Zázvor: Lékař se štiplavou chutí

Zázvor, zázvor, zázvor. Také slyšíte toto slovo skloňovat snad ve všech rozhovorech, které se točí kolem posílení imunity či nachlazení? Co ale vlastně zázvor je, jak nám může pomoci a jak si poradit s jeho výběrem v obchodě?

Zázvor je koření, které si svou specifickou, jemně štiplavou chutí podmanilo takřka celý svět. Jeho typickou chuť vytváří kombinace na 640 chemických látek, které obsahuje. Jeho nezaměnitelné chuti i léčebných účinků si všimli již před třemi tisíci lety v Indii a Číně. Díky mořeplavcům se však rozšířil po celém světě a ve středověku už byl v Evropě dokonce jedním z nejpoužívanějších dochucovadel. Na stolech se objevoval stejně tak často jako dnes pepř a sůl.

Čtěte také: TYMIÁN ANTIBIOTIKUM Z NAŠÍ KUCHYNĚ

Zázvor je asi metr a půl vysoká rostlina se žlutými květy, my ale konzumujeme její oddenky – čerstvé, sušené i mleté. Právě ty čerstvé jsou nejaromatičtější a dodávají svěžest. Ty sušené se hodí spíše do sladkých jídel. Pokud zázvor využíváme v kuchyni, neměli bychom ho míchat se zelenými bylinkami. Aromata zázvoru a zelených bylinek se totiž poměrně tlučou.

Arabové považují zázvor za silné afrodiziakum a přidávají ho do veterinárních léků s cílem zvýšit plodnost zvířat.

Pojďme se ale podívat ne léčivé účinky zázvoru. Zázvor posiluje obranyschopnost, a je proto skvělým pomocníkem v boji proti nachlazení. Pomáhá také při žaludečních a trávicích potížích či kinetóze. Dále pomáhá s léčbou kašle, přispívá ke zmírnění bolesti svalů a kloubů, zlepšuje zrak, pomáhá při impotenci a při snižování cholesterolu.

Zázvor oceníme při redukci hmotnosti a podporuje také tvorbu slin, takže usnadňuje konzumaci potravin, které zázvor obsahují.

Jak vybírat zázvor v obchodě?

Volit bychom měli spíše menší zázvor se světlými okraji. Právě takový zázvor je totiž šťavnatější a jemnější. Zázvor vydrží poměrně dlouho, takže i když spotřebujete jen malý kousek, v lednici vám vydrží minimálně týden.

Zázvor

 

Najdi lékárnu

Najít Vaší nejbližší lékárnu:

Použijte vyhledávací pole výše.

Lékárny Alphega od A do Z ►