Bronchitida: Když nás kašel nenechá vydechnout

Zánět průdušek neboli bronchitida je nemoc, která postihuje dolní cesty dýchací (průdušky), které vedou přímo do obou plic. Bronchitida se projevuje buď v akutní, či chronické formě, přičemž každá z forem onemocnění má jiné příčiny.

Bronchitida kašel

Akutní bronchitida je onemocnění, které se nejčastěji objevuje v zimě, ale může vás potrápit i v létě. Většinou je součástí infekce horních cest dýchacích. Obvykle je důsledkem předchozího nachlazení či virózy, které nebyly doléčeny.

Bronchitida se v první fázi projevuje dráždivým, často suchým kašlem a bolestí na prsou. Doprovázejí ji také zvýšená teplota či horečka, únava, bolesti hlavy, svalů a kloubů. V průběhu několika dní se charakter kašle mění na produktivní a dochází k vykašlávání hlenů. Někdy se může při­dat bakteriální infekce. V tomto okamžiku pak bývá nutné nasadit léčbu antibiotiky, o níž rozhoduje vždy pouze lékař.

ČTĚTE TAKÉ: To svědění nikdy neskončí aneb Trpím alergií na slunce

Akutní zánět průdušek se léčí klidovým režimem a odpočinkem v po­steli s dostatečným příjmem tekutin a vitaminů. Prostředí, ve kterém je nemocný léčen, by mělo být vyvětrané a zvlhčené. Z léků se užívají přípravky, které tlumí suchý kašel, tzv. antitusika. Důležité je, aby byla antitusika podávána pouze ve fázi, kdy je kašel skutečně suchý.

Jakmile se začne tvořit hlen a pacient ho vykašlává, antitusika se na­hrazují léky, které podporují vykašlávání, tzv. expektorancia. Pokud one­mocnění provází horečka, podáváme léky snižující horečku.

Chronickou bronchitidu je nutné léčit

Chronická bronchitida je dlouhodobý zánět průdušek, pro který jsou charakteristické problémy s dýcháním a úporný kašel. Toto onemocně­ní je způsobeno trvalým vystavením dýchacích cest dráždivým látkám vnějšího prostředí.

Projevy jsou podobné jako u akutního stadia bronchitidy. Jde hlavně o suchý, dráždivý kašel projevující se hlavně po ránu. Pacienti často vykašlávají do hněda zbarvený hlen – obsahuje totiž částečky prachu, kouřových zplodin a dehtu (u kuřáků). Kašel trvá většinou několik týdnů až měsíců a může se opakovat několikrát do roka. Nemocný je unavený a schvácený, z nedostatku okysli­čení může mít bledou až namod­ralou kůži. Kašel se zhoršuje ná­mahou.

Pozor na stravu!

Ve stravě se vyhněte hlenotvorným potravinám, jako jsou mléčné výrobky, cukr, sladké ovoce a bílá mouka. Dále by se neměly konzumovat potraviny způsobující plynatost (fazole, zelí, květák, kapusta).

 

Na kouření zapomeňte

Léčba chronické bronchitidy spo­čívá ve vyloučení látek, které prů­dušky dráždí. Omezit by se tedy mělo kouření a pobyt v prašném prostředí. Léky, které pacientům lékař předepíše, uvolňují svalstvo průdušek, čímž dochází k rozšíření dýchacích cest. Dále se mohou uží­vat kortikoidy působící proti záně­tu. Stejně jako u akutní bronchitidy jsou vhodné inhalace.

Neléčený chronický zánět prů­dušek může způsobit trvalé po­škození průdušek a chronickou obstrukci plic. Toto onemocnění je nebezpečné, provází ho trvalá dušnost, kdy celý organismus trpí nedostatkem kyslíku. Tato nemoc může být i život ohrožující.

VYZKOUŠEJTE HOMEOPATIKA

Ke zmírnění příznaků akutní i chronické bronchitidy může pomoci i léčba homeopatiky. Při výběru vhodného přípravku se o jeho účincích a způsobu užití poraďte s lékárníkem či lékařem.

Suchý kašel:

Aconitum napellus 9 CH – náhlý začátek kašle, noční kašel, krátké pískavé záchvaty, kašel s pocitem dušení. Nemocní jsou neklidní, přidává se i teplota ad 38 °C. Dávkování: 5 granulí každou hodinu do zlepšení.

Drosera 9 – 15 CH – při náhlých a silných záchvatech kašle, nemocný se dáví, nemá co vykašlat a stále jej něco dráždí na sliznicích. Dávkování: 5 granulí každou hodinu do zlepšení.

Bryonia 9 CH – suchý, bolestivý kašel, pacient svírá hrudník rukama, zhoršení sebemenším pohybem. Dávkování: 5 granulí třikrát až čtyřikrát denně.

Cuprum metalicum 9 CH – záchvaty křečovitého sevření hrudi s dušností, zlepšení studenými nápoji. Dávkování: 5 granulí při záchvatu.

Vlhký kašel:

Ipecacuanha 9 CH – při velkém zahlenění, zvracení hlenů, dávení při záchvatu, velké slinění. Dávkování: 5 granulí třikrát až čtyřikrát denně.

Pulsatilla 9 CH – vykašlávání hlenů přes den, suchý kašel v noci, žlutobílý hlen, zlepšení na čerstvém vzduchu. Dávkování: 5 granulí dvakrát až čtyřikrát denně.

Mercurius solubilis 9 CH – kašel s vykašláváním žlutozelených hlenů, nateklý jazyk, slinění, zápach z úst. Dávkování: 5 granulí dvakrát až čtyřikrát denně.

 

V době rekonvalescence je vhodné podávání kombinace homeopatik: Sulfur iodatum 9 CH a Pulsatilla 15 CH – obojí 5 granulí dvakrát denně po dobu 14 dnů.

 

Eva Tomášková,
Alphega farmaceutický asistent

Najdi lékárnu

Najít Vaší nejbližší lékárnu:

Použijte vyhledávací pole výše.

Lékárny Alphega od A do Z ►