Artritida: Dělejme jen to, co je pro naše tělo prospěšné

Artritida je zánětlivé onemocnění kloubů. Existuje v mnoha podobách, z nichž nejčastější jsou revmatoidní artritida, dna, osteoartritida. Naslouchejme svému tělu, chce nám říct, že něco neděláme správně a je na čase to změnit.

Běžkyně, bolest kloubů, bolest kolene

Revmatoidní artritida je autoimunitní zánětlivé chronické onemocnění, postihující především klouby a mnohdy i jiné tkáně a systémy. Slovo autoimunitní znamená, že tělo spouští vlastní obranné procesy samo bez vnější příčiny. Tělo považuje kloubní tkáň za cizorodou a vytváří proti ní protilátky. Bojuje samo proti sobě. Toto se v daném místě projeví zánětem, který vzniká v důsledku poškození tkaniva nebo vlivem infekce. Místo zánětu je začervenalé, protože se silnou měrou prokrvuje, aby se do místa zánětu dostaly všechny složky imunitního systému a začaly zánět léčit. V důsledku prokrvení se zvyšuje teplota. V místě zánětu rovněž vzniká otok, je silně bolestivý a ztrácí svoji funkci (kloub se stává méně pohyblivým).

Příčiny revmatoidní artritidy nelze přesně stanovit. Alespoň ne ve smyslu exaktního vědeckého stanoviska. Jako rizikový faktor je často zmiňováno porušení činnosti imunitního systému organismu (např. různé druhy alergie), překonání infekčního onemocnění, narušení činnosti nervové soustavy a látkové výměny, což vede ke zhoršení výživy kloubů, dále nedostatek vitaminů či dědičný faktor.


Spouštěčem mohou být i léky užívané v důsledku jiné léčby, dlouhodobý pobyt v chladném a navlhlém prostředí nebo nevhodná životospráva. V neposlední řadě je také důležité zmínit fyzické přetížení. Je samozřejmé, že se tyto faktory mohou sčítat a společně přispívat k propuknutí nemoci.

Zdravé a silné tělo si poradí i s lehkými jedy

Tato nemoc se může projevovat ranní ztuhlostí, která trvá po dobu 30 – 60 minut, neustálý pocit bolesti v zanícených kloubech, souměrné postižení kloubů, otok malých kloubů na zápěstí a chodidlech. Drobné klouby na zápěstí i chodidlech se postupně deformují. Postižený člověk pociťuje celkovou slabost, častou únavu, ztrácí chuť, snižuje se jeho hmotnost, má zvýšenou teplotu a potí se.

Artritidu je možné léčit několik způsoby. Medikamentózní léčba tlumí pomocí léčiv zánět, bolest a snižuje imunitní odpověď organismu. Homeopatická léčba je založena na tzv. principu podobnosti. To znamená, že látka, která u zdravého člověka vyvolává určité příznaky, dokáže léčit nemocného s podobnými příznaky (vyvolanými však z jiné příčiny) při podmínce, že koncentrace dané látky je mnohonásobně nižší.  Homeopatická léčba by měla být nastavena pod dohledem lékaře - homeopata. Ten volí léčbu pro každého člověka individuálně. Zapomínat bychom neměli ani na léčbu bylinnou. V přírodě nalezneme mnoho léčivých rostlin, které zmírní bolesti a mají protizánětlivé účinky (borovice lesní, bříza bradavičnatá, zázvor lékařský, kopřiva dvoudomá a mnohé další).

Zdraví našeho těla se v obrovské míře odvíjí od toho, co jíme. Měli bychom si uvědomovat, že naše stravování se odráží na stavu našeho těla. Zdravé a silné tělo si poradí i s lehkými jedy. U nemocného těla to tak ale není. Samo je zaměstnáno řešením nemalých problémů, a tak se mu snažme nepřidělávat žádné další problémy. Pokud se budeme dobře stravovat, můžeme předejít užívání velkého množství chemických léčiv. Samotné jídlo může sloužit jako lék, nebo také jako jed.

Co jíst, pokud máte artritidu?

Na prvním místě zařadíme do našeho jídelníčku ovoce a zeleninu, která by měla být z určité části v syrovém stavu. Mezi potraviny s protizánětlivým účinkem patří třešně a černý rybíz. V letních měsících je vhodné konzumovat je v co největší míře. Z cizokrajného ovoce se doporučuje konzumovat ananas, který obsahuje vysoké množství bromelainu. Bromelain je přírodní látka, která má všestranný protizánětlivý účinek.

