BOLEST JE VAROVNÝ SIGNÁL. ZASTAVTE SE!

CO je příčinou vaší bolesti?

ZNÁTE stupně bolesti?

ŘEŠÍTE svou bolest efektivně?

Bolest je jedním z nejčastějších zdravotních problémů, který řešíme. Mnohdy na něj však nestačíme sami a potřebujeme radu odborníka. Ten se totiž na vaši bolest podívá komplexně a přitom vám poskytne zcela individuální doporučení, jak si s ní poradit.

Jakmile se rozhodneme jít za odborníkem, je na nás, abychom se rozhodli, zda to bude lékař, či lékárník. Lékárna, jako zdravotnické zařízení s nejhustší sítí a nejdelší provozní dobou, je většinou prvním kontaktním místem pacienta s odborníkem. Má tu výhodu, že můžete přijít téměř kdykoliv, nemusíte se objednávat a konzultace jsou téměř vždy bezplatné.

Máte-li úraz, který omezuje vaši pohyblivost či vaše vědomí nebo je-li bolest natolik intenzivní, že nemyslíte na nic jiného, navštivte bezodkladně lékaře.

Pokud se půjdete poradit do lékárny, připravte se na to, že nebude stačit říct: bolí mě záda, dejte mi, prosím, něco proti bolesti. Lékárník musí znát mnohem podrobnější informace:

• Pokud není lék přímo pro vás, pro koho je (dospělý, dítě, senior, těhotná žena atd.)?

• Co vás trápí (lokalizace bolesti – hlava, záda, břicho apod.)?

• Jak dlouho bolest trvá?

• Je bolest stále stejná nebo se její intenzita mění? Jak?

• Užíváte nějaké léky na bolest? Pokud ano, jaké a jak dlouho?

• Máte nějaké chronické onemocnění? Pokud ano, jaké (žaludeční vředy, snížená funkci jater nebo ledvin, astma, vysoký krevní tlak apod.)?

• Užíváte nějaké léky pravidelně? Jaké (zejména některá léčiva na ředění krve)?

• Kouříte?

Užívejte léčivé přípravky pouze tehdy, pokud pociťujete příznaky, pro které jsou určeny, a po konzultaci s lékařem nebo lékárníkem. Léčivé přípravky omezené při výdeji na lékařský předpis (recept) užívejte výhradně podle doporučení lékaře. Účelem tohoto materiálu není zvýšení spotřeby, výdeje ani předepisování léčivých přípravků. Nenabádáme vás k nevhodnému, nepřiměřenému nebo neopodstatněnému užívání léků. Vždy si pečlivě prostudujte příbalový leták, účinky a použití léků konzultujte s lékařem nebo lékárníkem, dávkování dle příbalového letáku. Doplňky stravy nenahrazují pestrou stravu, ani zdravý životní styl. 

Najdi lékárnu

Najít Vaší nejbližší lékárnu:

Použijte vyhledávací pole výše.

Lékárny Alphega od A do Z ►