Komerční sdělení

CRP testy si našly cestu i do domácích lékárniček

Určitě to taky znáte. Ráno se probudíte s ucpaným nosem, bolavou hlavou a v krku tak trochu škrábe. To nic není, uvaříte si čaj a vyrazíte do kanceláře. Ale co když se jedná o první příznaky angíny? Máte jet k doktorovi, a „zabít“ tak půlden v čekárně plné nemocných lidí, aby vše stejně skončilo u čaje a paralenu? Kdyby tak existoval způsob, jak dilema mezi „rýmičkou“ a skutečnou nemocí rozhodnout rychle a v pohodlí domova. Pozor, už existuje! Jmenuje se CRP test.

CRP testy přitom nejsou žádnou velkou novinkou. Již běžně jimi disponují ordinace praktických lékařů, kteří díky nim velmi rychle zjistí, zda jsou symptomy nachlazení projevem bakteriálního, nebo virového onemocnění. 

Novinkou ale je, že nyní můžete absolvovat CRP test doma a můžete předejít dlouhému čekání před lékařskými ordinacemi. Během pouhých 5 minut zjistíte, jestli váš stav vyžaduje okamžité nasazení antibiotik, nebo jestli se stačí spolehnout na osvědčené prostředky domácí léčby.

Čtěte také: CRP test. Konec nadbytečnému užívání antibiotik

Domácí testování CRP funguje na principu stanovení jeho hodnoty z kapky krve. Balení CRP testu obsahuje vše, co budete k úspěšnému provedení potřebovat.

První krok spočívá v přípravě zkumavky. Ideální je využít krabičku, v níž je CRP test zabalen, její klopy totiž mají speciální otvory sloužící jako držák zkumavek. Do zkumavky se poté nakape asi 10 kapek roztoku. Následuje důkladná hygieny místa, do kterého bude proveden vpich. U dospělých se jedná zpravidla o prst u ruky, malým dětem se vpich provádí do paty. Zvolené místo je třeba pečlivě umýt mýdlem. Osušení zajistí žádané prokrvení.

Na lancetovém peru se nastaví hloubka vpichu a vpich se provede. Poté je nutné toto místo lehce stlačit tak, aby se v místě vpichu vytvořila kapička krve. Krev se odebere pomocí mikropipety a přidá se do již připravené zkumavky s roztokem. Směs ve zkumavce je nutné dobře promíchat a pak jen pět minut čekáme na výsledek.

Ale pozor! Existují i chronická nebo autoimunitní zánětlivá onemocnění, kdy organismus na základě zvýšené citlivosti reaguje agresivně vůči své vlastní části. V takto postižené tkáni probíhá zánět, který může být značně nežádoucí, dlouhodobý a obtěžující. Platí proto stejné pravidlo, jako v případě prostředků na léčbu nachlazení – pokud příznaky v nejbližších dnech po zahájení léčby neustoupí, vyhledejte co nejdříve lékaře bez ohledu na výsledky CRP testů. 

Najdi lékárnu

Najít Vaší nejbližší lékárnu:

Použijte vyhledávací pole výše.

Lékárny Alphega od A do Z ►