Komerční sdělení

Užívání antibiotik a probiotické bakterie

Jaký je vztah mezi probiotiky a antibiotiky a jaké jsou možnosti použití probiotik v prevenci průjmů, které vznikají při léčbě antibiotiky?

Antibiotika a probiotika

Antibiotika. Toto slovo je odvozeno z řeckého termínu „biotikos“ a může být doslovně přeloženo jako „proti životu“. Slovo probiotika pochází ze stejného termínu „biotikos“, může být ale doslovně přeloženo jako „pro život“. Probiotika v poslední době nahrazují při některých onemocněních antibiotika, jsou jednak schopna potlačit růst patogenních bakterií a mají současně schopnost podporovat imunitu a funkci sliznic. Vzhledem k tomu, že probiotika mohou podporovat účinky antibiotik a mohou pomoci předejít průjmům spojených s léčbou antibiotiky, mohou být doplňkem této léčby.

Antibiotika ovlivňují složení naší bakteriální flóry. Jejich podávání má negativní vliv, především na zažívací trakt. Probiotické bakterie jsou trvalou nutnou součástí našich sliznic. Jsou nezbytné pro dobrou funkci naší imunity, pomáhají nám v trávení. Na povrchu sliznic zažívacího traktu, hlavně tlustého střeva, je bakterií ohromné množství (můžeme hovořit až o miliardách). Vedlejším účinkem antibiotik je skutečnost, že naše bakterie ničí. Je proto vhodné vzniklou bakteriální ztrátu nahrazovat podáváním probiotik ve formě potravinových doplňků.

ČTĚTE TAKÉ: Antibiotika. Víte, kdy a jak nám opravdu pomáhají?

Použití při průjmu je jedna z nejčastějších a nejvíce prokázaných indikací probiotik. Mimo průjmů vzniklých po použití antibiotik jsou probiotiky léčeny i průjmy infekční a cestovatelské. Bylo provedeno mnoho klinických studií, které prokázaly, že spolu s rehydratací, probiotické bakterie snižují dobu trvání a závažnost průjmu.

Podávání probiotik má být zahájeno současně s antibiotiky. I když antibiotika působí ztráty podávaných probiotik, jejich podávání zamezuje průjmům, které jsou následkem porušení našich bakterií v zažívacím traktu. V podávání probiotik po ukončení antibiotické terapie je správné pokračovat alespoň jeden týden.

 

Jaké jsou důkazy, že probiotika mohou rozšířit působení antibiotik?

Je známo, že probiotika, jako doplněk léčby antibiotiky, zlepšují funkci antibiotik a zvyšují slizniční imunitu. Jsou tři oblasti, v nichž probiotika mohou působit jako doplňky k antibiotikům:

1) mohou snížit rizika dalších infekcí vzniklých podáváním antibiotik (tyto infekce vznikají ve střevě a v pochvě v důsledku porušení imunity antibiotiky)

2) vylučují antibakteriální látky (tedy látky, které mají schopnost ničit patogenní bakterie)

3) zvyšují imunitu na sliznicích i celkovou imunitu

 

 

RNDr. Dana Nováková

 

Najdi lékárnu

Najít Vaší nejbližší lékárnu:

Použijte vyhledávací pole výše.

Lékárny Alphega od A do Z ►

 Měření cévního věku