Komerční sdělení

Jak léčit kašel, jaké jsou základní druhy kašle a na jaký druh kašle zvolit přípravky ACC®?

Každé onemocnění, i běžné nachlazení nebo akutní infekční onemocnění dýchacích cest, trvá nějaký čas. Běžná onemocnění dýchacích cest jsou obvykle virového původu. Onemocnění ale může být průběžně komplikováno bakteriální infekcí, kdy bakterie napadnou už tak oslabenou sliznici již probíhající virovou infekcí. Rozpoznání virové nebo bakteriální infekce je velmi zásadní pro následnou léčbu. Jedná-li se o virovou infekci, nedoporučuje se použít antibiotickou léčbu, neboť antibiotika proti virům nefungují.

Jak léčit kašel

Příznaky běžné virové infekce dýchacích cest jsou sice velmi obvyklé, ale nespecifické. Patří k nim celková únava organismu, zvýšená teplota nebo dokonce horečka. Během několika hodin se může přidat i kašel, který může být zpočátku suchý a dráždivý, ale v průběhu onemocnění se mění na produktivní, tedy vlhký kašel způsobený produkcí hustého hlenu, jehož vykašlávání může být velmi obtížné. A jaká jsou doporučení, která mohou podpořit a urychlit uzdravení:
 
  • Základem každé léčby je odpočinek a dostatek spánku.
  • Bolest hlavy, bolest a pálení v krku, bolest kloubů, zvýšenou teplotu nebo horečku řešte konzultací v lékárně nebo u lékaře.
  • Trápí-li vás kašel, je velmi důležité zhodnotit, zda jde o kašel s produkcí hlenu, nebo jen suchý, dráždivý kašel. Pozor na úvodní fázi kašle při onemocnění dýchacích cest. V prvních hodinách a dnech se vám může zdát, že žádný hlen produkovaný není, a tedy kašel není produktivní. Obvykle cítíte tlak v dýchacích cestách, někdy bolest a pálení nebo škrábání. Pokud nenavštívíte lékaře, poraďte se s vaším lékárníkem o vhodném léku na kašel. U produktivního kašle potřebujete naředit a zkapalnit hlen, aby bylo možné hlen vykašlávat. Toto je velmi podstatné, neboť stagnující a hromadící se hlen v dýchacích cestách je výbornou živnou půdou pro bakterie. Čím dříve použijete přípravek pro uvolnění hustého ulpívajícího hlenu v dýchacích cestách, tím rychleji se vám uleví a pomůže předejít případným komplikacím.
  • Dodržujte pitný režim. Pijte hodně tekutin a vyhýbejte se alkoholu a nápojům s kofeinem a kávě, protože odvodňují. Dostatečný přísun tekutin je velmi potřebný při mukolytické léčbě. (Mukolytika je skupina léků, které mají schopnost naředit hustý hlen a usnadnit jeho vykašlání).
  • Důležitá je v době uzdravování též strava. Jezte zdravě. Jezte stravu lehkou, dobře stravitelnou, s obsahem ovoce a zeleniny.
  • Obvyklým příznakem nachlazení a zánětu horních cest dýchacích je též rýma a ucpaný nos. Pečujte též o prostředí, ve kterém pobýváte. Hodně větrejte a zvlhčujte vzduch v místnosti, ulevíte tím dýchacím cestám.

A co určitě NE!

U virových onemocnění, která primárně postihují dýchací cesty, nejsou léky volby antibiotika. Nevyžadujte proto antibiotika při návštěvě lékaře, jestliže vám sdělí, že se jedná o virové onemocnění. V této fázi by vám antibiotika zcela jistě nepomohla, neboť nemají schopnost ničit viry. V případě, že dojde k takzvané superinfekci, tedy dojde k následné infekci bakteriemi, má lékař možnosti, jak tuto skutečnost zjistit a poté vám naordinuje správnou léčbu.

ČTĚTE TAKÉ: Bolest v krku a angína

Jak fungují ACC® přípravky?

