ZUB: NEJTVRDŠÍ ČÁST LIDSKÉHO TĚLA SI ŽÁDÁ JEMNOU PÉČI

Není nic krásnějšího než upřímný úsměv. Ještě více však dokáže oslnit, pokud odhalí zářivě bílé zdravé zuby. A ačkoli se jedná o jednu z nejtvrdších částí těla, zuby potřebují jemné a pečlivé ruce, které z nich stvoří bílé perly našeho úsměvu.

Říše zvířat skýtá mnohá tajemství, která nás svou důmyslností nepřestávají udivovat. Výjimkou není ani svět plazu. Pojďme se podívat do temných zákoutí aligátořích zubů. Chtělo by se říci: škoda, Že nejsme aligátoři. A proč? Tato velká stvoření si nemusejí dělat pražádné starosti se svým chrupem. Přibližně jednou do roka ho totiž kompletně obměňují.

Naše zuby se vymění pouze jednou za život, a to ještě v dětském věku, kdy mléčné zuby nahrazuje chrup stálý. Avšak američtí vědci z losangeleské univerzity tvrdí, že díky detailnímu prozkoumání aligátořího chrupu mají nové poznatky, které by mohly vést k obnovování chrupu také u lidí. Výzkum je ale ještě v plenkách, a proto je nutné, abychom si své zuby hýčkali, a ty nám za odměnu sloužily celý život.

 

Zubní sklovina

Zubní sklovina je vrstva, která kryje a chrání korunky zubu. Její tloušťka muže na nejnamáhanějších místech dosahovat až 2,5 milimetru. Celých 98 % jejího složení patří anorganickým solím, zbylé 2 % si přivlastnily látky organické a voda. Její pevnost a odolnost je klíčem ke zdravému chrupu.

 

Čistit, čistit, čistit

To nejjednodušší, co lze pro zdravé zuby udělat, je jejich pravidelné a poctivé čištění doplněné preventivními prohlídkami u zubního lékaře, které by se měly uskutečňovat dvakrát do roka. Základní domácí pomuckou pro udržení zdravého chrupu je měkký kartáček s malou hlavičkou. Nejčastěji se využívají kartáčky s rovnými štětinkami nebo s vlákny ve tvaru lžíce, které dokážou kopírovat kónický tvar zubu.

Zuby bychom nikdy neměli drhnout, ale jemně leštit. Kromě samotné plochy zubu je nutné rovněž namasírovat pomocí vláken kartáčku dásně, na nichž se usazují bakterie, které mohou svou přítomností zapříčinit vznik paradontózy.

 

Kartáček je jen začátek

Jen zubní kartáček ale nestačí. Velmi důležité je totiž důkladně pročistit také mezizubní prostory, do kterých se běžným kartáčkem nedostaneme. V současnosti se lidé teprve s čištěním mezizubních prostor seznamují, avšak je nutné věnovat jim pozornost. Právě zde se usazuje až 50 % plaku a při jeho nedostatečném odstraňování hrozí vznik paradontózy. Jaké tedy existují pomůcky, díky nimž budou naše mezizubní prostory dokonale čisté?

 

Mezizubní kartáčky

Základní pomůckou jsou mezizubní kartáčky vhodné pro čištění větších mezer mezi zuby. Existuje jich celá škála. Je možné vybrat si tvar, tvrdost i tloušťku. Výrobci kartáčku se snaží uživatelům manipulaci

S nimi maximálně usnadnit, a proto vznikají různé mutace.

Základem nejjednodušších kartáčků je malé plastové držátko s drátkem, na němž jsou přichycena vlákna. Velmi příjemné pro masáž dásní jsou mezizubní kartáčky s gumovými štětinkami, které jsou navíc fluoridované. V sortimentu se začaly objevovat také mezizubní kartáčky s delším držátkem, které pouhým posunutím mechanismu změní svůj úhel o 90°, čímž je usnadněn přístup ke stoličkám. Kartáčky mohou mít také cylindrický tvar (vlákna jsou na všech místech stejně dlouhá) či tvar kónický (vlákna se směrem ke špičce zužují).

Ať už ale zvolíte jakýkoli kartáček, nikdy nesmí být zaváděn do mezizubních prostor násilím. Čištění se provádí opakovaným pohybem směrem dovnitř a ven, přičemž kartáček by vždy mel přilnout ke stěně zubu. V prvních dnech používání mezizubních kartáčků je možné, že vaše dásně budou krvácet. Nelekejte se, je to projev začínajícího zánětu, který však pravidelným čištěním odstraníte.

 

Škrabka na jazyk

Pokud chcete mít ústa dokonale čistá, použijte také škrabku na jazyk, která nejenže odstraní veškerý plak, ale rovněž jazyk namasíruje. Jejím používáním je možné také eliminovat zápach z úst.

 

Flosser alias mečík

Pro začátečníky existuje také tzv. flosser, který lze používat v počátcích péče o mezizubní prostory. Jedná se o alternativu zubní nitě, flosser je specifický napnutým voskovaným vláknem s delším držátkem, jež umožnuje lepší manipulaci. Vhodný je také pro čištění mezer mezi stoličkami, k nimž je obecně horší přístup.

Zběhlejší jedinci již mohou sáhnout po zubní niti, která je slabší. Nikdy ji ale jen tak zbůhdarma neprostrkujte prostorem mezi zuby. Nit musí pomalu sklouznout po straně zubu až k dásni tak, aby dáseň nepořezala. Také nití existuje velké množství. Mohou být voskované, nevoskované, expandující.

 

Jak dlouho bychom si měli čistit zuby?

Odpověď na tuto otázku neexistuje. Při čištění totiž nezáleží na kvantitě, ale na kvalitě. Člověk dodržující zásady dentální hygieny si zuby dokáže správně vyčistit za deset minut, nováček se s čištěním může potýkat i pul hodiny.

 

Nezapomínejte na posílení skloviny

K dokonalosti chybí již jen ústní voda, která svým působením podtrhne vaše čistící úsilí. Jednou týdne je vhodné pročistit zuby navíc gelem, který pomáhá zpevnit zubní sklovinu.

Pozornost musíme věnovat také samotné technice, ta je totiž stěžejní. Pokud si nejste jisti, zda si zuby čistíte správně, navštivte ordinaci dentální hygieny, kde vás zásadám správného čištění naučí. Stejně tak je možné se v ordinaci poradit, jaký typ pomůcek je pro vás vhodný.

Jedna návštěva ale nestačí. Dopřejte svým zubům „kosmetiku“ a navštěvujte dentálního hygienistu alespoň dvakrát ročně. Ačkoli se vám muže zdát, že peníze jsou investované zbytečně, vaše zuby se vám za takovou péci vřele odmění. Pamatujte na to, že nedostatečné čištění zubu vede k jejich vypadávání.

Najdi lékárnu

Najít Vaší nejbližší lékárnu:

Použijte vyhledávací pole výše.

Lékárny Alphega od A do Z ►