OTUŽOVÁNÍ: ZKUSTE MU NA CHUŤ PŘIJÍT I VY

Otužování je prospěšné. Nikdo z nás toto tvrzení patrně nebude chtít popírat. Kdo z nás ho však do svého života zařadil jako pravidelnou aktivitu například vedle čištění zubů? Protože teprve soustavné a dlouhodobé otužování přináší kýžený výsledek.

Pravidelné otužování zlepšuje nejen odolnost těla jako celku, ale i sliznic dýchacího systému, čímž napomáhá prevenci proti nachlazení, zánětům dýchacích cest, chřipce i angíně. U otužilého člověka je menší pravděpodobnost, že onemocní, a v případě již vzniklého onemocnění mívá nemoc lehčí průběh.

 

V čem tkví podstata otužování?

Dalo by se říct, že otužování obnovuje přirozené adaptační mechanismy na chlad, které díky civilizačním „vymoženostem“ ztrácíme. V případě tepla se zvyšuje průtok krve pokožkou, abychom mohli odstranit teplo pocením a sáláním do okolí. V chladu se naopak cévy stáhnou, aby směrem k povrchu proudilo co nejméně krve, a zamezilo se tak ztrátám tepla.

To jsou přirozené termoregulační mechanismy, které jsou však naším pohodlným způsobem života většinou narušeny. Preferujeme pobyt v teple (často v přetopeném prostředí), vedeme sedavý způsob života, zbytečně teple se oblékáme a co se týká pohybu na čerstvém vzduchu, zdaleka ne všichni trávíme volný čas tímto způsobem anebo nesportujeme tolik, jak bychom měli.

Ztrácíme nejen přirozené adaptační mechanismy na teplo a chlad, ale též přirozenou obranyschopnost a odolnost organismu. Nejen působení chladu, ale i časté přechody z tepla do zimy a naopak (přetopené místnosti nebo používání klimatizace) zatěžují náš oslabený imunitní systém, a tím zvyšují riziko nachlazení a viróz.

 

Jak začít?

Otužování je s výjimkou určitých onemocnění vhodné téměř pro kaž- dého, ale vždy je potřeba respektovat věk i zdravotní stav. Pokud to s otužováním myslíte vážně, určitě je dobré poradit se o něm se svým praktickým lékařem. Nejúčinnější je otužování vodou, která odvádí při styku s tělem teplo dvacetkrát rychleji než vzduch.

 

Pro koho není otužování vhodné?

Otužování se nedoporučuje v případě jakéhokoliv srdečního onemocnění, při problémech s cévami, pokud máte příliš vysoký nebo naopak nízký krevní tlak. Jak již bylo řečeno, v případě pochybností je určitě prospěšné poradit se s lékařem.

V každém případě otužování je účinné a nezabere příliš času, ani peněz. Přestože hlavně zpočátku nejsou prvotní pocity při otužování příjemné, uvidíte sami, že po jejich překonání se budete cítit mnohem lépe.

Otužování zvyšuje výkonnost srdce a elasticitu cévního systému
a naopak snižuje krevní tlak. V neposlední řadě napomáhá i k psychické pohodě, protože při něm dochází k vyplavení endorfinů, které s sebou přinášejí dobrou náladu.

 

3 ZLATÁ PRAVIDLA OTUŽOVÁNÍ

1 ZAČNĚTE POSTUPNĚ

Důležité je začít postupně, to platí především u dětí a starších lidí. Studená sprcha může být pro někoho na začátek příliš silná káva, proto se doporučuje začít omýváním studenou žínkou a postupně přejít až ke sprchování. Při sprchování začněte vlažnou vodou a postupně ji ochlazujte. Ve sprše se pohybujte. Sprchování by mělo trvat 1 – 3 minuty, v létě ho lze prodloužit až na 5 minut.

Dalším stupněm je studená koupel, ale vždy taková, při které se ve vodě můžeme pohybovat.  Rozhodně tedy ne koupel ve studené vaně, kde hrozí nebezpečí nežádoucího prochladnutí. Nejvyšším stupněm otužování je otužilecké plavání, ale k tomu se asi dostane málokdo z nás.

 

2 SOUSTAVNOST

Dalším pravidlem pro otužování je soustavnost. Ideální otužování probíhá pravidelně ráno i večer, ráno by mělo trvat dvakrát déle než večer. Po sprše nebo koupeli ve studené vodě si otřete tělo do sucha, otevřete si okno a proveďte pár zahřívacích cviků.

 

3 DLOUHODOBOST

Účinky otužování se projeví za 3 – 4 týdny, ale pokud přestaneme, otužilost poklesne. Proto je pravidelnost při otužování důležitá, stejně tak jako dlouhodobost. A ta nespočívá pouze v otužování vodou, ale také v dodržování určitých otužileckých zásad i v běžném životě. Zvykněte si na pravidelný pohyb venku anebo pokud cvičíte v místnosti, otevřete si okno. Doma nepřetápějte, teplota kolem 20 °C je dostatečná. V ložnici byste měli topit ještě o něco méně, ideální teplota pro spánek je 14 – 16 °C. Spěte pod lehčí přikrývkou a přes den si zvykněte oblékat se méně.

Ideálním způsobem otužování je též sauna, kdy nejprve dochází k zahřátí těla při teplotách kolem
80 – 100 °C a později k prudkému zchlazeni vodou. Ale i na pobyt v sauně je potřeba zvykat si postupně.

 

MUDr. Kateřina Uxová

Najdi lékárnu

Najít Vaší nejbližší lékárnu:

Použijte vyhledávací pole výše.

Lékárny Alphega od A do Z ►