Zázraky jitrocele hledejme v jeho listech

Nepříjemné škrábání v krku, kašel, který nás nenechá v klidu ani uprostřed noci, či zahlenění zná snad každý z nás. Jitrocel je však jednou z rostlin, která od nepříjemných pocitů ulevuje. Obyčejné lístky připomínající jazyk vodního ještěra v sobě skrývají zázračné látky, které si ve světě léčitelství a bylinkářství vydobyly výsostné postavení.

Růžici přízemních listů s několika vzrostlými stvoly vídáváme na českých loukách, polích či u cest naprosto běžně, lidé ji však znali již ve středověku a okamžitě odhalili její pozitivní účinky. Jitrocel kopinatý lidé po staletí používají při léčbě kašle, oparů, kožních infekcí či dokonce jako protijed na vzteklinu. Díky svým blahodárným účinkům se stal králem lidového léčitelství a získal mnoho přezdívek: babka, celníček, hojílek, hítrocíl, myší ocas, myší ouško, ranocel, volský jazyk, beraní jazyk, psí jazyk, olověný jazyk, čelník či svalník.

Rozšíření jitrocele v Severní Americe probíhalo tak, že kolonizátoři nevědomky přenášeli jeho semena na botách. Proto indiáni nazývali jitrocel „stopa bílého muže“.

Patrně nejčastějším a také nejznámějším využitím léčivých účinků hojílku je obrana proti kašli. V době římské i ve středověku dokonce vládlo přesvědčení, že pokud se jitrocel pije s vínem, zbavuje nemocného horkosti a zahání zimnici. Za zmínku stojí také protizánětlivé a antibiotické účinky, za nimiž stojí látka glykosid nazývaná aukubin. Rozmačkané jitrocelové listy se jednoduše pokládaly na rány, ze kterých odstranily veškeré škodlivé látky, jež by mohly způsobit zánět. Na venkově se lístky jitrocele dokonce vkládaly do bot, ve kterých měly působit jako ochrana proti odřeninám a puchýřům.

Využití našla rostlina z českých luk i jako první pomoc při bodnutí hmyzem. Jitrocel totiž zmírňuje otok a tlumí nepříjemný pocit pálení. Ve středověku se listy používaly také jako repelent. Metoda držení 3 listů v ústech ale není příliš pohodlná.

Jitrocel: Neporazitelný v boji proti kašli

Zmírnění kašle je spojováno s přítomností slizových látek. Tyto látky mají ochranné a sekretolytické účinky, které podporují vykašlávání a uvolňují hleny, současně zmírňují nepříjemné pocity při podrážděném krku.

Pokud byste chtěli mít jitrocel pro přípravu léčivého čaje vždy při ruce, je vhodné nasbírat jeho listy během letních měsíců a usušit je. Pozornost musíme věnovat také počasí. Jitrocel by se měl sbírat v době sucha, aby nedošlo k jeho zapaření. Sušit by se měl opatrně – v tenkých vrstvách na slunci, či v troubě, ve které by teplota neměla přesáhnout 40° C. Správně usušený jitrocel by měl vždy zůstat přirozeně zelený.

Z jitrocele se dnes vyrábí celá řada sirupů, v nichž se vyskytuje jitrocel buď samostatně, nebo v kombinaci s jinými bylinami. Například jeho spojení s mateřídouškou nejen zklidní kašel a zmírní škrábání v krku, ale také uleví od nepříjemného chrapotu. U přírodních sirupů je důležitý obsah přírodních extraktů. V sirupech Silvanbio dosahuje jejich podíl až 99,9 %. Nechme tedy přírodu pomáhat, podpořit vykašlávání, pohladit a ochránit dýchací cesty.

 

PRŮKAZ TOTOŽNOSTI:

Botanický název: Plantago lanceolata

Čeleď: Plantaginaceae

Kde roste: Jitrocel kopinatý je hojně rozšířen jak v Česku, tak ve velké části světa. Najdeme jej ve většině Evropy včetně Islandu, také v Asii směrem na východ až po Kazachstán a západní Himálaj. Roste i v oblasti Středomoří až k Pákistánu a přesahuje do severní Afriky a na ostrovy jako Madeira, Kanárské ostrovy a Azory. Společně s kolonizátory z Evropy se jitrocel postupně rozšiřoval po celém světě. Na území Česka se vyskytuje na polích, na loukách a u cest, což mu předurčilo stát se bylinkou poutníků už ve středověku.

Které části se používají: Jitrocel kopinatý obsahuje léčivé látky převážně v listech. Nejvhodnější jsou listy z nekvetoucích rostlin sbírané během června a srpna za suchého počasí. Listy je třeba pečlivě usušit. Správně usušené listy se lámou a mají olivovou až hnědavě zelenou barvu.

Obsahuje: Jitrocel kopinatý obsahuje slizové látky, kyselinu křemičitou, kyselinu citronovou a až 2 % glykosidu aukubinu, dále pak enzymy invertin a emulsin. V listech jsou taktéž obsaženy třísloviny, vitamin C, hořčiny, draselné soli, zinek, kumariny a fenylethanoidy.

 

Najdi lékárnu

Najít Vaší nejbližší lékárnu:

Použijte vyhledávací pole výše.

Lékárny Alphega od A do Z ►