Dejte sbohem pytlům pod očima

S přicházejícím jarem nás čeká čím dál více slunečných dní. Kromě příjemných aspektů, které nám slunce přináší, nesmíme zapomínat na to, že nám může také ublížit.

Mnoho lidí si stále neuvědomuje, že kůže je největším „orgánem“ lidského těla, který má ochrannou, dýchací a vylučovací funkci. Kůže je schopna vstřebávání a účastní se procesu termoregulace. Kůže je ale rovněž odrazem vnitřního stavu organismu a navíc je na rozdíl od našich orgánů vidět. Jak tedy o pleť co nejlépe pečovat?

U obličeje platí, že čištění pleti je jeden z nejdůležitějších kroků a trvá pouze pár minut ráno a večer. Je nutné vybrat vhodný čisticí přípravek a tonikum dle typu pleti. Pro mastnou, problematickou aknózní pleť je vhodné požívat kosmetické mýdlo nebo gel a tonikum bez alkoholu na dočištění. Pro smíšenou či suchou pleť je lepší používat čisticí mléko a tonikum. Pokud používáte dekorativní kosmetiku, je potřeba nejprve důkladně odstranit líčení. Pokud se vám večer nechce stát v koupelně příliš dlouho, vyzkoušejte micelární čisticí roztok, který vám perfektně „vycídí“ póry, aniž by bylo nutné obličej oplachovat a objevil se pocit mastnoty.

V okamžiku, kdy bude pokožka důkladně čistá, je možné přistoupit k dalšímu kroku – hydrataci a výživě pokožky. Použijeme tedy denní krém, který je třeba vybírat dle typu pleti, věku a ročního období. Je velmi důležité, aby krém chránil vaši pleť v zimě před omrznutím a v létě před slunečními paprsky. Při správném a pravidelném užívání denního ochranného krému vám nehrozí pigmentové skvrny, popraskané žilky a předčasné vrásky. Pro zachování hebkosti a jemnosti pleti nezapomínejte používat noční krém, jehož účelem je pokožku regenerovat a vyživovat. Pravdou je, že současné životní prostředí a způsob života klade na lidský organismus velké nároky, stejně jako společnost na mladistvý a dokonalý vzhled. Naše pleť si proto zaslouží i další kosmetické vychytávky. Rychlé a účinné řešení proti vadám na kráse nabízejí pleťová séra. Jedná se o velmi koncentrované přípravky, které si poradí s nejčastějšími nedokonalostmi pleti, jako jsou vrásky, černé kruhy, pigmentové skvrny či unavená pokožka. Pleťová séra se nanášejí pouze na čistou pokožku a díky tekuté struktuře se rychle vstřebávají. Měly by se proto používat před aplikací krémů.

Okolí očí hraje prim

Oči jsou jednou z nejvýraznějších částí našeho obličeje. Svěže vypadající oči působí odpočatě a mladistvě, proto je důležité zaměřit na ně speciální pozornost. V našem domácím kosmetickém salonu by neměl chybět krém vyvinutý pouze pro oblast očí. Lámete-li si hlavu s tím, jaký krém zvolit, nedbejte na typ vaší pleti. Rozhodujícím faktorem totiž je, zda chcete odstranit vrásky, tmavé kruhy či pytle pod očima.

Oční krém se doporučuje používat již od 25. roku, protože je lepší vráskám předejít, než je v pozdějším věku napravovat.

Zaostřeno na složení

Přemíra kosmetických přípravků nám může pěkně zamotat hlavu. Existují však základní složky, na které bychom se při koupi měli zaměřit. Přípravky na obličej by měly obsahovat především dostatečně vysoký UV filtr - minimálně SPF 15, a to bez ohledu na to, jaké je zrovna roční období. Dále jsou nezbytné hydratační látky jako glycerin a kyselina hyaluronová, které mají schop-nost vázat na sebe velké množství vody, fixovat ji uvnitř buněk nebo v mezibuněčném prostoru a zabraňovat jejímu odpařování.

Mnoho přípravků v dnešní době obsahuje také kyselinu močovou (ureum). Tato látka se používá v nízké koncentraci (3 – 10 %) pro vynikající hydrataci především suché kůže. Naopak vysoký obsah urei (od 20 %) dokáže posloužit jako chemický peeling. Rovněž zvyšuje penetraci ostatních aktivních látek do hlubších vrstev kůže, díky tomu je krém efektivnější a hydratuje více než krém bez obsahu urey.

Dalšími důležitými ingrediencemi jsou výživné přísady jako vitamin B5, omega-3 kyseliny a antioxidanty typu vitamin C, retinol (vitamin A), který chrání před volnými radikály a ve větším množství dokáže ovlivnit pigmentaci a zvýšit produkci kolagenu, jež s věkem klesá.

