BAKEROVA ŠKÁLA ANEB JAKÁ JE VAŠE BOLEST?

Bolest je velmi subjektivně vnímaná. Stejný podnět může u různých jedinců vést k odlišné intenzivní bolesti. Každý máme jiný práh bolesti a jinak ji snášíme.

A protože nejsme všichni stejní, není pro nás vhodný ani univerzální lék v jednotné dávce. Aby mohl lékař nebo lékárník zvolit vhodný medikament, potřebuje vědět, jak moc (nebo málo) je naše bolest intenzivní. Na měření intenzity bolesti neexistuje žádný přístroj, a tak se hledal způsob, jak ji nejlépe vyjádřit.

Během dlouhé doby, kdy se touto tematikou zabývala řada odborníků, vznikly různé škály a stupnice bolesti. Nakonec se ukázalo, že nejlepší stupnicí je sled jednoduchých obrázků, například schematicky znázorněných obličejů majících různý výraz od úsměvu až k velmi bolestivé grimase s usedavým pláčem (známe je pod názvem „smajlík“ nebo „mračík“). Na takovém schématu dokáže každý, včetně dětí, ukázat, jak se cítí. Nemocný není pod tlakem lékařových či lékárníkových otázek, kterým špatně rozumí, a pro zdravotníka je obrázek jasnou informací o intenzitě bolesti pacienta, ať je její příčina jakákoliv.

ČTĚTE TAKÉ: Bolest. Zatočme s ní jednou provždy

Podobný princip lze využít i pro lokalizaci bolesti. Většina lidí na dotaz „kde vás to bolí?“ odpoví „tady“ a ukáže prstem nebo dlaní. Jestliže na místo bolesti nedosáhne a nedokáže ho přesně popsat, může ho označit tužkou na obrázku lidské postavy.

Máte-li však úraz, který omezuje vaši pohyblivost nebo vaše vědomí, či je-li bolest natolik intenzivní, že nemyslíte na nic jiného, navštivte bezodkladně lékaře.

Najdi lékárnu

Najít Vaší nejbližší lékárnu:

Použijte vyhledávací pole výše.

Lékárny Alphega od A do Z ►