Komerční sdělení

Kašel u dětí – praktické tipy

Kašel je obranný reflex, který spolu s ostatními ochrannými reflexy z dýchacích cest fyziologicky napomáhá udržovat průchodnost dýchacích cest.

Kašel u dětíAkutní kašel u dětí bývá nejčastěji projevem virové infekce horních dýchacích cest. Většinou je spojený s rýmou a lehce zvýšenou teplotou. Průběh onemocnění je ve většině případů nekomplikovaný a antibiotická terapie není nutná. Infekce odezní v průběhu dvou týdnů. Kašel bývá zpočátku většinou suchý, dráždivý, obtěžující zejména v noci, následně může přejít v tzv. vlhký kašel s nadměrným zahleněním.

Suchý kašel je třeba tlumit léky (antitusika), protože pacienta i jeho okolí vysiluje.

V případě obtěžujícího nočního kašle, který budí ze spaní, může pomoci zvýšení polohy hlavy při spaní, podložení dalším polštářem. Důležité je také v místnosti, kde se spí pravidelně větrat, případně ještě zvlhčovat vzduch. Zmírnění obtěžujících příznaků může pomoci také tzv. priesnitzův zábal krku, ale bez igelitu. U starších dětí lze aplikovat inhalace.

Při akutním záchvatu může také pomoci lžička medu. Med má prokazatelný účinek proti kašli. Dětem mladším jeden rok se však podávání medu nedoporučuje. Velmi důležité je udržovat správnou hydrataci dítěte. Hlavně u menších dětí, které ještě neumějí smrkat a vykašlávat, dochází ke zhoršování nechutenství, děti odmítají potravu a může dojít k dehydrataci. Malému pacientovi podávejte dostatek tekutin po malých dávkách.

ČTĚTE TAKÉ: Akutní kašel doprovázející nachlazení

Co se týče stravy podáváme spíše lehčí jídla a polévky, častěji a v menších porcích. Důležité je také dbát na průchodnost nosu dítěte, v případě malých dětí, které ještě neumějí smrkat, použijte odsávačku.

O potřebě léčby antibiotiky by měl rozhodnout ošetřující lékař, obvykle se podávají v případě bakteriální infekce.

Při léčbě kašle u dětí je nutné sledovat charakter kašle (štěkavý, dávivý, suchý, vlhký), celkový stav dítěte, doprovodné příznaky – teplota, rýma, alergické projevy. Dále jak se kašel vyvíjí, zda se nehorší a ve kterou denní dobu se objevuje. Při vlhkém kašli s nadměrným zahleněním se doporučují léky, které ředí hlen a napomáhají vykašlávání (mukolytika a expektorancia). Kašel většinou odezní, společně s dalšími příznaky onemocnění, do dvou týdnů. V případě, že se onemocnění nelepší nebo dojde ke zhoršení stavu dítěte je vždy vhodné vyhledat lékaře, který dítě vyšetří.

Pokud se jedná o chronický kašel je vždy nutné léčit základní onemocnění, které kašel vyvolává a dodržovat režimová opatření nastavená lékařem.

 

Před použitím si pozorně přečtěte příbalovou informaci. Stoptussin, perorální kapky; Stoptussin sirup; Stoptussin, tablety jsou léčivé přípravky k vnitřnímu užití. O správném použití přípravků a případných nežádoucích účincích se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem.

Teva Pharmaceuticals CR, s.r.o., se sídlem: Praha 5, Radlická 3185/1c, PSČ 150 00, IČ: 256 29 646, korespondenční adresa: Business park Futurama, Sokolovská 651/136A, 180 00 Praha 8, www.teva.cz

(Společnost je zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 56235)

CZ/STPS/19/0011

Najdi lékárnu

Najít Vaší nejbližší lékárnu:

Použijte vyhledávací pole výše.

Lékárny Alphega od A do Z ►