Pro obnovení buněk nezapomínejte na přípravky, které působí díky obsahu ovocných kyselin (AHA) jako chemický peeling. Při používání těchto exfoliačních přípravků je ale nutné zvýšit UV ochranu, protože tyto látky pokožku obnažují.

Podobný efekt mají také mechanické peelingy, které odstraní odumřelé buňky pokožky, díky čemuž bude pleť hebčí a lépe vstřebatelná pro následně použité látky. Přes všechna jeho pozitiva používejte peeling s mírou: stačí provádět jedenkrát týdně. Druh peelingu se vybírá podle častí těla, na něž se používá. Tzv. jemný peeling je vhodný pro obličej a hrubší na ostatní časti těla.

Skvělým doplňkem v běžné péči o pleť tvoří také pleťové masky. Existuje opravdu široká nabídka, od čisticích přes regenerační až po vyživující. Masku si dopřejte jednou až dvakrát do měsíce, obzvlášť po jakémkoliv peelingu.

Vzhled pleti ovlivňuje i naše strava      

Vedle vnější výživy pleti nesmíme zapomenout ani na péči vnitřní. Jedno bez druhého totiž nefunguje. Pleti prospívají tučné ryby, ústřice, olivy, semínka nebo ořechy, avokáda a oves. Tyto suroviny obsahují vedle esenciálních mastných kyselin také ideální sestavu vitaminů a minerálů (měď, selen, hořčík, železo a zinek). Rajčata, díky lykopenu, chrání pleť před UV paprsky a mají protirakovinné účinky. V jídelníčku by také neměla chybět denní porce antioxidantů, které se najdou v goji (kustovnice čínská), bobulích açaí, ale také v barevném ovoci a zelenině.

Ani pitný režim není zanedbatelnou složkou. Díky jeho dodržování (uvádí se alespoň 1,5 l denně) bude vaše pokožka pružná a napnutá. Pít by se měla především pramenitá čistá voda (popř. s citronem) nebo zelený čaj, který obsahuje rovněž vysokou dávku antioxidantů. Naopak byste se měli vyhýbat alkoholu, kávě a slazeným limonádám, které zatěžují nejen naši pleť, ale i celý organismus.

Jestliže má vaše pokožka těla tendenci vysychat, a to zejména poté, co se osprchujete, omezte časté koupele a nahraďte je rychlou vlažnou sprchou. Po ní kůži rychle osušte ručníkem lehkým poklepáváním. Používejte převážně jemné přípravky bez klasického mýdla, obohacené o olej, ureu či hydratační složky. V posledních letech se velkému úspěchu těší také termální vody ve spreji, které mají téměř neutrální pH (kyselost) a jsou vysoce mineralizované (oxid křemičitý, železo, měď, zinek, fluor, stříbro, mangan). Toto složení zanechává na kůži lehký ochranný film a má protizánětlivé a uklidňující účinky. Při podráždění u akné, zarudnutí, podráždění od sluníčka, spálenin, ekzému ale také ke každodennímu osvěžení pleti se doporučuje používat minerální voda.

Pozor na letní koupání

S prvními letními dny se otevírají dveře mnohých aquacenter, plaveckých bazénů a přírodních koupališť. Touha osvěžit a zchladit sluníčkem rozpálené tělo s sebou ale nese také jisté následky. Chlorovaná voda v bazénech má na naši pokožku velmi vysušující účinek. Voda v přírodních koupalištích je závislá na celé řadě faktorů: počasí, množství srážek, počet a ukázněnost koupajících se apod. V oblastech se zvýšeným výskytem vodních plžů a vodních ptáků (především kachen) se můžeme setkat s výskytem tzv. cerkáriové dermatitidy. Jde o kožní onemocnění, které se projevuje nepříjemným svěděním a vyrážkou. Tzv. cerkárie, které se v určitém vývojovém stadiu uvolňují z měkkýše do vody, se snaží najít vodního ptáka, na němž parazitují a dokončují svůj vývoj. Pokud narazí cerkárie na koupajícího se člověka, pronikají do jeho kůže, v níž většinou zahynou. Proto je nutné tělo po každém namáčení v jakékoliv veřejné vodě důkladně opláchnout čistou tekoucí či termální vodou.

Co si tedy zapamatovat?

Čistit, hydratovat, zdravě se stravovat a dodržovat pravidelný pitný režim. Ale nezapomeňte, že vaše pleť bude krásná pouze tehdy, když i vaše duše bude vyrovnaná. 

 

Mgr. Martina Štěpková

Alphega lékárnice, Teplice

Najdi lékárnu

Najít Vaší nejbližší lékárnu:

Použijte vyhledávací pole výše.

Lékárny Alphega od A do Z ►