Krásné ruce: Musíme je mýt i vyživovat

Ačkoli si to málokdo z nás uvědomuje, ruce jsou velkou součástí našeho já. Mnohé o nás totiž prozradí. Nemyjete si ruce příliš často? Pak jste ohroženi nemocemi špinavých rukou. Myjete si je při každé vhodné příležitosti? Může vám hrozit vysušení či podráždění pokožky.

O ruce musíme pečovat tak akorát. Každý den nás okolí vystavuje nepřebernému množství bakterií. Jsou na toaletách, na klikách, v prostředcích městské hromadné dopravy či na odpadkových koších. Styku s nimi se nevyhneme. Jak se ale ubránit žloutence, salmonele, úplavici či roupům? Myjte se.

Před jídlem a bez mýdla? To nestačí!

Mytí rukou před jídlem či po návštěvě toalety je pro velkou většinu z nás automatickou činností. Mysleli jste ale někdy na to, že ruce bychom měli mít čisté i v jiných okamžicích? Hygienu bychom neměli zanedbávat, jakmile manipulujeme se syrovým masem, rybami či vejci. Častější návštěvy koupelny jsou žádané také v okamžiku, kdy svou domácnost sdílíme s nějakým zvířecím mazlíčkem.

 

15. říjen – Světový den mytí rukou

Tento den již od roku 2008 celý svět oslavuje mytí rukou. Cílem je upozornit na důležitost mytí rukou a zvýšit povědomí o tom, proč bychom neměli mytí rukou zanedbávat. 

Každý rok zemře v důsledku průjmových onemocnění či zápalu plic mnoho dětí mladších 5 let. Ptáte se, jak onemocnění zabránit? Řešení je překvapivě jednoduché – ve většině případů stačí pravidelné a důkladné mytí rukou. Mytí rukou mýdlem by mohlo ochránit každé třetí malé dítě, které onemocnělo průjmem, či každé šesté bojující s infekcí dýchacích cest.

 

 

Jakmile už víme, kdy ruce umýt, měli bychom se také soustředit na to, jak je to správně. Rozhodně nepostačí strčit obě horní končetiny pod proud studené vody. Jen mýdlo skutečně dokáže zahubit bakterie, které si z našich dlaní vytvořily ložnici. Dalším jeho plusem je, že obsahuje látky, které změkčují vodu a pomáhají zbavit ruce špíny.

Není mýdlo, jako mýdlo. Pokud sáhnete po kousku tuhého mýdla, který leží v loužičce vody, na ruce se naopak dostanou ještě další bakterie (přežívají právě v oné loužičce). Proto bývá mnohem hygieničtější používat mýdla s pumpičkou či automatickým dávkovačem. Nezapomínejte také, že bychom si neměli mýt pouze dlaně, ale celé ruce až po předloktí.

Krém na ruce: Základní výbava nejen každé ženy

Jakmile zvládneme pravidla základní hygieny, je vhodné se zaměřit také na to, jak naše ruce vypadají. Přece jenom se jedná o část těla, kterou používáme denně při neverbální komunikaci, vyjadřujeme jimi emoce a dáváme najevo svůj
postoj. Ruce jsou zkrátka naší celkovou vizitkou.

Pokožka na rukách je jemná a mýdla mohou v důsledku špatně zvoleného pH nebo příliš agresivní parfemace naše ruce vysušovat či způsobovat podráždění pokožky. Proto bychom měli dbát na jejich dostatečnou hydrataci a výživu.

Dalším krokem ke krásným rukám je vhodný výběr kosmetiky. Aby se nám ruce nevysušovaly během dne, doporučuje se používat hydratační krém, který se dobře vstřebává a nezanechává mastné otisky. Krém by se měl aplikovat častěji, v menších vrstvách a vždy by se měl do pokožky lehce vmasírovat.

Naopak v noci naší pokožce prospívají mastnější krémy. Pokud chcete jejich účinky ještě umocnit, navlékněte si přes noc na ruce bavlněné rukavice, které zajistí, že se krém bude vstřebávat pomalu po celou dobu vašeho spánku.

Jednou týdně bychom si měli dopřát peeling, který nás zbaví odumřelých buněk, nebo vyzkoušejte olejovou lázeň. Ruce ponořte na 5 až 10 minut do mandlového či olivového oleje. Poté si na ně navlečte bavlněné rukavice a nechte olej, aby vás rozmazloval.

Péče o ruce není krátkodobou aktivitou, která zanechá po dvou týdnech vaše ruce hebké na několik let. O ruce bychom měli pečovat denně. A pokud se začneme zanedbávat, návrat k sametově hladké pokožce bude o to těžší a delší.                      

 

5 tipů, jak si udržet hladké ruce

• uklízejte v rukavicích (především v nich myjte nádobí a vytírejte podlahu)

• ruce si myjte mýdlem s nízkým pH

• myjte se vlažnou vodou

• po umytí ručníkem ruce jemně osušte, nikdy je nedrhněte

• krém používejte minimálně čtyřikrát denně

 

 

Najdi lékárnu

Najít Vaší nejbližší lékárnu:

Použijte vyhledávací pole výše.

Lékárny Alphega od A do Z ►