Puchýř. Propíchnout, či nepropíchnout?

Je tu léto a s ním přicházejí kromě paprsků do našich životů také puchýře. Ne že bychom s nimi v jiném ročním období neměli problém, ale v létě je jejich výskyt častější. Mohou je způsobit nové boty, sandálky, nebo je můžete mít na rukou od tvrdé práce. Puchýře také mohou vznikat při spáleninách (i od sluníčka), odřeninách a dalších poraněních.

Co vlastně puchýř je? Jedná se o krytou kožní ránu, dutinu vyplněnou tekutinou, tkáňovým mokem nebo zánětlivým výpotkem, ke které dochází při opakovaném tlaku na pokožku.

Puchýře jsou nepříjemné i bolestivé a každý máme na jejich hojení svou metodu. Ne všechny jsou však bezpečné.

Víte, jak na léčbu puchýřů? Pokud ne, přečtěte si naše tipy, jak s touto nepříjemností hravě zatočit!

1. Před ošetřením puchýře si důkladně umyjte ruce, mohli byste si do něj snadno zanést infekci.

2. Puchýř nechte odkrytý, jen pokud je v místě, kde se o nic neodírá. Pokud se tření nevyhneme, je lepší ho překrýt sterilní náplastí na puchýře (nejvhodnější je náplast přímo určená na hojení puchýře, která vytvoří „druhou“ kůži, urychlí hojení a zmírní bolest).

3. V případě, že se jedná o puchýř na nohou: než se místo zahojí, nenoste boty, které tyto potíže způsobily.

4. Hojení puchýře můžeme urychlit pomocí tzv. principu vlhkého hojení. Přípravky fungující na bázi vlhkého hojení puchýř dezinfikují. Puchýř jimi stačí potřít, překrýt sterilním krytím a již druhý den budou vaše potíže o 50 % menší.

5. Velké vodnaté puchýře na těle mají snahu samy prasknout. Pokud k tomu nedojde, je možné je velmi opatrně propíchnout, nejlépe sterilní jehlou a tekutinu z nich vypustit, potom jemně vytlačit sterilní gázou, dezinfikovat a potřít antibiotickou mastí na puchýře nebo zmiňovaným přípravkem určeným pro vlhké hojení.

ČTĚTE TAKÉ: Pedikúru zvládnete i z pohodlí svého domova

 

TIPY Z LÉKÁRNY:

1. Přípravky pro vlhké hojení: Podporují hojení drobných poranění, řezných ran, odřenin, popálenin I. i II. stupně, puchýřů, oparů, proleženin i bércových vředů.

2. Hydrokoloidní náplasti na puchýře: Urychlují hojení a především snižují bolestivost a vytvářejí „druhou“ kůži. Slouží také jako prevence vzniku puchýřů.

3. Tyčinka proti vzniku puchýřů: Omezí tření a vznik puchýřů, je neviditelná, ideální pro otevřenou obuv, snadno se aplikuje a nezanechává stopy.

4. Homeopatika: K urychlení léčby a hojení puchýřů lze použít kombinaci homeopatických léků Arnica montana 9 CH a Cantharis 9 CH v dávkování 3x denně 5 kuliček od každého. Dále mazat mastí Cicaderma 2x denně v tenké vrstvě a puchýře po těle budou pryč během jednoho dne.

 

Mgr. Marcela Pitříková

Alphega lékárnice, Frýdlant nad Ostravicí

Najdi lékárnu

Najít Vaší nejbližší lékárnu:

Použijte vyhledávací pole výše.

Lékárny Alphega od A do Z ►