ZÁTKY NAD ZLATO ANEB CHRAŇME SVŮJ SLUCH

Pomocí pěti základních smyslu můžeme vnímat pohyb, barvy, světlo, tvary, struktury, vůně, chutě a v neposlední řadě také zvuky. Fakt, že se se sluchem většina z nás narodí, nám dává pocit, že se jedná o běžnou funkci těla. Avšak jak rychle sluch získáme, stejně kvapně o něj můžeme i přijít. Nepodceňujme tedy péči o jeden z nejcennějších smyslů, který nám příroda nadělila.

Sluch funguje na principu vibrací. Velmi zjednodušeně lze říci, že zvuk zachycuje ušní boltec, který ho přivádí do zvukovodu. Přes něj zvuk proudí až k bubínku, do kterého narazí. Náraz způsobí jeho rozechvění a vznik vibrací, které se šíří pres tři sluchové kůstky (kladívko, kovadlinku a třmínek) až do hlemýždě, spirálovité dutiny. Zde na vibrace již čekají smyslové buňky, které předávají informace sluchovým nervům, jež je donesou přímo do mozku.

Schopnost vnímat zvuky je jedním z nejvýznamnějších projevu fungovaní našich smyslů. Slyšící člověk si jen těžko dokáže představit, že by již nikdy neslyšel ranní zpěv ptáku, kvákání žab či šumění moře. Takovéto a mnohé jiné zvuky nám pomáhají dotvářet obraz světa, který je pro nás útočištěm i bludištěm. Kdybychom neslyšeli, ztratili bychom možnost poznávat jednu z mnoha stran světa.

Navíc mohou mít zvuky léčebné účinky. Mohou uklidnit naši často rozbouřenou mysl, zahnat strach a úzkost, pomáhat při léčbě poinfarktových stavů či zmírňovat bolest. V těchto případech sehrává hlavní roli hudba. Studie italských vědců z Pavijské univerzity dokonce říká, že poslech hudby působí na činnost srdce a na krevní tlak. Pokud je hudba rychlá a hlasitá, zvyšuje se krevní tlak a rozšiřují se cévy. Naopak tichá hudba dokáže tlak snížit. Poslech vhodné hudby tedy dokáže redukovat stres a zvyšovat aktivitu.

 

Hýčkejme své uši

Aby člověk mohl vnímat „hlas světa“, vyvinuly se na jeho těle sluchové orgány, uši. Díky tomu, že jsou umístěny na stranách hlavy, dokáže člověk vnímat zvuky v prostoru. Uši jsou tak schopné podporovat funkci očí, které se vyvinuly pro orientaci v prostoru primárně. Spojení obou orgánu poskytuje člověku jakýsi životní komfort.

Avšak stejně jako všechny lidské orgány, také ty sluchové mohou podlehnout různým vlivům a přestat fungovat. Pokud selže sluch, člověk je připraven nejen o mnohá potěšení života, ale především je nutné od základu změnit způsob existence. Na člověka, který má oslabenou schopnost orientace, je nastraženo mnoho nepříjemných pastí. A také u sluchu platí, že je lepší věnovat se prevenci, než léčit následky našich nerozvážností.

Říkáte si, jak můžete zdraví svého sluchu ovlivnit? Velice jednoduše – zkuste se vyhýbat delšímu pobytu v hlučném prostředí. Hudební festivaly, koncerty, ale i jisté typy zaměstnání například v průmyslovém a řemeslnickém odvětví, jejichž výkon vyžaduje pohyb v prostředí, v němž se hluk vyšplhá na 85 a více decibelů. Na těchto a mnohých dalších místech dostávají lidské uši co pro to. Avšak tato hodnota je pouze orientační. Citlivost sluchu je individuální, v některých případech může být též podmíněna geneticky. Co jednomu nevadí, může pro druhého znamenat trvalé následky.

 

Špunty do uší nejsou přežitkem našich babiček

Pokud není možné vyhnout se hluku, měli bychom se zaměřit na ochranu sluchu. Jisté typy zaměstnání vyžadují zátkové či mušlové chrániče. Vhodné jsou rovněž „klasické špunty do uší“. Už dávno totiž neplatí, že se jedná o pěnové válečky, které si do uší dávají lidé s lehkým spánkem a manželky silně chrápajících mužů. Dnes již existuje mnoho typu ušních zátek, přičemž každý z nich je vhodný pro jiný druh hluku. Kromě zátek na spaní existují zátky určené pro let letadlem, které dokážou vyrovnat tlak vzduchu v uších. Dále se na českém trhu objevují zátky používané při plavaní, zátky pro střelce, hudebníky či motorkáře. Volit můžeme také podle materiálu, ze kterého jsou vyrobeny. Kromě pěnových jsou k dostání i mnohé jiné materiály.

Aby byla zaručena skutečná ochrana sluchu v hlučném prostředí, je nutné používat ochranný prostředek po celou dobu pobytu v tomto prostředí. Pozornost musíme věnovat také samotné aplikaci chráničů. Pokud budou umístěny špatně, sluch ochráněn nebude.

„Kromě špuntů do uší je možné používat také kapky. Při plavání mohu doporučit Normison. Jako prevenci proti ucpávání zvukovodu ušním mazem je vhodné používat jedenkrát měsíčně ušní svíčky. Dobré zkušenosti mám také s kapkami Mont Blanc s levandulovým olejem,” doplňuje Alphega lékárnice Mgr. Helena Horáková z Brna.

 

Pokud ještě stále nejste přesvědčeni, že ochrana sluchu je velmi důležitou součástí péče o lidské zdraví, vzpomeňte si například na onemocnění zvané tinnitus. Jedná se o neutuchající zvonění v uších způsobené častým pobytem v hlučném prostředí. Čas od casu ale nabývá také podoby bzučení, řevu či sycení. Zvuk, který nemocný slyší, nepochází z vnějšího prostředí a není možné se ho zbavit. Jeho trýznivý tón může negativně ovlivnit psychiku nemocného, který může propadat depresím či se potýkat s nespavostí.

Chystáte-li se na rockový koncert či pracujete v nadmíru hlučném prostředí, zvažte, zda není lepší používat chrániče sluchu, které je možné zakoupit v lékárně, než po zbytek života poslouchat nepříjemné zvuky.

Najdi lékárnu

Najít Vaší nejbližší lékárnu:

Použijte vyhledávací pole výše.

Lékárny Alphega od A do Z ►