VÍTE, JAK SPRÁVNĚ CVIČIT?

Asi nebudu daleko od pravdy, když napíšu, že většina z nás se na začátku každého roku nad sebou a svým životem zamyslí a něco si slíbí. Takové předsevzetí je někdy veřejně přiznané, jindy naopak zcela soukromé, ale téměř vždy je spojeno s určitou obavou o jeho naplnění.  Obvykle se týká toho, s čím se potýkáme dlouhodobě, co nás trápí nebo co nám na sobě nejvíc vadí. A často je to právě ono: „a začnu se pravidelně hýbat…“.

Stanovení cíle je prvním krokem, jak ho ale proměnit ve skutečnost? Především by měl být reálný. Pokud někdo vůbec nesportuje, nemůže očekávat, že ze dne na den začne tvrdě trénovat a bude se cítit dobře. Stejně tak nespoléhejme na to, že rychle zhubneme nebo zformujeme tělo.

Respektujme svou osobnost. Jinými slovy: dělejme to, co nás baví nebo by nás bavit mohlo. To, na co budeme mít peníze. To, co je nám místně a časově dostupné. To, co si můžeme dovolit s ohledem na své zdraví. Takže nudí-li nás běhání – pryč od něj, nedokážeme-li zaplatit permanentku do posilovny každý měsíc, nedělejme to. Časté dojíždění za sportem se nám také brzo omrzí, a jestliže máme 20 kilo navíc, nebudeme začínat se „skákavými“ sporty.

Každá vhodně zvolená pohybová aktivita je pro nás přínosem. Budeme se cítit lépe na těle i na duši. A to bez ohledu na to, jak při ní budeme vypadat a kolik kilo máme navíc.

Čtěte také: Pohyb. Životní styl nás o něj okrádá

Neuděláte chybu, když začnete pravidelně chodit, plavat, jezdit na kole nebo cvičit jógu. To může téměř každý. Jsou to přirozené aktivity, které nadměrně nezatěžují klouby ani svaly a umíme je všichni.

Na začátku by měla být intenzita cvičení taková, abyste se lehce zadýchali (týká se to začátečníků) – není nutné ani vhodné se přepínat. Ale důležité je pohybovat se minimálně 50 minut, lépe jednu hodinu a víc. V různých pramenech se můžete dočíst o tom, jakou máte mít tepovou frekvenci, jak si spočítat tu svou optimální, co u toho musíte hlídat apod. Pokud ale opravdu začínáte a dříve jste nesportovali, zapomeňte na počítání tepů a prostě hodinu choďte, plavejte nebo jezděte na kole, tak abyste to zvládli bez lapání po dechu.

Na co opravdu nesmíte zapomenout?

• Protáhnout se! Strečink před, ale zejména po tělesné aktivitě je předpokladem toho, abyste se druhý (a hlavně třetí) den po cvičení necítili jako zmlácení.  Protáhnout musíte ty svaly, které při vašem cvičení používáte, nezapomínejte na krk a záda. Bohatě stačí 5 minut.

• Nevychladnout zpocení! Co nejdříve po protažení se převlékněte do suchého. Pokud cítíte, že vás něco bolí, dopřejte si teplou koupel a poté si namožené svaly namažte hřejivým masážním gelem nebo emulzí.

• Nezapomenout pít! Vše, co vypotíte, musíte tělu vrátit. Ideální je voda nebo iontové nápoje pravidelně v menším množství i během sportování. Není ideální žíznit a poté naráz vypít dvě piva.

• Obout si dobré boty! To platí zejména pro ty, co s sebou „tahají“ kila navíc. Dobré boty „odpruží“ naši váhu a pomohou kloubům zvládnout pohyb bez úhony.

• Nepřecenit se! Paradoxně je to problém spíš těch, kteří dříve sportovali (a třeba i na vysoké úrovni) a kteří se po letech rozhodli, „že zase začnou něco dělat“. Svaly a klouby ale nejsou na zátěž dostatečně připraveny a jsme jen krůček od natržení šlach, vazů apod.

• Užijte si to! Bude vás to bavit, budete na sebe pyšní, budete mít lepší náladu a budete se mít radši! 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pokud se opravdu chcete začít pravidelně hýbat a vydržet to, musíte si najít čas minimálně třikrát týdně. Optimální je však pět až šest dní v týdnu. Jestli si uděláte čas ráno, během dne nebo až večer, není tak důležité, přestože se ve všech možných časopisech dočtete, „kdy je to nejlepší“. Nejlepší je to pro každého jindy, vhodná doba pro cvičení je velmi individuální, a proto se nenechte ovlivnit.

Stejné je to i s různými radami ohledně toho kdy, jak a co jíst při cvičení. Všem nám je jasné, že se nemůžeme před pohybovou aktivitou nacpat a taky že nemůžeme padat hlady, ale to je tak vše. Jestli vám někdo bude vnucovat, že nejúčinnější cvičení je ráno nalačno nebo že musíte půl hodiny před fyzickou aktivitou sníst nebo vypít nějaký zázračný přípravek, nevěřte mu. Názorů je plno a často protichůdných, proto je nejlepší použít svůj zdravý rozum a řídit se pocity a potřebami vašeho těla. Znáte se přece nejlépe!

 

Mgr. Leona Štěpková

Alphega lékárnice, Hostomice nad Bílinou

Najdi lékárnu

Najít Vaší nejbližší lékárnu:

Použijte vyhledávací pole výše.

Lékárny Alphega od A do Z ►