Hmyzí bodnutí a kousnutí. Víte, jak se zachovat?

Během příjemné procházky na čerstvém vzduchu se můžeme setkat s různými druhy hmyzu, od kterého hrozí bodnutí či kousnutí. To může způsobit  velkou bolest, anebo dokonce i ohrožení života.

kreslený komár hmyz

Obecně lze reakce bodnutí hmyzem rozdělit na toxické, nealergické a alergické.

K toxickým reakcím dochází při velkém množství jedu a postihují například ledviny a krvinky. Takové postižení je však v našich podmínkách vzácné. Nealregické reakce se projeví běžným zarudnutím, otokem a svěděním. Nebezpečné jsou pouze v případě bodnutí do jazyka a krku, kde mohou snížit průchodnost dýchacích cest. Alergická reakce je nepřiměřená reakce na hmyzí bodnutí, která se vyskytuje u vnímavých jedinců na imunologickém podkladě.

Stupně alergické reakce na bodnutí hmyzem:

1. stupeň – svědění, zčervenání, otok

2. stupeň – k reakcím kůže se přidává nevolnost, zvracení, dýchací potíže, chrapot, zrychlení srdečního tepu

3. stupeň – přidává se otok hrtanu, výrazná dušnost, svalová křeč, šok a modročervené zbarvení kůže

4. stupeň – anafylaktický šok, prudký pokles tlaku, bezvědomí, zástava srdeční činnosti a dýchání

Čtěte také: Alergie: Tichý společník miliónů Čechů

Patrně nejčastěji se kolem nás vyskytují komáři a v blízkosti vody též ovádi. Jejich bodnutí člověka zpravidla na životě neohrožuje, ale může způsobit nepříjemné pálení a svědění a otok na místě vpichu.

Nejlepší prevencí je v tomto případě používání repelentu. Riziko bodnutí můžeme snížit nepoužíváním aromatické kosmetiky, která přitahuje zejména ovády (parfemovaná tělová mléka a opalovací prostředky, deodoranty, parfémy samotné). Komáři mají naopak rádi pach lidského potu. Kyselinu mléčnou, která se při pocení vylučuje, dokážou rozeznat až na vzdálenost 35 metrů.

Poněkud bolestivější je kousnutí mravencem. Mravenčí jed, který při kousnutí do své „kořisti“ vypouštějí, je podobný jedu vos. Mnoho jedinců, kteří jsou alergičtí na vosí jed, bývají často alergičtí také na jed mravenčí. Místo kousnutí zpravidla zarudne, oteče, svědí a pálí. U alergických jedinců se mohou objevit i závažnější příznaky a ojediněle může dojít i k anafylaktickému šoku.

Jak správně postupovat při bodnutí hmyzem?

Nejprve je nutné nalézt místo vpichu. Pokud se v ráně nachází žihadllo, je třeba ho odstranit.

Postižené místo zneutralizovat – vosí bodnutí kyselinou (octem, cibulí, citronem), včelí nebo sršní bodnutí zásadou (mýdlový roztok, jedlá soda). Místo vpichu bychom měli také zchladit tekoucí vodou, která zabraňuje bakteriím infikovat ránu a zmírňuje otok. Pokud je otok velký, je možné ke zchlazení použít led. Alkoholové zábaly vytahují z rány horkost, tea tree olej má zase protizánětlivé účinky. Pokud je reakce většího rozsahu, aplikujte ještě volně prodejné antihistaminikum.

Obzvláštní pozornost je třeba věnovat při bodnutí  do jazyka nebo do oblasti krku. Tato místa velmi rychle otékají, je proto důležité okamžitě volat záchrannou službu a pokusit se chlazením postiženého místa vzniku otoku zabránit  a zajistit tak dýchání. V nejzávažnějších případech může dojít k anafylaktickému šoku, pacient ztrácí vědomí a může dojít i k zástavě srdečního oběhu a dýchání.

Jak postupovat při anafylaktickém šoku?

1. Ihned volejte rychlou záchrannou službu.

2. Pokud u sebe postižený má autoinjektor s adrenalinem, aplikujte mu dávku dle návodu.

3. Uložte postiženého do protišokové polohy – položte ho na záda a nohy mu podložte nad úroveň hlavy.

4. Kontrolujte životní funkce. Pokud je třeba, zahajte masáž srdce a pokračujte v ní do příjezdu lékaře.

 

MUDr. Kateřina Uxová

Najdi lékárnu

Najít Vaší nejbližší lékárnu:

Použijte vyhledávací pole výše.

Lékárny Alphega od A do Z ►