ZASTAVTE VZNIK PARODONTÓZY SPRÁVNOU DENTÁLNÍ HYGIENOU

Sladká, měkká strava, jednoduché cukry a jezení mnohokrát denně, to vše je v rozporu se stravou našich předků. Naše zuby nejsou uzpůsobeny tomu, aby vydržely celý život bez pravidelné péče. Proto se musíme naučit o svůj chrup pečovat.

Zdravý a čistý chrup ovlivňuje nejen naše zdraví, ale i to, jak působíme na ostatní. Nedostatečnou ústní hygienu doprovází vznik zubního kazu či zánětlivé změny v dutině ústní, které jsou často spojeny s nepříjemným zápachem z úst, bolestí a způsobují předčasnou ztrátu zubů.

Na našich zubech se tvoří mikrobiální povlak nazývající se zubní plak. Jeho vznik a růst podporuje strava bohatá na cukry, jeho množství závisí na samočisticí schopnosti chrupu a zejména zubní hygieně.

Pokud plak neodstraňujeme pravidelným a pečlivým čištěním zubů, vyvolávají jeho toxické zplodiny zánět dásní nebo narušují sklovinu a vedou ke vzniku zubního kazu. Mineralizace zubního plaku také zapříčiňuje tvorbu zubního kamene, který přispívá ke vzniku parodontózy.

Dopřejte svým zubům kosmetiku

Péče o zuby a pravidelné prohlídky u zubního lékaře jsou investicí nejen do našeho zdraví, ale i do spokojeného sociálního života. Na zubní péči se podílí také dentální hygienista, který se na rozdíl od zubaře věnuje preventivní péči se zaměřením na stav ústní hygieny, odstraňování plaku, zubního kamene či nácviku technik domácí péče o chrup.

Naše péče o chrup a stav dutiny ústní je velice individuální záležitostí. Je proto dobré znát pomůcky, které jsou vhodné pro konkrétního člověka, a naučit se správnou techniku jejich užívání. Čím máme zuby členitější, křivější nebo hodně plombované, tím více o ně musíme pečovat.

 

CO BY NEMĚLO V NAŠICH KOUPELNÁCH CHYBĚT?

1 ZUBNÍ KARTÁČEK je nejúčinnějším nástrojem k odstranění zubního plaku. Na trhu najdeme mnoho značek, které se mezi sebou liší velikostí, délkou hlavy, tuhostí, hustotou a délkou štětin a směrem jejich svazků.

Zubní kartáček by měl mít krátkou hlavu, protože ta umožňuje lépe se zaměřit na jednotlivé zuby, nebo na menší skupinu zubů. Přináší nám větší přesnost a usnadňuje manipulaci s kartáčkem.

Pro odstranění plaku se doporučují kartáčky střední tvrdosti. Používání tvrdých kartáčků bychom se měli vyvarovat, jelikož mohou způsobit poranění dásní a tvrdých zubních tkání. Poranit dáseň mohou také kartáčky s ostrým zakončením štětin. Štětiny by proto měly být syntetické a se zaoblenými konci. Jakmile pozorujeme na kartáčku změnu tvaru a směru štětin, měli bychom ho vyměnit za nový. Při správné technice čištění zubů dochází k výměně kartáčku zpravidla po 2 až 3 měsících.

Nejlepší, univerzální, technika čištění zubů je pohyb mechanickým kartáčkem metodou „od červeného k bílému“. Kartáček přiložíme k dásni, setřeme dáseň i celý zub, poté kartáček nadzvedneme a opět přiložíme na dáseň a znovu setřeme dáseň i zub, a to jak z venkovní, tak z vnitřní strany. Poté dočistíme kousací plošky.

2 SOLO KARTÁČEK je vhodný do míst, kam se klasickým kar-táčkem jen těžko dostáváme. Jsou to především zadní plošky posledních stoliček a atypicky postavené zuby v du-tině ústní. Kartáček přiložíme ke krčku zubu, lehkým tlakem rozprostřeme štětiny a provádíme krouživé či vibrační pohyby.

3 MEZIZUBNÍ KARTÁČKY slouží k čištění mezizubních prostorů. Měli bychom je používat po důkladném večerním čištění zubním kartáčkem. U mezizubního kartáčku je důležitá jeho barva, která nás informuje o jeho velikosti. Vybrat šířku kartáčku podle velikosti mezizubního prostoru je velice důležité. Příliš úzký kartáček v mezizubním prostoru není efektivní a příliš široký může poškodit dáseň i zub.

Ideální velikost by měla být taková, že štětiny kartáčku budou vyplňovat celý mezizubní prostor a zároveň by mělo docházet k minimálnímu kontaktu ocelového drátu se zubem. Ke správnému určení velikosti mezizubního kartáčku je vhodné se poradit se zubařem nebo dentálním hygienistou.

Mezizubní kartáček se doporučuje zasunout pod mírným tlakem do mezizubního prostoru. Netlačte kartáček násilím do úzkých prostor. Musí být udržován mírný náklon zdola nahoru pro horní oblouk a shora dolů pro spodní oblouk. Poté proveďte několik jemných horizontálních pohybů tak, aby se kartáček nedostal ven z prostoru mezi zuby.

Dobrým znamením je, pokud po určité době potřebujete větší mezizubní kartáček. To značí, že dásně se hojí, už nekrvácejí, nejsou zanícené a zduřelé.

4 Na místa, kam se s mezizubním kartáčkem nedostaneme, je vhodné použít ZUBNÍ NIT. Vezmeme asi 50 cm dentální nitě a většinu z ní si volně natočíme kolem obou prostředníků. Mezi prostředníky si necháme asi 5 cm nitě. Napneme nit pomocí palců a ukazováků a jemně ji zasuneme směrem dolů mezi zuby. Nit obtáčíme kolem každého zubu a jemně ji posunujeme po straně každého zubu nahoru a dolů, včetně oblastí pod linií dásně.

5 Abychom naše snažení dovedli k dokonalosti, je vhodné použít na závěr čištění chrupu ÚSTNÍ VODU, která pomůže odstranit poslední zbytku zubního plaku v našich ústech. Působí proti vzniku zubního kazu, udržuje zdravé dásně a osvěžuje náš dech.

Mgr. Martina Urbánková

Alphega lékárnice, Frýdlant nad Ostravicí

Najdi lékárnu

Najít Vaší nejbližší lékárnu:

Použijte vyhledávací pole výše.

Lékárny Alphega od A do Z ►