Zažívání: Vyhněte se pálení žáhy i zácpě

Vánoční nadměrná konzumace všelijakých pamlsků může vést k zažívacím obtížím projevujících se pocitem plného žaludku, pálením žáhy, zvracením, průjmem, zácpou nebo nadýmáním. Tyto stavy může vyvolat tučné či smažené jídlo, které během svátků konzumujeme ve větší míře. Co s tím?

Patrně nejčastěji nás trápí pálení žáhy. Je to nepříjemný pocit, kdy dochází k přechodu žaludečních šťáv z žaludku do jícnu. Projevuje se pálením nebo pocitem hořkosti či kyselosti v krku a v ústech a palčivou bolestí za hrudní kostí. Někdy je za pálení žáhy odpovědná nevhodná strava, jindy to mohou být některá léčiva, která mohou vyvolat uvolnění jícnového svěrače, čímž napomáhají jednoduššímu přechodu žaludečních šťáv ze žaludku do jícnu.

Zažívání: Vyhněte se pálení žáhy i zácpě

Základem léčby pálení žáhy jsou režimová a dietární opatření. Doporučuje se omezit konzumaci nevhodných jídel, a vyloučit tak z potravy složky, které překyselují obsah žaludku nebo usnadňují přechod potravy ze žaludku do jícnu. Nedoporučují se tučná kořeněná jídla, čokoláda, káva, bublinkové nápoje, alkohol a vynechat bychom měli i kouření. Rovněž se doporučuje nejíst před spaním, omezit namáhání břišních svalů (například posilováním v posilovně).

Pokud vás trápí pálení žáhy, podložte si při spánku a horní část těla tak, aby byla mírně vyvýšena.

Farmakologická léčba je možná a zaměřuje se především na omezení tvorby nebo sekrece kyseliny chlorovodíkové v žaludku. Nasazeny mohou být také látky vedoucí k urychlení peristaltiky (pozvolný rytmický pohyb stěn dutých orgánů) trávicího systému.

Vyprazdňování méně než třikrát týdně? Možná vás trápí zácpa

Zácpa neboli obstipace je málo časté, nebo obtížné vyprazdňování obsahu střev. Zácpou může člověk trpět z různých a z rozdílně závažných zdravotních důvodů. Vyskytnout se může u jedince s nevhodně volenou stravou, stravou s nízkým obsahem vlákniny či na základě nedostatečného pitného režimu. Zácpa může být důsledkem hemeroidů, užívání některých léků na bolest, depresi či léků s obsahem vápníku. Dále může být způsobena blokádou trávicí soustavy způsobené kýlou nebo nádorem.

   Víte, co se s potravou po jejím pozření v našem těle děje?

   Potrava běžného člověka se skládá z cukrů, tuků, bílkovin, vitaminů,
   minerálních látek a vody. V ústech je potrava rozmělněna a začíná zde
   proces trávení, kdy jednotlivé enzymy umožňují rozkládat složitější molekuly
   na jednodušší. Poté potrava přechází jícnem do žaludku. V žaludku kyselina
   chlorovodíková aktivuje enzym štěpící bílkoviny a zároveň zde dochází k degradaci
   části lipidového spektra. Podle typu a složení setrvává potrava v žaludku několik hodin.

   Trávenina poté přechází do tenkého střeva, kde pokračuje rozklad cukrů, tuků
   a bílkovin na základní stavební jednotky za pomoci trávicích enzymů, jež produkuje
   slinivka břišní. Tyto jednotky se poté různými mechanismy vstřebávají a přestupují
   do krve, která je distribuuje k dalšímu využití. Nestrávená potrava přechází do tlustého
   střeva, kde se vstřebává voda, soli a vitaminy. Zároveň v tlustém střevě vzniká stolice.


Zvláště u seniorů je akutní zácpa, která nemá nějaké logické vysvětlení, důvodem pro návštěvu lékaře. Pro léčbu obstipace je vhodné nejdříve zvolit úpravu životního stylu a stravovacích návyků. Do jídelníčku doporučujeme přidat ovoce, vločky nebo celozrnné pečivo a mít dostatečný pitný režim. Samozřejmostí je snaha o fyzickou aktivitu. Pokud člověk nerad sportuje, může vyzkoušet procházky, při kterých bude střídat pomalou a rychlou chůzi.

Zácpa může být chronická i akutní

Obstipaci lze samozřejmě léčit i pomocí léčivých přípravků. Před léčbou je důležité zjistit dobu trvání zácpy, ta totiž může být akutní i chronická. Akutní zácpu lze léčit pomocí kontaktních laxativ, která působí přímo na stěnu tlustého střeva, stimulují peristaltiku a omezují vstřebání vody ze střeva. Jejich aplikace je vhodná večer před ulehnutím. Účinek nastupuje přibližně osm hodin po aplikaci, k nucení na stolici dochází tedy ráno. Druhou možností je použití osmotických laxativ, která po aplikaci vážou vodu ve střevě, čímž zvětšují objem stolice a vedou k nucení na stolici. Příkladem těchto laxativ jsou glycerinové čípky, které po zavedení způsobí vyprázdnění do dvaceti minut. Mezi šetrná laxativa, která je možné užívat i dlouhodobě, patří laktulóza, naopak kontaktní laxativa, například čaje z listu senny, je vhodné užívat pouze jednorázově.

ČTĚTE TAKÉ: Nesnášenlivost potravin. Viník mnoha zdravotních problémů

Trvá-li zácpa tři měsíce a déle, jedná se již o její chronickou formu. Pokud nelze přímo odstranit její vyvolávající příčinu, obvykle se přistupuje k úpravě režimových a stravovacích návyků. Zácpu je rovněž možné řešit pomocí objemových laxativ, jejichž hlavní složkou je vláknina. Pokud u pacienta zároveň vymizel defekační reflex, je vhodné pokusit se nácvikem o jeho obnovu.

Po vánočním hodování se může u pacienta objevit žlučníkový záchvat či žaludeční obtíže. Žlučníkové obtíže je možné řešit pomocí čajových směsí s obsahem máty, řepíku a dalších bylin vedoucích k podpoře produkce žluči. Jinou možností je podávání přípravků s obsahem látek z kurkumy. Potíže při zažívání mohou pomoci řešit i přípravky s pankreatickými enzymy. Pokud jsou zažívací obtíže mírné, pomůže změna stravovacích návyků. Závažnější nebo dlouhodobější problémy je vhodné konzultovat s lékařem nebo lékárníkem.

PharmDr. Eliška Kouřilová
PharmDr. Jan Kouřil

 

Najdi lékárnu

Najít Vaší nejbližší lékárnu:

Použijte vyhledávací pole výše.

Lékárny Alphega od A do Z ►