Strie: Věčný soupeř těhotných žen

Nevzhledné a občas svědící čáry na pokožce? Strie jsou jedním z největších strašáku ženského těla, se kterým se již léta vedou boje na život a na smrt.

S jistou nadsázkou lze říci, že strie jsou drobné jizvy, které se mohou vytvořit takřka na jakémkoli místě na těle. Zpravidla jsou však postiženy oblasti břicha, stehen, boku, hýždí. Zkrátka tam, kde je uloženo větší množství tuku.

Strie vznikají následkem vnitřního natržení kožní tkáně, které je způsobeno tím, že pokožka nemá čas přizpůsobit se náhlému rozpínání. Dochází k zpřetrhání kolagenových a elastinových vláken a na kůži se objeví drobné trhlinky, které jsou často doprovodným jevem již zmíněného těhotenství.

 

Strie

Strie se objeví až u 90 % těhotných žen. Jejich vznik souvisí s typem pleti, věkem, rodinnými dispozicemi, váhou i celkovým stavem pokožky.

 

 

Existuje ještě jedna příčina jejich vzniku, a to zvýšení hladiny hormonu, které poškozuje povrch pokožky. Hormony přivádějí do pokožky více vody, uvolňují se vazby mezi kolagenními vlákny a usnadňuje se natržení tkáně.

Jakkoli muže tato situace působit bezvýchodně, strií se lze vyvarovat. Neexistuje jeden zaručený recept, který by vaši pokožku ochránil, ale při dodržování jistých zásad je možné riziko vzniku strií snížit na minimum.

Pokožka musí být pružná

Patrně nejdůležitější je zajištění maximální pružnosti pokožky. Je nutné, aby byla vždy hydratovaná a vláčná. Vhodné je také podporovat sílu kolagenových a elastinových vláken požíváním potravin s vysokým obsahem vitaminu E a C, zinku a oxidu křemičitého.

Dodržování pitného režimu rovněž posiluje a obnovuje pokožku. Nesmíme zapomenout ani na dostatečný pohyb, který zlepšuje krevní oběh, a tím zároveň přispívá k lepší pružnosti pokožky.

Doporučuje se chůze, plavání, jogging, cyklistika, lyžování, jízda na koni nebo jóga. Navíc mohou ženy lokálně používat produkt, který je speciálně vyvinutý tak, aby maximalizoval pružnost pokožky. Aplikovat přípravky se doporučuje zpravidla dvakrát denně, aby byla pokožka správně hydratovaná a schopná natahovat se.

 

Najdi lékárnu

Najít Vaší nejbližší lékárnu:

Použijte vyhledávací pole výše.

Lékárny Alphega od A do Z ►