Lípa srdčitá omámí vůní i léčivými účinky

Třicet metrů vysoký strom s poměrně rozložitou korunou a pod ním lavička – obraz jako z pohádky. Tento strom však není jen“ krásný, ale je rovněž prospěšný našemu zdraví. Lipové květy totiž hrají při léčbě nachlazení a kašle prim.

Pokud máte obavy, že lípu podle jejích srdčitých listů a tmavé kůry nepoznáte, nevadí. Jakmile totiž lípa vykvete, její omamná vůně vás pohltí. A právě květy a jejich léčivé účinky jsou ceněny nejvíce. Staří Řekové ale používali i kůru, která prokazovala pozitivní účinky při léčbě lepry či při vypadávání vlasů.

Samotný lipový čaj má přirozeně nasládlou chuť, takže není potřeba jej moc doslazovat. Pokud chceme sladit, výborný je k tomuto účelu lipový med. Nektar sbíraný včelami z květů lípy má nezaměnitelnou vůni.

Účinné látky obsažené v lipovém květu mají široké spektrum použití. Při chorobách z nachlazení (rýma, kašel, zánět průdušek, chřipka, angína) lípa podporuje pocení, rozpouští hleny a snižuje dráždivost ke kašli. Dále zvyšuje pocení, působí proti křečím, uklidňuje a zvláčňuje pokožku. Dávné prameny také říkají, že se lipové květy používaly při zažívacích potížích, onemocnění ledvin či epilepsii.

Lipové květy se nejčastěji užívají ve formě čaje

Čaj často nejvíce oceníme při onemocněních dýchacího ústrojí, zejména při nachlazení a kašli, kdy pomáhá uvolňovat hleny a pomáhá nám zbavit se chrapotu. Dále také příznivě působí při problémech se žlučníkem, napětí či úzkosti, snižuje hladinu cholesterolu v krvi a zpevňuje cévy.

 

Lípa je kouzelná…

Lípa je národní strom mnoha slovanských národů, v jejichž heraldice a numismatice je symbol lipového listu či květu často užíván. Již ve středověku Slované ctili lípy jako posvátné stromy. Podle starých pověstí věřili, že v těchto stromech sídlí dobří duchové, kteří ochrání jejich obydlí. Starým tradičním zvykem bylo vysazování tzv. rodových lip. Strom byl zasazen při narození syna nebo založení nového obydlí a věřilo se, že lípa bude jejich ochráncem.

Slované uctívali lípu nejen jako posvátný strom, ale také jako matku, která dává svým dětem vše, co potřebují. Z lipového dřeva se vyřezávaly lžíce, hrnečky, tácy a jiné potřebné vybavení pro domácnost. Ve staroslovanské kultuře byla lípa ztotožňována s bohyní lásky a krásy jménem Lada. Velmi významnou starou tradicí je i výsadba lipových alejí. Nejstarší lípy v České republice jsou staré až 700 let.

 

Stejné použití jako lipový čaj má i lipová tinktura. Lipový olej se používá v kosmetice, například při tvrdé a nepoddajné kůži na obličeji. Koupele se doporučují při nervových chorobách.

Pokud si chcete květy nasbírat sami, zaměřte se na období před jejich plným rozkvětem. Natrhané květy se suší rychle v průvanu ve stínu nebo při umělé teplotě do 35 °C v načechrané vrstvě do 5 cm. Dobře usušené květy a listy si mají uchovat svou původní barvu a charakteristickouvůni.

V lékárenství se lipový květ používá samostatně nebo se kombinuje s jinými bylinami. Například v kombinaci s diviznou působí velmi příznivě na horní cesty dýchací. Poskytuje ochranu sliznice dýchacích cest a může přispět ke zvýšení odolnosti proti virům a bakteriím v období chřipek a nachlazení. Kombinaci lípy a divizny najdeme například v přírodních sirupech. Pokud se rozhodnete nějaký vyzkoušet, zaměřte se na obsah přírodních extraktů. V sirupech Silvanbio dosahuje jejich podíl až 99,9 %. Nechme tedy přírodu, respektive lípu, pomáhat, pohladit podrážděné dýchací cesty a podpořit vykašlávání.

 

PRŮKAZ TOTOŽNOSTI:Lípa srdčitá

Botanický název: Tilia cordata

Čeleď: Tiliacae

Kde roste: Lípa srdčitá je původní v Evropě, najdeme ji ale i na Sibiři a na Kavkaze. U nás se vyskytuje prakticky po celém území České republiky do nadmořské výšky 900 m n. m. Je typickou příměsí dubohabřin, suťových lesů, lipových bučin. Často se vysazuje v parcích a stromořadích.

Které části se používají: květ

Co obsahuje: fenolické kyseliny, proanthokyanidiny, třísloviny, flavonoidy (quercitrin, tilirosid, hyperosid), polysacharidy, terpeny, glykosidy, v malém množství silice a sliz

 

 

Najdi lékárnu

Najít Vaší nejbližší lékárnu:

Použijte vyhledávací pole výše.

Lékárny Alphega od A do Z ►