Komerční sdělení

NENECHME SE ZASKOČIT BOLESTÍ ZAD

Bolestmi zad trpí jednou za čas každý z nás. Páteř obsahuje sto kloubních spojení a každé z nich může způsobovat bolest, a to od mírného pobolívání nebo nepříjemného pocitu až po trvalou úpornou bolest. Podle odborníků má opravdu zdravou páteř pouze jeden člověk ze sta. Ačkoli jsou bolesti zad velmi nepříjemné, nebývají většinou tak závažné.1

Bolesti zad jsou asi jen ve čtvrtině případů způsobeny skutečným onemocněním páteře, zbytek vzniká následkem špatných návyků a nedostatku pohybu při práci a v běžném životě. Prostým bolestem zad lze předcházet dodržováním režimových opatření a pravidelným cvičením.

7 režimových opatření při prostých bolestech zad

1) Svaly jsou důležitou součástí pro správnou funkci páteře, proto posilujte svalový korzet – např. tréninkem v posilovně.

2) Pro správné držení těla choďte na speciální cvičení, například pilates, které posiluje hluboce uložené svalové skupiny v tzv. jádru těla.

3) Zvolte vhodnou, nejlépe zdravotní matraci odpovídající vaší hmotnosti a výšce postavy.

4) Při sedavém zaměstnání věnujte čas správnému nastavení výšky psacího stolu a monitoru PC, dělejte si při práci pravidelné přestávky a protahujte se.

5) Zvolte odpovídající pracovní židli a správně ji výškově nastavte, občas ji vyměňte za nafukovací míč či klekačku nebo si vložte pod záda malý nafukovací balónek.

6) Zvedejte břemena opatrně, nejlépe z kleku.

7) Pokud máte nadváhu, pokuste se zhubnout.

Trápí vás bolest? Přijďte se poradit do Alphega lékáren!

Uvolnění krční páteře

Cvičte ve stoje, v sedu, kleku či tureckém sedu. Každé cvičení opakujte 6 až 8x. Šíji uvolňujte pomocí předklonů či úklonů hlavy.

 

Přejděte do kleku (vzpor klečmo), neprověste páteř v bederní oblasti. Nejprve svěste hlavu dolů a pomalu jí otáčejte na obě strany. V předklonu je výdech, nádech je v krajních polohách a na obou stranách.

 

Uvolnění bederní páteře

Základní poloha – vzpor klečmo s rukama opřenýma o vyšší podložku. Uvolněte trup, pak zakloňte hlavu
a nadechněte se. Pomalu vydechujte, podsazujte pánev a na závěr ještě aktivně vtáhněte bříško dovnitř, úplně vydechněte a stáhněte hýžďové svaly. Pak postupně uvolňujte hýždě, bříško a vraťte se do výchozí polohy.

Základní poloha - sed na patách. Ze střední polohy ručkujte pomalu nataženými pažemi doprava a na závěr ještě překřižte paže (krajní poloha) a uvolněte se. Odručkujte zpět do střední polohy a cvik opakujte na levou stranu.

 

Uvolnění hrudní páteře

Základní poloha - ve vzporu klečmo střídejte co největší prohnutí s co největším vyhrbením. Začnete pohybem nahoru, při kterém vtáhnete břicho se současným výdechem a podsadíte pánev. Ruce sunete po podložce dozadu, hlavu máte stále volně svěšenou. Jakmile dosáhnete polohy, kdy jste maximálně vyhrbeni, začněte ruce sunout po podložce dopředu. Prohnutím uvolňujete svaly nejen kolem páteře, ale i na přední straně trupu. S nádechem skončíte v poloze jako na obrázku.

 

Cvičení provádějte naboso na podložce, po předchozím mírném zahřátí. Důležité je přesné provedení cviků v doporučeném pořadí. Cviky provádějte pomalu, ne násilím, ani švihem. Cvičení pro vás musí být příjemné. Obvyklý počet opakování je 5 až 10.

Převzato z www.olfen.cz

1 Oficiální webové stránky VFN Praha, http://www.vfn.cz/pacienti/tema-mesice/bolesti-zad

Najdi lékárnu

Najít Vaší nejbližší lékárnu:

Použijte vyhledávací pole výše.

Lékárny Alphega od A do Z ►