na povrch pokožky. V případě, že je mazová žláza zakrytá zrohovatělými buňkami, dochází k hromadění mazu uvnitř póru a vzniká pupínek, neboli komedon (akné). Nahromaděný maz je potravou pro mikroorganismy, které se sice na povrchu pokožky běžně vyskytují, ale při přemnožení se stávají spouštěčem zánětlivého procesu. Jde především o Propionibacterium acnes a Staphylococcus epidermis. Pro úspěšný boj s množícími se bakteriemi a vznikajícím zánětem je podstatná správná funkce a reakce imunitního systému.

Stop mačkání

Pupínku se často snažíme zbavit velmi rychle mačkáním a škrábáním, rozhodně se ale nejedná o účinný způsob, jak se akné zbavit. Naopak, podobné metody mohou vést ke zhoršení projevu a následnému zjizvení pleti. Aknózní plet je velmi citlivá a náchylná k dalšímu zhoršování. Proto je nutná komplexní a v případě silněji rozvinutého akné dlouhodobá péče.

Na prvním místě je důkladné čištění pleti, při kterém pleť zbavíme špíny, mazu a nežádoucích patogenních mikroorganismů. Používáme šetrné mycí gely, vhodné jsou ty s obsahem oblých jemných peelingových kuliček, které efektivně odstraní zrohovatělé buňky z povrchu pleti a póry uvolní. K dočištění pleti je vhodné použít čisticí tonika, a to výhradně bez obsahu alkoholu, které pleť nevysušují. Hydratace aknózní pleti je velmi důležitá, hydratovaná pokožka vypadá zdravěji, pomaleji stárne a snadněji se brání vnějším negativním vlivům.

Při zvýšeném výsevu pupínku je doporučováno aplikovat čisticí a vyživující masku, která pleť pročistí do hloubky, vyživí a regeneruje. Při použití masky vybírejte ty, které jsou na bázi bentonitu, jenž váže nečistoty, a který obsahuje vyživující složky (např. vitaminy nebo aktivní kolostrum, které pleť efektivně regeneruje, hojí a podporuje tvorbu kolagenu, a pomáhá tak bránit tvorbě jizev).

Zaostřeno na výběr

Podstatou správné péče o aknózní pleť je výběr správného krému. Krém na aknózní pleť nesmí být mastný a hutný. Preferujeme lehké fluidní krémy, které pleť hydratují a neucpávají póry. Krém je nutné používat dvakrát denně na důkladně očištěnou pleť tonikem, které plet zjemní a na aplikaci krému připraví. Na trhu je nepřeberné množství krémů na aknózní plet a orientace mezi nimi není jednoduchá. Lehký fluidní krém pro ošetření aknózní pleti by mel být obohacen o antimikrobiální složku, která pleť celodenně chrání před invazí patogenních mikroorganismů (např. octopirox). Kvalitu krému zvyšují hydratační, regenerační a vyživující složky.

Látkou, která v sobě ukrývá všechny tyto vlastnosti je aktivní kolostrum. Jde o látku bohatou na vitaminy, minerály, růstové faktory podporující rychlou regeneraci defektu pokožky a podporující tvorbu kolagenu. Kolostrum je čistě přírodní složka, která se dostává v péči o akné do popředí zájmu mnoha dermatologů.

Najdi lékárnu

Najít Vaší nejbližší lékárnu:

Použijte vyhledávací pole výše.

Lékárny Alphega od A do Z ►