Minimalizujte alergeny!

Alergická rýma trápí až 43 % dospělých v České republice1. Může zhoršovat kvalitu života pacientů – objevují se bolesti hlavy, máme problém se spánkem, s koncentrací, pociťujeme nedostatek energie a můžeme být podráždění1. Proto je důležité porozumět tomu, jak alergická rýma vzniká a jak se jí co nejlépe bránit.

Minimalizujte alergeny

Mnozí alergici se domnívají, že pokud se budou během pylové sezóny držet převážně uvnitř, podaří se jim tak vyhnout alergickým příznakům. Pyly se však mohou zachytit na našem oblečení či vlasech, nebo se mohou dostat do domácnosti skrz otevřené okno či klimatizaci. Pylová zrna se usazují v prachu, a mohou tak vyvolávat příznaky, jakými jsou ucpaný nos, kýchání, slzení očí i v bezpečí domova2.

Když vdechneme alergeny, naše tělo začne produkovat ve zvýšené míře šest hlavních spouštěčů alergické reakce (např. histamin, prostaglandiny, leukotrieny, cytokiny, tryptázu a PAF), které vyvolávají příznaky alergické rýmy. Pacienti, kteří řeší alergickou rýmu pomocí volně prodejných léků, nejčastěji sahají po lécích ze skupiny antihistaminik. Už samotný název naznačuje, že antihistaminika pomáhají blokovat primárně jeden z výšeuvedených spouštěčů – histamin.

ČTĚTE TAKÉ: Alergie: Tichý společník takřka milionu Čechů 

Alternativou k antihistaminikům jsou léky z kategorie volně prodejných intranazálních kortikosteroidů. Na českém trhu se tento rok objevila novinka v této kategorii – nosní sprej Flixonase. Nosní sprej Flixonase obsahuje účinnou látku, která pomáhá blokovat šest hlavních spouštěčů alergické reakce vyvolávajících alergické symptomy*. Díky tomu dokáže tlumit jak nosní příznaky alergické rýmy (ucpaný nos, kýchání, vodnatá rýma), tak i oční příznaky (svědění a slzení očí), a to po dobu 24 hodin. Poraďte se se svým lékárníkem o tom, který typ léčby je pro váš typ alergie nejvhodnější.

6 tipů, jak minimalizovat alergeny při úklidu

Jarní úklid je skvělá příležitost na hloubkovou očistu vašeho domu či bytu od prachu. Než sáhnete po prachovce, přečtěte si naše tipy, jak správně odstranit prach. Bezhlavý úklid by mohl vaši alergii ještě zhoršit3.


1. Zdvojené rohože. Věděli jste, že až 85 % alergenů v domácnosti se nachází do tří metrů od vstupních dveří? Abyste zabránili roznášení alergenů z vnějšího prostředí dovnitř, umístěte před každé vstupní dveře dvě rohože – jednu z vnější a druhou z vnitřní strany dveří. Vnější podložka zachytí první vrstvu nečistot, vnitřní rohožka zachytí to, co zůstalo na obuvi. Obě rohožky dvakrát týdně důkladně vytřepte4.

2. Postupujte směrem shora dolů. Při úklidu jednotlivých pokojů postupujte směrem shora dolů. Například začněte s úklidem nejvyšší police v pokoji, pak se přesuňte o úroveň níž. Díky této metodě zachytíte prach, který opadává z prachovky, když utíráte prach z polic, zavěšených obrazů a nábytku5.

3. Nejprve oprášit, pak vysát. Poslední věc, kterou chcete, je rozvířit prach po celém pokoji. Proto nejprve odstraňte prach a následně vysajte podlahy a koberce. Nezapomeňte, že vlhká prachovka zachytí více prachu než suchá5.

4. Méně je více. Dobrá zpráva pro ty, které nebaví vysávání. Podle expertů je lepší hloubkově vysávat jednou za týden, než krátce několikrát týdně. Nezapomeňte kromě koberců a podlahy vysát i čalouněný nábytek, čalouněné čelo postele a matrace. Jsou to místa, kde se koncentrují roztoči5.

5. Ustelte si. Když vyměňujete těžší zimní povlečení za lehčí jarní, vyperte povlečení a přehozy při teplotě nad 50 °C a důkladně ho vysušte předtím, než ho uložíte do skříně. Stejným způsobem postupujte u dekorativních polštářů a plyšových hraček. Vyperte, nebo odneste do čistírny také závěsy a vytřete prach ze žaluzií pomocí prachovky z mikrovlákna6.

6. Vyměňte filtr. Jarní úklid je vhodný okamžik k výměně filtrů klimatizace, čističky vzduchu nebo podobných zařízení. Vybírejte filtry, které mají vysoký MERV ratingty s hodnotou větší než deset. Čím vyšší MERV rating, tím menší částice dokáže filtr zachytit7.

Pravidelný a důkladný úklid vám může při managementu alergické rýmy výrazně pomoci, ale asi se nám nikdy nepodaří udržet domácnost stoprocentně bez prachu a pylů. Mějte proto po ruce spolehlivý lék, který vám pomůže od příznaků alergické rýmy.


1. Průzkum „Consumers insights of allergy sufferers – study for Poland and Czech Republic“, Grupa IQS for GSK, January 2015.

2. AAFA. Tips to control indoor allergens. http://www.aafa.org/display.cfm?id=9&sub=18&cont=533. Accessed February 23, 2015

3. AAFA. Cleaning the right way to remove allergens. http://www.aafa.org/display.cfm?id=9&sub=18&cont=895. Accessed February 23, 2015

4. Turner PR, Gibson SMS, Reed AR. Leave it at the door. University of Georgia, February 2010. http://spock.fcs.uga.edu/ext/pubs/hace/HACE-E-81.pdf Accessed February

5, 2015 5. Ogg B. Managing house dust mites. University of Nebraska-Lincoln. http://lancaster.unl.edu/pest/resources/dustmites311.shtml. Accessed February 5, 2015

6. AAFA. Dust mites. http://www.aafa.org/display.cfm?id=9&sub=16&cont=48. Accessed February 5, 2015

7. Sublett JL. Effectiveness of air filters and air cleaners in allergic respiratory diseases: a review of the recent

*Většina běžných volně prodejných léků proti alergii (takzvaných antihistaminik, tedy nejpoužívanějších léčivých přípravků na alergii na základě dat IMS Health Czech Republic 2015–2016) bojuje primárně s 1 látkou spouštějící příznaky alergie, histaminem. Flixonase jich zvládne 6 = působí proti několika klíčovým zánětlivým mediátorům (histamin, prostaglandiny, leukotrieny, cytokiny, tryptáza a PAF). Přesný počet zánětlivých mediátorů a působení není znám.

Čtěte pečlivě příbalovou informaci. O správném použití se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem. Flixonase 50 mikrogramů/dávka nosní sprej, suspenze je volně prodejný lék k nosnímu užití. Obsahuje flutikason-propionát. Nově jako lék volně dostupný bez lékařského předpisu. V případě dotazů kontaktujte: GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Czech Republic s.r.o., Hvězdova 1734/2c, 140 00 Praha 4. Případné nežádoucí účinky hlaste na: ch.safety@gsk.com. Datum vypracování materiálu: 2/2017.

Najdi lékárnu

Najít Vaší nejbližší lékárnu:

Použijte vyhledávací pole výše.

Lékárny Alphega od A do Z ►