CHCETE SE CÍTIT JAKO ZNOVUZROZENÍ? VYZKOUŠEJTE DETOXIKACI

Detoxikace se v průběhu několika posledních let stala velmi moderním slovem. Dokážeme však sami říci, co je to detoxikace a zda je pro naše zdraví prospěšná? Opusťme ideu „moderního“ a zaměřme se společně na naše zdraví.

Detoxikace je proces čištění organismu od nahromaděných toxinů, kdy zbavujeme tělo škodlivých látek, které se hromadí v organismu především kvůli jejich zvýšené koncentraci v okolním prostředí.

Toxiny mohou být v těle přítomné také vlivem nevhodného stravování či špatné funkce orgánů, jež se na vylučování škodlivin z těla podílejí. To jsou především játra, ledviny, tlusté střevo, plíce, kůže a lymfatické uzliny. Pokud je škodlivin nadbytek nebo některé z výše uvedených orgánů nefungují tak, jak mají, dochází k jejich hromadění, což má nepříznivý vliv na každou buňku v těle.

Dalším spouštěčem toxinů je stres, při kterém se do oběhu uvolňují stresové hormony. Pokud nedochází k jejich odbourání fyzickou aktivitou, působí ve velkém množství jako toxiny, které zpomalují působení detoxikačních enzymů v játrech.

Protože se v našem životním prostředí a bohužel i ve stravě nachází stále více toxinů a škodlivých látek, je detoxikace vhodná téměř pro každého a doporučuje se provést ji alespoň jedenkrát za rok.

Detoxikace posiluje imunitu, omezuje vznik a rozvoj chronických onemocnění, zbavuje pocitu únavy, dodává energii, upravuje přirozeným způsobem hmotnost a zlepšuje kvalitu pleti.

Existují však stavy a onemocnění, kdy je detoxikace nevhodná anebo je třeba provádět ji s maximální opatrností, nejlépe pod dozorem lékaře. Obecně se jedná o těhotné a kojící ženy, děti, pacienty s chronickým degenerativním onemocněním, pacienty s rakovinou a tuberkulózní pacienty. Pokud si nejste jisti, zda je pro vás detoxikace vhodná, určitě se poraďte se svým obvodním lékařem nebo specialistou.

 Komu lze detoxikaci doporučit?

  • lidem trpícím nevysvětlitelnou únavou (a je vyloučena organická příčina)

  • lidem s alergickým onemocněním

  • v případě otoků a váčků pod očima

  • při menstruačních obtížích

  • lidem trpícím podrážděností a zvýšenou citlivostí kůže

  • při zpomaleném trávení a zhoršeném vylučování

  • při pocitech podráždění, nevrlosti a špatném soustředění

 

Detoxikace samotná zahrnuje změny stravování a životního stylu tak, aby se snížil příjem toxinů a zlepšilo se jejich vylučování.

 

 

          Detoxikační proces napomáhá odstraňování nečistot z těla několika způsoby:

  • půstem, díky kterému si orgány „odpočinou“

  • stimulací jater k rychlejšímu odstraňování toxinů z těla

  • podporou vylučovací funkce ledvin, střeva, plic a kůže

  • zlepšením krevní cirkulace

  • správným vyživením organismu – doplněním energie vhodnými nutrienty

 

Jak začít s detoxikací?

Nejprve omezte „nálož“ všech škodlivých látek. Eliminujte alkohol, kávu, cigarety, rafinované cukry a nasycené tuky (živočišného původu). To všechno jsou toxiny, které představují zátěž pro tělo a zabraňují hojivým procesům.

Snažte se také minimalizovat používání chemických čisticích prostředků a produktů osobní hygieny (sprchová mýdla a gely, šampony, kondicionéry apod.) a nahraďte je produkty na přírodní bázi.

Jaký detoxikační program zvolit?

Programů a receptů existuje nepřeberné množství. V zásadě by měl detoxikační proces trvat alespoň týden, protože pročištění organismu určitou dobu trvá.

Nejčastěji se první dny začíná půstem, při kterém je dovoleno pít pouze ovocné nebo zeleninové šťávy. Následují dny s jídelníčkem z pečlivě vybraných a složených potravin, které mají dodat energii, ale současně nechat organis- mus odpočinout od zátěže spojené s vylučováním škodlivin.

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv detoxikační program, důležité je vytrvat. Uvidíte sami, že po počátečních nepříjemných pocitech se budete cítit mnohem lépe, a to jak po psychické, tak fyzické stránce a možná se rozhodnete tento proces zase zopakovat.

MUDr. Kateřina Uxová

 

10 tipů, jak snížit přísun toxinů a zlepšit vylučování škodlivin prostřednictvím příslušných orgánů

1. Jídlo má dodávat energii a živiny a ne vás „zničit“. Jezte střídmě, méně a častěji.

2. Zařaďte do svého jídelníčku dostatek vlákniny, zejména hodně zeleniny a ovoce, ideálně organicky vypěstovaných, a konzumujte je převážně v syrovém stavu. Výborné detoxikační účinky mají například brokolice, zelí, ředkvičky. Vhodná je i celozrnná rýže, pečivo, luštěniny.

3. Pročistěte si a ochraňte játra bylinkami (kořen pampelišky, lopuch). Velmi účinná je i spirulina, která na sebe váže toxiny, těžké kovy a pesticidy. Lněné semínko má čisticí účinek a snižuje hladinu cholesterolu.

4. Vitamin C pomáhá tělu produkovat glutathion, který urychluje eliminaci toxinů v játrech.

5. Vypijte denně alespoň 2 litry vody. Dostatek tekutin napomáhá vylučovací schopnosti ledvin. S pitím byste měli začít hned ráno, doporučuje se nalačno vypít 2 hrnky teplé vody.

6. Pokud trpíte zácpou, snažte se tento problém odstranit. Čím delší je čas, kdy je stolice usazená ve střevě, tím déle zde mohou působit toxiny v ní obsažené. Pro správné fungování střev se doporučuje nejen výše uvedená vláknina, ale i probiotické bakterie, které příznivě ovlivňují střevní mikroflóru a zlepšují přirozenou obranyschopnost organismu. Velmi vhodné jsou i mořské řasy, např. chlorela, která obsahuje vlákninu, podporuje růst zdraví prospěšných (probiotických) bakterií ve střevě a navíc pomáhá střevo čistit i mechanicky.

7. Dýchejte zhluboka, abyste napomohli správnému okysličení všech tkání.

8. Využijte saunu, aby z těla mohly toxiny odejít rychleji pocením.

9. Cvičte. Fyzická aktivita je nesmírně důležitá, pohyb zlepšuje cirkulaci a navozuje pozitivní emoce. Velmi vhodným druhem pohybové aktivity je například jóga nebo čínské cvičení qigong, které spojením pohybu a určitých meditačních aktivit pomáhají lépe zvládnout zátěž, jež přinášejí každodenní životní situace.

10. Zkuste hydroterapii. Jedná se o střídání sprchování tak teplou vodou, jak snesete, po dobu pěti minut s půlminutovým intervalem vody studené. Proveďte třikrát a po osušení si odpočiňte 30 minut v posteli.

 

Najdi lékárnu

Najít Vaší nejbližší lékárnu:

Použijte vyhledávací pole výše.

Lékárny Alphega od A do Z ►