Je-li kašel příznakem pouze lehkého nachlazení nevyžadujícího léčbu, často stačí pouze odpočinek a režimová opatření. Jakmile naberete síly, kašel zmizí. V jiném případě může kašel provázet onemocnění dýchacích cest, kdy už nepostačí pouze zvolnit a odpočinout si, naopak je třeba co nejrychleji sáhnout po pomoci. Existuje mnoho volně prodejných léčivých přípravků, které vám mohou ulevit. Vždy konzultujte s vaším lékárníkem vhodnost voleného přípravku. Je-li kašel od počátku produktivní a vlhký, mohou vám být dobrým pomocníkem přípravky řady ACC®.

ACC® přípravky ovlivňují hustotu produkovaného hlenu, který ulpívá v dýchacích cestách a jeho odkašlání je velmi obtížné nebo v prvních dnech onemocnění nemožné.

ACC® přípravky obsahují účinnou látku acetylcystein, která rozpouští všechny složky hlenu, snižuje jeho vazkost, tím dochází k jeho zkapalnění, čímž se usnadní jeho vykašlávání. Tím přípravky ACC® uvolňují dýchací cesty a ulevují u onemocnění, která jsou spojena s tvorbou hustého hlenu.

Poraďte se s lékařem nebo lékárníkem, zda je ACC® pro vás v daném konkrétním případě onemocnění ta správná volba.

Volně prodejné léčivé přípravky řady ACC® tvoří řadu přípravků různých lékových forem pro všechny věkové kategorie. ACC® řada nabízí lékové formy, dle preference a možnosti užívání. Můžete volit rozpustné šumivé tablety s ostružinovou příchutí. Nebo klasickou lékovou formu tvrdé tobolky. Pro děti, osoby s polykacími potížemi, nebo pro ty, kteří jen preferují tekuté formy přípravku je určen sirup s třešňovým aroma.

Kompletní řada přípravků ACC® je koncipována pro celou rodinu, aby pokrývala potřeby a specifika všech věkových skupin. Pro dospělé a dospívající od 14 let lze vybrat formy ACC® přípravků, které mají komfortní dávkování pouze jednou denně.

Vždy pečlivě konzultujte s lékárníkem, případně se svým lékařem, která forma je pro vás ideální s ohledem na věk, dávkování a preferovanou formu užívání. Před použitím přípravku vždy pečlivě pročtěte příbalovou informaci. Obecně platí, že účinek acetylcysteinu na hlen se zesiluje zvýšením příjmu tekutin.

Název přípravku: ACC® 20mg/ml sirup. Volně prodejný lék k vnitřnímu užití s účinnou látkou acetylcystein ve formě sirupu. Přípravek se užívá po jídle. Dávkování: Dospělí a dospívající od 14 let 10ml roztoku 2-3x denně. Děti od 6 do 14 let 5ml roztoku 3-4x denně. Děti od 2 do 5 let 5ml roztoku 2-3x denně. Děti mladší než 2 roky 2,5ml roztoku 2-3x denně pouze na doporučení lékaře.

Název přípravku: ACC® LONG 600mg šumivé tablety.  Volně prodejný lék k vnitřnímu užití s účinnou látkou acetylcystein 600mg. Dávkování a způsob podání: Dospělí a dospívající od 14 let 1x denně jednu šumivou tabletu.

Název přípravku: ACC® 200, 200 mg tvrdé tobolky.  Volně prodejný lék k vnitřnímu užití s účinnou látkou acetylcystein 200mg. Dávkování a způsob podání: Dospělí a dospívající starší 14 let: 400 až 600 mg acetylcysteinu denně, v 1 až 3 jednotlivých dávkách. Děti 6 až 14 let: 2x denně 200 mg, tj. celkem 400 mg acetylcysteinu denně.

Pečlivě čtěte příbalový leták.

 

léčení kašle

Najdi lékárnu

Najít Vaší nejbližší lékárnu:

Použijte vyhledávací pole výše.

Lékárny Alphega od A do Z ►