Jídlo, kterému bychom se měli vyhnout

Určitě se vyhněme všem rafinovaným produktům, jako jsou např. bílý cukr, bílá mouka, ztužené tuky (margarín). Dále jsou nevhodné sycené a slazené minerální vody, káva, masné výrobky, masové vývary a vnitřnosti. Tyto potraviny v sobě obsahují látky, které se přeměňují na kyselinu močovou, jenž se ukládá v kloubech. Výrobky z kravského mléka bývají často spouštěčem alergií, a tudíž spouštěčem imunitní reakce organismu. Také jim se raději vyhněme. Vyloučit bychom měli alkohol a kouření. Alkohol obsahuje velkou míru cukru, zatěžuje organismus a společně s kouřením zanáší tělo toxickými látkami. 

Výborný účinek proti artritidě mají omega-3 nenasycené mastné kyseliny. Ty se vyskytují například v rybách, vlašském ořechu. Do jídelníčku zařaďte také kurkumu. Ta obsahuje spoustu kurkumínu, který tlumí průběh zánětlivé reakce.

Obecně platí, že je zdraví prospěšné přijímat rozmanitou stravu, pokud možno z přírodních zdrojů a v střídmém množství. Pochopitelně není dobré se přejídat, nadváha nadměrně zatěžuje klouby. Podle svých možností, můžeme občasně očistit tělo půstem, při němž se mohou pít bylinkové čaje a čerstvě připravené ovocné a zeleninové šťávy.

Vyzkoušejte plavání nebo trampolínu

Dalším důležitým faktorem pro úspěch v léčbě je pohyb. Jak pro zdravého, tak pro nemocného člověka je důležitá správná pohybová aktivita. Je dobré zvolit optimální fyzickou zátěž. Pro pohybový aparát je vhodné plavání nebo trampolína, které nezatěžují klouby, ale zpevňují svalstvo a šlachy. Nejpřirozenějším pohybem je však chůze, takže pokud můžete, dopřejte si delší pravidelné procházky. U revmatoidní artritidy je nejvhodnější cvičit ráno, jelikož jsou klouby po noci ztuhlé a ranním pohybem se uvolní bolest a ztuhlost. Také je důležité, aby si člověk zodpovědně pohlídal své zatížení, nepřepínal se a měl energii, čas a chuť se věnovat svému tělu.

Když si člověk přečte více článků o konkrétní nemoci, často zjistí, že si jednotlivé rady mnohokrát protiřečí. Určitě však existuje pár bodů, ve kterých se shodnou názory jak odborníků, tak laiků. Za všechny jmenujme negativní vliv stresu, vysokého pracovního nasazení nebo přesněji řečeno přetížení. Investujte svůj čas a energii do svého zdraví. Základní podmínkou úspěchu léčby je chtít být zdravý a udělat pro to vše, co je v našich silách.

Vyzkoušejte naši ranní rozcvičku!

1 Sedneme si na podložku, záda máme napřímená, předpažíme, prsty střídavě vystřelujeme a zatínáme v pěst.

2 Předpažíme, ruce zatneme v pěst, kroužíme zápěstím na jednu a po chvíli na druhou stranu.

3 Předpažíme, dlaně máme směrem vzhůru, ruce ohneme v lokti, až se prsty dotkneme ramene a natáhneme ruce do původní polohy. Opakujeme přibližně 10x.

4 Sedíme na podložce, nohy máme narovnané před sebe, záda máme vzpřímená, střídavě ohýbáme prsty nohou od sebe a k sobě.

5 Zůstaneme sedět jako u předchozího cviku a tentokrát ohýbáme celé chodidlo v kotníku směrem od sebe a k sobě.

6 Lehneme si na záda, zvedneme nohy do vzduchu a děláme pohyb, jako bychom jeli na kole, po chvíli změníme směr „jízdy“ a šlapeme pozpátku.

7 Sedíme s rovnými zády, upažíme, pomalým pohybem zvedáme ruce směrem nad hlavu, až se překříží, a pak pomalu vracíme ruce zpět. Opakujeme 10x.

 

Mgr. Jaroslava Carbolová

Alphega Lékárna Frýdlant, Frýdlant nad Ostravicí

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Najdi lékárnu

Najít Vaší nejbližší lékárnu:

Použijte vyhledávací pole výše.

Lékárny Alphega od A do Z ►