Komerční sdělení

Akutní kašel doprovázející nachlazení

Už jsme si zvykli, že pro chladné podzimní a zimní období je typický zvýšený výskyt viróz a nachlazení, což může být způsobeno nejen vyšším výskytem virových a bakteriálních patogenů v prostředí, ale také častými přechody z tepla do zimy v kombinaci s oslabenou imunitou našeho organismu. Kromě celkové únavy, rýmy a bolesti v krku, nás v tomto období také často trápí kašel, který je jedním z nejčastějších příznaků onemocnění dýchacích cest. Akutní kašel u dětí, který trvá méně než 3 týdny, je nejčastějším důvodem, proč rodiče vyhledají lékaře. 

Akutní kašel

Kašel jako obrana dýchacích cest

Kašel je běžný obranný mechanismus našeho těla, který vzniká reflexně podrážděním dolních cest dýchacích a probíhá zapojením svalové reakce kolem hrtanu, průdušnice, průdušek, plic a pobřišnice. Hlavním úkolem kašle je odstranit cizorodé částice z dýchacích cest a zajistit tak jejich průchodnost. 

ČTĚTE TAKÉ: Jak pomoci imunitě, aby správně fungovala

Suchý nebo vlhký kašel? Jak je rozeznat?

Kašel se obvykle dělí na suchý, dráždivý a vlhký s nadměrnou produkcí hlenu. Se suchým kašlem se můžeme nejčastěji setkat v rané fázi nachlazení a převážně je způsoben drážděním dýchacích cest. Během této fáze dochází ke snížené tvorbě přirozeného ochranného hlenu, který pokrývá vnitřní část výstelky dýchací trubice. Tak může snadněji dojít k jejímu podráždění. Tento typ kašle je pro pacienta i jeho okolí velmi obtěžující a vysilující, v noci může být příčinou nespavosti. 

Akutní kašel doprovázející nachlazení

Vlhký kašel se objevuje spíše v pozdějších fázích onemocnění dýchacích cest. Může být způsoben jednak akutním zánětem dolních cest dýchacích (např. zánět průdušek), ale i tzv. post-nazálním zatékáním sekretu z nosu a přínosních dutin do nosohltanu. Diagnóza kašle může být často náročná. Nejen protože bývá náročné stanovit jasnou příčinu kašle a definovat jeho charakter, ale zejména protože se průběh kašle vyvíjí a mění. Rychlejší nástup a přechod mezi různými druhy kašle je pak typický u dětí. Léčbu akutního kašle, který doprovází nachlazení, je vhodné zahájit co nejdříve, a to již ve fázi suchého, dráždivého kašle. 

Jak vyzrát na kašel? Nepodceňujte jeho léčbu

Léčivý přípravek Stoptussin® je volně prodejný léčivý přípravek proti kašli při virových infekcích horních a dolních dýchacích cest, zánětu hrtanu, průdušek a plic. Právě díky unikátní kombinaci dvou účinných látek, guaifenesinu a butamirátu, na začátku tiší suchý dráždivý kašel, obnovuje ochranný film na sliznici dýchacích cest, a tím chrání před dalším drážděním ke kašli, ředí hlen a tím napomáhá odklašlávání. Léčivý přípravek Stoptussin® je vhodný pro celou rodinu. V lékárnách je k dostání ve třech lékových formách a to jako tablety - mohou užívat děti starší 12 let a dospělí; sirup a kapky s praktickou dávkovací pipetou - určen pro děti od 6 měsíců, dospívající a dospělé.

ČTĚTE TAKÉ: Chřipka versus nachlazení

Kromě podávání léčivých přípravků tlumících obtěžující příznaky nachlazení se doporučuje také upravit životní styl a dodržovat vhodná režimová opatření.

Rady a režimová opatření pro pacienty s akutním kašlem doprovázejícím nachlazení:

Řešit základní příčinu, pokud je známa.

Podporovat imunitní systém zvýšeným přísunem vitamínů.

Pít dostatečné množství tekutin (spíše vlažné, pokojové teploty).

Zajistit klid, omezit náročné denní aktivity.

Často větrat, ale po krátkou dobu.

Zajistit optimální teplotu a vlhkost vzduchu v místnosti, kde se spí.

Inhalovat hypertonické roztoky.

Při spánku vypodložit horní část těla např. polštářem navíc.

Vyvarovat se prašného prostředí.

Nekouřit a dodržovat pokyny lékaře nebo lékárníka k léčbě.

Pokud se kašel nelepší, je třeba vyhledat lékaře. Kašel může být i příznakem závažnějšího onemocnění. 

 

CZ/STPS/18/003

Před použitím si pozorně přečtěte příbalovou informaci. Stoptussin® perorální kapky, Stoptussin® sirup, Stoptussin® tablety jsou léčivé přípravky k vnitřnímu užití. O správném použití se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem.

Najdi lékárnu

Najít Vaší nejbližší lékárnu:

Použijte vyhledávací pole výše.

Lékárny Alphega od A do Z ►