Před heřmánkém smekni, před bezem klekni

Tak zní staré české přísloví. Jaké důvody vedly naše předky k tomu, aby bez černý takto opěvovali? Posílení organismu a prevence, regenerace jaterních buněk, antisklerotické či projímací účinky. Takové jsou základní charakteristiky světa bezu černého.

Bez černý není žádnou vzácnou rostlinou, kterou bychom museli pěstovat ve výjimečných podmínkách. Ačkoli by si jeho účinky možná speciální péči zasloužily (Slované ho dokonce považovali za posvátný strom), bez si vystačí s kouskem místa takřka kdekoli. Nalézt ho můžeme na stráních, u lesů, polí, luk, cest, ale i v parcích a na zahradách.

Tento keř dosahující výšky okolo sedmi metrů se v období od května do června obalí nádhernými bílými soukvětími. Projdeme-li kolem rozkvetlého bezu, ucítíme intenzivní, někdy až podmanivě nasládlou vůni. V srpnu se bez zahalí do temné barvy plodů, které jsou jednou z největších pochoutek drobného ptactva. Člověk by je ale syrové nikdy neměl pozřít, plody totiž obsahují mírně jedovatý glykosid sambunigrin, po kterém by vám mohlo být zle.

Nejsou to však jen plody a květy, které nacházejí využití. S trochou nadsázky lze říci, že využít můžeme každičkou část bezu. Výhonky, kůra, listy, kořen – i v nich nalezneme zdraví prospěšné látky. Dnes naši pozornost ale přece jenom zaměříme na květy. 

 

 

RECEPT

Smažené bezové květy

trsy bezových květů, 3 vejce, 1,5 dcl světlého piva, hladká mouka, 1 kypřicí prášek do pečiva, vegeta, sůl, olej

Trsy bezových květů důkladně omyjeme, očistíme od stopek a necháme uschnout. Z vaječných bílků ušleháme tuhý sníh. Žloutky smícháme s pivem a špetkou vegety, poté přidáme hladkou mouku a kypřicí prášek. Lehce vmícháme sníh a osolíme. Květy namáčíme do těstíčka a smažíme na rozpáleném oleji. Podáváme s bramborovou kaší nebo zeleninovým salátem.

 

Květy jsou vhodné k vnitřnímu užívání. Můžeme si z nich uvařit čaj, sirup, limonádu, ale také je možné květy osmažit jako lívance či z nich uvařit polévku.

Jakmile se rozhodneme jít na sběr květů, musíme se vybavit nůžkami či nožíkem. Celá soukvětí se totiž odstřihávají z větviček. Suší se buď rozprostřené v tenké vrstvě, či zavěšené v dobře větrané místnosti. Usušené květy bychom měli skladovat v suchu v tmavé nádobě. Pokud nám některé květy zhnědnou, vyhodíme je.

Jaké neduhy bez zahání?

Bez černý je králem mezi léčivými keři. Jeho složení nám pomáhá především v boji s nachlazením a respiračními onemocněními. Před bezovými květy se mají na pozoru nejen chřipka, ale také angína, bronchitida, zánět dutin, rýma či kašel. Účinné látky bezu usnadňují vykašlávání a dýchání. Dále dokážou vyvolat pocení, čímž snižují tělesnou teplotu.

Užívání bezu má rovněž detoxikační účinky. Pomáhá tělu zbavit se škodlivých látek, především kyseliny močové. Je proto velmi vhodným doplňkem při léčbě revmatu či dny. Květy je možné použít jako náplň do bylinných pytlíčků, které se rozehřejí a přikládají na bolavá místa. Vynikající je rovněž bezová koupel. Zapomenout nesmíme ani na jeho močopudné a mírně projímavé účinky. Zabraňuje problémům s ledvinami a močovými cestami, pomáhá při žaludečních obtížích, plynatosti, zácpě či nedostatečné činnosti žlučníku.

Náš výčet však ještě nekončí. Bez dále snižuje krevní tlak a zlepšuje pružnost cévních stěn. Jeho již zmíněné detoxikační účinky je možné využít také v kosmetice. Bezový nálev je totiž ideální pro čištění a mytí citlivé pokožky, která negativně reaguje na jakékoli chemické přípravky.

Vyzkoušejte také bezovou kombinaci vynikajících látek. Ať už bez použijete jako léčitele, nebo jako prevenci, vaše tělo bude v jeho přítomnosti jako v bavlnce. Poklekněte také před touto rostlinou a poznejte její léčivé kouzlo. A kdybyste přece jen nevěřili v její léčitelské umění, vyzkoušejte to magické. Větévka bezu nás prý ochrání před čarodějnicemi, zlými duchy a bleskem.

Máte na zahradě krtka?

Jakkoli se vám to může zdát nesmyslné, bez neléčí jen naše tělo, ale pomůže nám také vyhnat krtka ze zahrady. Natrhejte čerstvé bezové listí a zahrabejte ho krtkovi rovnou do nory. Jeho specifický pach, který je ještě posílen procesem tlení, krtka dozajista z vaší zahrady vyžene.

 

 

PRŮKAZ TOTOŽNOSTI

Botanický název: Sambucus nigra

Čeleď: zimolezovité

Kde roste: Bez černý můžeme nalézt v Evropě a v Přední Asii. Vyskytuje se v lesích, hájích, u cest a luk. Můžeme ho zkrátka nalézt takřka kdekoli.

Které části se používají: Využití naleznou všechny jeho části. Nejčastěji se sbírají květy, plody a listy. Lidové léčitelství ale nepohrdne ani kořeny, kůrou či výhonky.

Co obsahuje: glykosidy, třísloviny, vitaminy A, B1, B2, B6, B12, C, slizovité látky, éterické oleje, organické kyseliny, karoteny, antokyan, cholin, cukry, kyselinu panthotenovou

 

 

Najdi lékárnu

Najít Vaší nejbližší lékárnu:

Použijte vyhledávací pole výše.

Lékárny Alphega od A do Z ►