Zánět spojivek: Nemoc alergiků a návštěvníků veřejných koupališť

Řezání a bolest oka, zvýšené slzení, zarudnutí spojivek, hnisavý výtok, svědění, oteklé víčko či světloplachost. To jsou hlavní příznaky, které doprovázejí zánět spojivek, tedy prokrvených sliznic pokrývajících vnitřní stranu víček a oční bělmo.

Zánět spojivek: Nemoc alergiků a návštěvníků veřejných koupališť

Zánět spojivek, neboli konjunktivitida, může mít infekční i neinfekční charakter. Neinfekční zánět může být způsoben alergeny či jinými dráždivými nebo toxickými látkami.

Infekční zánět spojivek bývá z drtivé většiny způsoben viry a jen asi z pěti procent bakteriemi. Obvykle nijak nepostihuje zrak a velmi snadno se šiří z jedné osoby na druhou. Pokud je způsoben viry, ve většině případů nevyžaduje lékařský zásah. Virový zánět se nevyznačuje přílišnou sekrecí, oči jsou podrážděné a výtok je čirý. K léčbě by měly stačit kapky či masti zakoupené v lékárně.

Kapky aplikujeme každé 2 hodiny do spojivkového vaku, mast 3x denně, hlavně před spaním. Mast na několik minut rozmlží vidění a proto se doporučuje na 2 minuty nechat zavřené oko a po aplikaci neřídit auto. Při prvním otevření masti je dobré 1 cm odstranit, pak aplikovat 0,5 cm přímo do spojivkového vaku.

Můžete také použít výplach studenou oční borovou vodou. Z přírodních kapek lze doporučit ty se světlíkem lékařským, používají se nejen u zánětů oka, ale i při podráždění očí ze zářivek, televize, počítače i bazénové vody. Navíc jsou vhodné i pro uživatele kontaktních čoček.

Nově lze v lékárně zakoupit kapky se slézem s obsahem kyseliny hyaluronové. Tyto kapky mají lubrikační, zvlhčující účinek a jsou připraveny v jednotlivých jednodenních baleních. Pomáhají zvlhčit suché, unavené a červené oči, kterým přinášejí úlevu a příjemný osvěžující pocit.

Je-li však zánět bakteriálního původu, je nutný zásah lékaře. Bakteriální zánět poznáme podle přítomnosti hustého zeleného nebo žlutého hnisu, který vytéká z oka. Dále se může vyskytnout otok a světloplachost. V tomto případě je nutné neprodleně navštívit lékaře, který zahájí léčbu antibiotiky ve formě kapek nebo mastí.

Existuje také tzv. suchý zánět spojivek, jehož příčinou bývá nedostatečné svlažování oka slzami.

Zánět spojivek u novorozenců a miminek

U dětí se obtíže podobné zánětu spojivek vyskytují poměrně často.  V tomto případě však nemusí být jejich příčinou přímo zánět spojivek. Může se jednat o přivykání oka dítěte na vnější prostředí.

Pokud vaše miminko podobnými příznaky trpí, doporučujeme oko očišťovat borovou vodou nebo kapkami, které vám doporučí v lékárně. Raději se vyhněte jakýmkoli „babským“ radám, jako je například kapat do oka dítěte mateřské mléko. Taková léčba není prokázaná a může vést i ke zhoršení stavu.

Suché oko, syndrom moderní doby

V dnešní uspěchané technické době se čím dál více setkávám s pacienty, které trápí dlouhotrvající pocity „suchého“ oka. Diagnostikovaný suchý zánět oka léčíme tzv. umělými slzami, které můžeme aplikovat při nepříjemném pocitu každé 2 hodiny. Umělé slzy jsou v lékárnách k dostání bez lékařského předpisu a lze si vybrat z široké škály přípravků, které se liší účinností i cenou. Každý si pak může vybrat takové kapky, které mu opravdu vyhovují po všech stránkách. Na noc doporučuji používat gely, které v oku vydrží po celou dobu spánku. Jako první pomoc rozhodně nelze doporučit obklady s heřmánkem, které mají lidé v oblibě, neboť heřmánek často způsobuje alergickou reakci. Při pocitech suchosti očí je dobré vyvarovat se klimatizovaného prostředí, velkého větru (tím se oči ještě více vysušují), zakouřeného prostředí (dráždí oči).  Při práci s počítačem je dobré častěji mrkat a občas oči na chvilku zavřít.

Ve službách homeopatie…

Svým pacientům doporučuji na zánět spojivek nejčastěji užívání těchto homeopatických léků:

Euphrasia officinalis 9 CH – homeopatický světlík lékařský je lékem nejen na sennou rýmu, ale také na podrážděné červené oči, které pálí, slzí, může být přítomen pocit „písku“ v očích. Dávkujeme 5 granulí 2 až 3x denně.

Nux vomica 15 CH – může preventivně působit u alergických potíží – „přecitlivělé oko“, při stavu, kdy dochází ke zhoršení větrným počasím, případně při reakci očí na chlorovanou vodu v bazénu. Dávkujeme 5 granulí 3x týdně - pondělí, středa, pátek.

Calcarea carbonica 9 CH – účinný v případě slepených víček (zejména po ránu). Dávkujeme 3x denně 5 granulí.

Pulsatilla 9 CH – vhodný při silném výtoku jemného žlutého či bílého hnisu. Dávkujeme 5 granulí 1x denně.

Na závěr...

je potřeba připomenout důležité a stále opakované pravidlo: veškeré přípravky, které aplikujeme do oka (kapky, masti, vody) musí být sterilní, aby se do oka nezanesla infekce. Mohou se používat pouze čtyři týdny od otevření (pokud výrobce neuvádí jinak, některé umělé slzy mají použitelnosti i šest měsíců od otevření). Datum prvního otevření si napište na krabičku s kapkami či mastí.

Mgr. Marcela Pitříková

Alphega lékárnice,

Frýdlant nad Ostravicí

Najdi lékárnu

Najít Vaší nejbližší lékárnu:

Použijte vyhledávací pole výše.

Lékárny Alphega od A do Z ►