Korálovec ježatý: Zaostřeme na zažívání a mysl

Hericium erinaceus, korálovec ježatý, opičí hlava, lví hříva či starcova hlava. Že by spolu tato přízviska nesouvisela a jejich význam byl na míle vzdálený? Kdepak, všechna jména totiž patří houbě, která svými účinky v mnohém předčí i proslulou hlívu ústřičnou či shiitake. Pojďme se společně podívat do ježatého světa korálovce.

Houby, dříve patřící do skupiny rostlin, pro mnohé z nás představují především synonymum pro smaženici. Jejich sběr v lese máme spojený s relaxací a pobytem na čerstvém vzduchu, mnohdy se nenápadné často hnědé kloboučky vydáme hledat jen tak ze zvyku, aniž bychom toužili přinést si domů plný košík. Kdo z nás si ale při houbovém lovu vzpomene, že někteří zástupci této skupiny jsou pro naše zdraví k nezaplacení?

Korálovec ježatý je považován za vzácnou a léčivou houbu. Že je vskutku mimořádná, naznačuje i její vzhled. Nápadně se totiž podobá mořskému korálu a upoutává svou sněhobílou barvou. Tato lahůdková jedlá houba se pěstuje především v Severní Americe, Asii a Evropě. U nás ji najdeme jen velmi vzácně, a to především na kmenech dubů a buků. Pokud ji ochutnáte, poznáte nezaměnitelnou chuť s jemným křenovým nádechem. Korálovec je měkký a šťavnatý. A zatímco Evropané jeho výjimečnost objevili až v posledním desetiletí, Číňané houbu využívají nejen v kuchyni, ale také jako lék již po staletí.

„Opičí hlava“ má silné terapeutické účinky. Pomáhá při potížích s trávením, posiluje slezinu, odstraňuje horkost a záněty, pročišťuje organismus a uklidňuje ducha. Medicína využívá jeho účinky především při léčbě bolesti břicha, zánětu žaludku, žaludečních vředů, zánětu střev či nechutenství. Pozitivní účinky má také na pálení žáhy či nemocná játra.

 

Korálovec obsahuje celých 31,7 % bílkovin v sušině, což je vyšší procento, než kterým se může chlubit hlíva ústřičná (19,5 %) nebo shiitake (18,3 %). Složky korálovce, které se nazývají erinaciny, mají navíc charakter opiátů a jsou vhodné k utišení bolesti.

 

 

Dobré zažívání nad zlato

Korálovec je bohatým zdrojem polysacharidů, díky kterým pozitivně působí na regeneraci sliznice a optimalizuje epitel trávicího traktu. Často se kombinuje s bylinami a oleji, aby zamezil pálení žáhy a omezil projevy gastritidy, žaludečních vředů a zánětu žaludeční sliznice.

Dalšími schopnostmi, kterých si u korálovce ceníme, je snižování hladiny krevní glukózy a regulace krevních lipidů. Čínská tradiční medicína často využívá také jeho antioxidační účinky. Korálovec je pro imunitní systém jako kapky vody pro vyprahlou rostlinu. Je vzpruhou pro celý imunitní systém a navíc se díky němu tělo dostává do harmonického stavu.

Díky faktu, že požití korálovce zvyšuje aktivitu imunitního systému, dokáže tato zázračná houba působit také na nádorové buňky. Japonští vědci zveřejnili výsledky svého výzkumu, které tvrdí, že houbou podpořený imunitní systém zabraňuje nádoru v jeho růstu. Podává-li se korálovec v době, kdy pacienti podstupují chemoterapii, metastázy jsou silně redukovány. Kromě toho „opičí hlava“ potlačuje negativní účinky chemoterapie.

 

Korálovec hýčká i naši nervovou soustavu

Také nervová soustava je u jedinců požívajících léčebnou houbu jako v bavlnce. Vědci totiž zjistili, že extrakt z korálovce aktivizuje tvorbu nervového růstového faktoru, který podporuje regeneraci mozkového tkaniva, což ocení především jedinci trpící Alzheimerovou či Parkinsonovou nemocí, roztroušenou sklerózou či stařeckou demencí. Korálovec také chrání před stresem, zlepšuje neurózy a zpomaluje průběh některých neurodegenerativních onemocnění.

Možná se vám bude zdát, že korálovec je vhodný pouze v případě, že se naše tělo potýká s nějakým výraznějším problémem. Jeho účinky jsou však také preventivní. Díky jeho požívání se zlepšují kognitivní schopnosti a koncentrace. Zlepšuje celkový duševní stav a navozuje svěžest a vitalitu. Nedává šanci nespavosti, neurózám, úzkostným stavům ani nepříjemným projevům menopauzy.

Díky korálovci tak můžeme zapomenout na nepříjemné (nejen) duševní stavy. Vyzkoušejte moc této zázračné houby a užívejte si celkové harmonizace organismu a klidné mysli.

 

Průkaz totožnosti

Botanický název: Hericium Erinaceus

Čeleď: korálovcovité

Kde roste: Korálovec ježatý se vyskytuje především v Severní Americe, Asii i v Evropě. Parazituje na listnatých i jehličnatých stromech. Nejčastěji je možné ho spatřit na kmenech dubů, buků, smrků a jedlí.

Jaké části se používají: Za léčivé jsou považovány všechny části rostliny – tedy plody, listy, kořeny i kůra. Největší využití mají však plody, jejichž konzumace se stala synonymem dlouhověkosti.

Co obsahuje: draslík, zinek, železo, selen, fosfor, glukany, aminokyseliny, polysacharidy, bílkoviny

 

Najdi lékárnu

Najít Vaší nejbližší lékárnu:

Použijte vyhledávací pole výše.

Lékárny Alphega od A do Z ►