Měření plicního věku

Měření plicního věku vám zabere pouhých 10 minut. Ale co se během té doby děje? Jaký se používá přístroj na měření objemu plic? Je vyšetření opravdu bezpečné?

Kde měříme plicní věk

Jak probíhá měření plicního věku?

1. Poskytnutí informací

Prvním krokem je poskytnutí informaci o vaší tělesné schránce. Kvalifikovaný lékárník zaznamená údaje důležité pro správné měření vitální kapacity plic a nastavení přístroje s názvem Vitalograph COPD-6. Jedná se o digitální zařízení pro screening dýchacích cest s jednorázovými náustky a jednorázovými nosními svorkami pro co nejvyšší možnou hygieničnost vyšetření a vyloučení rizika jakékoliv nákazy.

Informace, které jsou nutné pro měření kapacity plic:

- tělesné proporce
- pohlaví
- věk
- nedávných nachlazeních nebo pocitech dušnosti

2. Měření plicní vitální kapacity

Samotné vyšetření probíhá tak, že pacient vydechne do přístroje na měření plicního věku. Lékárník je schopný okamžitě poté určit hodnotu FEV1 (jednovteřinová vitální kapacita plic – nejrelevantnější měřítko funkčnosti plic), aby však nedošlo k chybě, měření plicní ventilace probíhá zpravidla třikrát, než se plicní věk určí finálně.

3. Výsledky měření plicního věku

Výsledek se následně srovnává s normální hodnotou zdravých lidí s ohledem na údaje zadané do dotazníku. Přestože toto měření plicního věku nenahrazuje plnohodnotné vyšetření u specialisty, dokáže odhalit možný problém. Spolu s výsledkem vám proto lékárník případně doporučí návštěvu praktického lékaře.

Jak často chodit na kontrolu plicního věku?

V průběhu času se váš stav může měnit a je možné, že během několika měsíců plíce výrazně zestárnou. Z toho důvodu byste měli dbát na prevenci a nechodit na kontrolu přístrojem na měření plic jen jednorázově. Ideálně choďte na přeměření do své nejbližší Alphega lékárny každý rok. Především pak, pokud spadáte do rizikové skupiny. Kdo je nejvíc ohrožený? Přečtěte si na stránce Plicní věk 

Najdi lékárnu

Najít Vaší nejbližší lékárnu:

Použijte vyhledávací pole výše.

Lékárny Alphega od A do Z ►