Komerční sdělení

JAK ODHALIT VYSOKÝ KREVNÍ TLAK VČAS? MĚŘENÍM!

Do roku 2030 přijde Evropská unie vinou kardiovaskulárních onemocnění až o 72 milionů obyvatel. Přitom podle některých odborných názorů lze již dnes až 80 % takto zapříčiněných předčasných úmrtí předejít pomocí správné prevence. Její součástí je i důsledné měření krevního tlaku.

Zprávu s nepříliš povzbudivými závěry vypracovali experti z organizace European Heart Network, z Evropské kardiologické společnosti a britské výzkumné skupiny Heart Foundation Health Promotion Research Group. Zpráva vidí hlavního viníka v nezdravém životním stylu Evropanů. Cigarety, nevhodný jídelníček, málo pohybu, stres – to jsou některé z nejrozšířenějších nešvarů, které stojí za vznikem vysokého tlaku, a tím i kardiovaskulárních onemocnění.

Přitom valné většině z nich lze předcházet pomocí vhodné prevence, která by krevní tlak dlouhodobě vrátila na životu bezpečné hodnoty. Kromě vhodné úpravy životního stylu se jedná také o pravidelné měření tlaku.

Na tichého zabijáka platí měření

Vysoký krevní tlak neboli „tichý zabiják“, jak bývá mezi lékaři často přezdíván, se navenek nemusí projevit a pacient o svém onemocnění nemusí vůbec vědět. Z těchto důvodů je potřeba nechat si krevní tlak pravidelně měřit například u praktického lékaře, u lékárníka, případně si ho můžeme měřit sami doma pomocí osobního tlakoměru. Osobní tlakoměry jsou stále populárnější a navíc umožňují měřit tlak v klidu domácího prostředí, což mimo jiné přispívá i k přesněji naměřeným hodnotám.

Správnou prevencí lze zabránit až 80 % úmrtí způsobených vysokým krevním tlakem

 „Na výsledek měření hodnoty krevního tlaku působí celá řada faktorů, například předešlá fyzická námaha či duševní rozpoložení ovlivněné třeba tzv. syndromem bílého pláště. V případě domácích tlakoměrů tak lze mít okolnosti měření více pod kontrolou. Ideální je měřit tlak ráno a večer, přičemž nejlepší informační hodnotu pro lékaře budou mít dvě průměrné týdenní hodnoty – za ranní i večerní měření,“ vysvětluje Markéta Pilná ze společnosti Hartmann-Rico.

Přesnost měření osobních tlakoměrů určují mezinárodní protokoly a standardy ESH a AAMI. Pokud se rozhodnete pořídit si osobní tlakoměr, dejte při výběru nákupního místa přednost lékárně s odborným personálem, který dokáže rychle ověřit, zda daný přístroj tyto náležitosti splňuje.

ČTĚTE TAKÉ: Znáte hodnoty svého tlaku? Dostaňte svá čísla pod kontrolu!

Na trhu existuje řada modelů a každý se hodí pro jinou příležitost či typ pacienta. Jsme tady proto, abychom vám poradili, jak vybrat ten správný. První otázka, na kterou musíte znát odpověď, je, zda by měl být tlakoměr pažní, nebo zápěstní.

Obecně platí, že lékaři považují typ tlakoměru pro pažní měření o něco přesnější, než je ten zápěstní. Jeho robustnější konstrukce totiž lépe pohlcuje vibrace způsobené případným pohybem ruky.

Zápěstní tlakoměry proti tomu ale nabízejí kompaktní rozměry a rychlejší ovládání. Tento typ je tedy vhodnější pro osoby, které častěji cestují, a to i za cenu důslednějšího dodržení pravidel pro správné měření.

Jak tedy vybrat?

Vůbec nejlepší je tlakoměr v lékárně rovnou vyzkoušet. Pokud po dvou opakovaných měřeních jak pažním, tak zápěstním tlakoměrem naměříte podobné hodnoty, můžete s klidným svědomím vybírat mezi oběma. Pokud se hodnoty liší, je vhodnější přístroj pro pažní měření.

Pozor by si ale měli dát pacienti s nadváhou. Pažní varianta tlakoměru pro ně nemusí být vhodná ze dvou důvodů: správné upevnění manžety přístroje jim může činit potíže a tepna je skryta pod silnější vrstvou tukové tkáně. Pak je na místě zvážit koupi přístroje pro měření na zápěstí.

10 pravidel správného měření tlaku

Při měření je nutné dodržovat několik pravidel. O jaká jde?

1. Měřte se nejdříve 10 minut po fyzické činnosti.

2. Nemluvte, snažte se nemyslet na starosti.

3. Manžeta neškrtí, ani není příliš volná.

4. Manžeta se musí dotýkat kůže.

5. Paže není zaškrcena rukávem.

6. Při měření zápěstním tlakoměrem mějte zápěstí přesně v úrovni srdce.

7. Při měření pažním tlakoměrem předloktí nevisí volně dolů, ani se neopírá o kolena.

8. Během měření se nehýbejte (zejména u zápěstního měření).

9. Hadička manžety vede prostředkem ohybu předloktí.

10. Manžetu dostatečně vypouštějte, nepřefukujte ji.

 

 

 

 

Najdi lékárnu

Najít Vaší nejbližší lékárnu:

Použijte vyhledávací pole výše.

Lékárny Alphega od A do Z ►